Teória výcviku
Pes ako živý organizmus reaguje na rôzne podmienky vonkajšieho prostredia. Už vo všeobecnej anatómii a fyziológii sme sa dozvedeli o niektorých orgánoch v tela psa a ich funkcii. Tieto orgánové systémy registrujú určité podnety z vonkajšku ( napr. pískanie, streľba, povel, vôňa potravy, pach stopy a pod.), vyhodnocujú ich a pošlú povel výkonnostnému orgánu (svalom, a končatinám k vykonaniu určitého cviku). Takto je organizmus psa úzko spojený s vonkajším prostredím a to pomocou zložitého systému nervovej sústavy, ktorá získava informácie o vonkajšom prostredí zmyslovými orgánmi. Informácie vyhodnotí v centrálnej nervovej sústave v mozgu. Potom dáva povel svalu alebo žľaze k odpovedi na určitý podnet z vonku. Podstatou výcviku psa je teda pôsobenie na nervovú sústavu cestou zmyslových organov s cieľom vytvoriť určité stále návyky psa.
Reflex - je odpoveď organizmu na vonkajšie alebo vnútorné podráždenie. Rozdeľujú sa na dva základné druhy reflexu: podmienený a nepodmienený.
Podmienené reflexy - sú činnosti psa, ktoré získava zo životných skúseností alebo z toho, čomu ho naučil človek. Získava ich počas celého života. Pre vypracovanie podmieneného reflexu je nutné dodržať 5 základných podmienok.
- Podmienený a nepodmienený podnet musí pôsobiť spoločne, pričom podmienený podnet musí o 1 - 2 sekundy predchádzať nepodmienený podnet. Príklad: pri praktickom výcviku psa cviku "sadni" najprv musíme psovi dať povel (podmienený podnet) sadni a o 1 až 2 sekundy použijeme (nepodmienený podnet) buď trhneme vôdzkou alebo psa zatlačíme nad zadnými končatinami a pod.
- Pozornosť psa nesmie byť odvedená od požadovaného výkonu. Príklad: pri vytváraní návyku nesmieme pripustiť rušivé podnety ( hluk, streľba, zvieratá, háravá suka a pod.)
- Sila podnetu musí byť v určitej relácii. Nepodmienený podnet musí byť silnejší ako podmienený podnet. Príklad: povel sadni (podmienený podnet) a o 1 až 2 sekundy sa musí vykonať (nepodmienený podnet) trhnutie vôdzkou, ktoré musí byť silnejšie ako zvukový povel.
- Nepodmienený reflex, na ktorom základe sa vypracováva reflex podmienený, musí byť v dostatočnom stave dráždivosti. Príklad: pes musí byť pri chuti a nie prekŕmený, psa pred cvičením nekŕmime, ale počas výcviku ho odmeňujeme pamlskami, čiže kúskami potravy. Nemala by to byť potrava, ktorú dostáva pes bežne (granule), ale niečo výnimočné a dráždivé (kúsok párky alebo tvrdého syra).
- Pôsobenie podmienených a nepodmienených podnetov musí byť opakovane. Príklad: viackrát počas výcviku opakujeme povel sadni a psa zatláčame ale musíme si dať pozor aby u psa nenastal ochranný útlm.
Nepodmienené reflexy - sú tie reakcie, ktoré sú psovi vrodené. Rozlišujeme ich na jednoduché a zložité. Základné nepodmienené reflexy sú: pokrmový, pohybový, obranný, orientačný, dýchací, rozmnožovací a materinský.
Útlmy - súčasne s podráždením sa rozvíja v kôre veľkého mozgu aj opačný jav a to útlm. Taktiež sa rozdeľujú na podmienené (uhasínajúci, diferenciačný, oneskorujúci) a nepodmienené (vonkajší dočasný, vonkajší trvalý, ochranný, spánkový). Je dôležité ich poznať a sú súčasťou výcviku.
Základné metódy výcviku
- Chuťovo-dráždivá metóda - jej podstata spočíva v tom, že psa prinútime k prevedeniu určitého úkonu pamlskami. Na psa teda pôsobí povel a pamlsok. Pri výcviku musí byť pes hladný.
- Mechanická metóda - pri tejto metóde používame ako nepodmienený podnet určitý fyzický zákrok (trhnutie vôdzkou, tlak rukou a pod.).
- Kontrastná metóda - je najdôležitejšia metóda pri výcviku psa. Je to v podstate spojenie metódy chuťovo-dráždivej s metódou mechanickou. Napríklad dáme psovi povel sadni, pričom tlakom ľavej ruky ho k tomu donútime, ľavou rukou držíme napnutú vôdzku, prípadne ňou jemne trhneme smerom hore. V pravej ruke máme zároveň pamlsok, ktorý pes cíti, alebo aj vidí a dostane ho po vykonaní cviku.
- Napodobňovacia metóda - používa sa hlavne pri výchove a výcviku šteniatok, pri výcviku viacerých psov, kedy šteniatka odkukávajú správanie a cviky dospelých vycvičených psov.
Rozdelenie psov podľa typu vyššej nervovej činnosti
- Melancholik - typ slabý
      U týchto psov je slabý proces podráždenia, s nízkou hranicou výkonnosti nervových buniek. Silné podnety vyvolávajú útlm. Psy sú väčšinou nekľudné a veľmi zbrklé. Kladné útlmové reflexy sa vytvárajú pomaly a nepevne. Diferenciácia je slabá, prevláda pasívna obranná reakcia.
- Flegmatik - vyrovnaný, pomalý typ
      Tieto psy majú silne procesy podráždenia a útlmu, ale s pomalšou hyblivosťou. Sú to psy pomalé, so sklonmi k ťažkopádnosti. Cviky na výdrž (odloženie na určitú dobu atd.) sú však veľmi spoľahlivé. Reflexy sa vytvárajú pomaly a preto ich výcvik trvá dlhšie. Cviky spojené s diferenciáciou sa ťažko cvičia ale po výcviku sú presné. Reakcie týchto psov sú pomalé, sú nepoužiteľné pre samostatnú prácu v ozbrojených a bezpečnostných zložkách.
- Sangvinik - vyrovnaný, pohybový typ
      Psy majú silné procesy podráždenia a útlmu, ktoré sú v rovnováhe. Ľahko prechádzajú z podráždenia do útlmu. Podmienené reflexy sa vytvárajú pomerne ľahko a rýchlo. Je to najvhodnejší typ pre výcvik.
- Cholerik - vyrovnaný, pohybový typ
      Sú to psy so silným procesom podráždenia, ale so slabým procesom útlmu. V ich pohybe je veľká hbitosť a neúnavnosť. Reflexy spojené s podráždením sa vypracovávajú pomerne rýchlo, reflexy súvisiace s nutným útlmom však pomaly. U týchto psov prevláda aktívna obranná reakcia. Pre špeciálny výcvik v pachových prácach je tento typ nepoužiteľný.
Ukážky výcviku niektorých základných povelov poslušnosti
V tejto časti Vám ukážeme jednoduché spôsoby výcviku základných povelov, ktoré by mal ovládať každý pes. To neznamená, že keď Váš pes je iba domáci maznáčik nemusíte ho nič učiť. Každý pes by mal byť ovládateľný a to bez rozdielu plemena alebo veľkosti psa! To či je pes ovládateľný alebo nie, nám dáva určitú informáciu o jeho majiteľovi a jeho vzťahu k psovi. Učite veľa z Vás pozná situáciu, keď majiteľ vykrikuje meno psa a volá ho k sebe, ale psa nikde nevidíte. To je nebezpečná situácia pre psa a nepríjemná situácia pre majiteľa. Preto by mal byť každý pes ovládateľný. Každý pes samozrejme nemusí ovládať cviky ako napr. sadni, ľahni, vstaň, ale je dobré keď ich Váš pes ovláda, lebo ho môžete mať pod kontrolou v rôznych životných situáciach. Čo by mal však ovládať každý pes je
privolanie. Preto ak ste sa rozhodli, že nebudete "terorizovať" Vášho maznáčika výcvikom, tak sa skúste prekonať a ak si na to netrúfate sami, tak si psa dajte niekomu vycvičiť. Keď nič iné, aspoň kvalitné privolanie. Verte, vyhnete sa tým mnohým veľmi nepríjemným situáciam pre Vás a nebezpečným situáciam pre Vášho psa. Napríklad to veľmi oceníte iba pri obyčajnom veterinárnom vyšetrení.
Medzi tie najzákladnejšie cviky, ktoré by mal ovládať každý pes, možeme zaradiť :
privolanie, sadni, ľahni a zostaň. V našich ukážkach budete vidieť aj cviky
vsťaň a
k nohe. Ukážky výučby jednotlivých cvikov sú len jednou s mnohých možností, pretože každý pes je individualita a na každého psa platí niečo iné. Treba si však zapamätať, že pri výcviku vždy uprednostňujeme systém odmeny a pochvaly pred trestom. Každé cvičenie musíte vždy zakončiť pozitívne! To znamená vykonaním cviku, aj keď iba čiastočne, alebo s Vašou pomocou. Nikdy nesmiete zakončiť cvičenie trestom! Po každom správnom prevedení cviku, alebo čiastočne prevedenom cviku s Vašou pomocou, musíte psíka pochváliť, odmeniť a pohrať sa s ním. V našich ukážkach k tomu slúži loptička so šnúrkou. Vo Vašom prípade to môže byť pamlsok a rôzna hra so psíkom. Pokiaľ Vám psík reaguje na loptičku a rád sa s ňou hrá, je používanie aportu ako odmeny pri cvičení ten najvhodnejší. Prevedenie cviku opakujte maximálne trikrát a potom psíka odmente. Hra so psíkom po vykonaní cviku musí byť dostatočne dlhá, aby ste u psíka vyvolali pocit, že to celé je príjemná zábava. Vtedy sa Váš psík bude na cvičenie tešiť aj keď počas výcviku bude nejaký ten trest. V ukážkach uvidíte príslušníka MsP Prievidza, psovoda, práp. Romana Feješa s budúcim služobným psom plemena belgický ovčiak - malinois, vo veku 16 mesiacov.
"SADNI"
Prevedenie: Pes Vám stojí pri ľavej nohe, jeho lopatky sú na úrovni Vašej nohy. Vôdzku držíte v pravej ruke, kde môžete mať zároveň aj pamlsok. Týmto spôsobom docielite u psa reflex, že pri cvičení a zadávaní povelov Vás bude sledovať. Poviete meno psa a povel. napr. "Azor, sadni!" Ihneď po povele pravou rukou vyšponujete vôdzku kolmo nad psa a miernym tlakom ľavej ruky na zadnú časť chrbta ho prinútite sadnúť. Je veľmi dôležité, aby ste mali vôdzku vyšponovanú kolmo smerom hore, inak sa môže stať, že pri zatlačení na jeho chrbát si pes ľahne, alebo sa od Vás odsunie. On totiž nevie čo od neho chcete a tlak na jeho chrbát nemusí byť pre neho "príjemný". Potom sa narovnáte a asi po dvoch sekundách sedenia mu z pravej ruky dáte pamlsok. Pokiaľ by sa Vám pes postavil, alebo si ľahol musíte si ho napraviť do sedu, tým istým spôsobom. Povel a napravenie. Cvik zopakujte za sebou najviac trikrát! Potom nasleduje povel voľno a hra. Neskôr bude pes už reagovať len na Váš pohybľavej ruky smerom k chrbtu, potom už iba na došponovanie vôdzky a nakoniec bude vykonávať cvik úplne sám. Ak už pes ovláda povel sadni a nevykoná cvik do jednej sekundy po povele, musí prísť trest - upozornenie. V tomto prípade to môže byť silné trhnutie vôdzky, smerom kolmo hore, ktoré vykonáme ľavou rukou.      
>>> ukážka <<<
"ĽAHNI"
Prevedenie: Pes Vám sedí pri ľavej nohe, jeho lopatky sú na úrovni Vašej nohy. Vôdzku držíte v pravej ruke, kde môžete mať zároveň aj pamlsok. Vôdzku držíte na kratšiu vzdialenosť. Poviete meno psa a povel. napr. "Azor, ľahni!" Ihneď po povele ľavou rukou pridržíte pánvu psa pri zemi a pravou rukou trhnete za vôdzku a ťaháte smerom šikmo dole pred psa k zemi. Je veľmi dôležité, aby ste primerane tlačili ľavou rukou na pánvu psa, lebo sa môže stať, že sa Vám pres odsunie alebo postaví. Tento cvik je trochu náročnejší na psychiku a preto dávame pamlsok psovi ihneď po vykonaní cviku. Neskôr, sa najskôr narovnáme a necháme psa ležať dve sekundy a potom ho odmeníme. Pokiaľ by Vám pes nezotrval v ľahu a postavil sa, alebo si sahol musíte si ho napraviť do ľahu, tým istým spôsobom. Povel a napravenie. Cvik zopakujte za sebou najviac trikrát! Potom nasleduje povel voľno a hra. Ak už pes povel ovláda a neľahne si, nasleduje trest. V tomto prípade je trestom silné trhnutie vôdzky, pravou rukou, tým istým smerom ako pri vyučovaní povelu ľahni.     
>>> ukážka <<<
"VSTAŇ"
Prevedenie: Pes Vám sedí alebo leží pri ľavej nohe, jeho lopatky sú na úrovni Vašej nohy. Lepšie je začať učiť psa tento povel zo sedu. Výcvik sa ale prevádza tým istým spôsobom. Vôdzku držíte v pravej ruke, kde môžete mať zároveň aj pamlsok. Poviete meno psa a povel. napr. "Azor, vstáň!" Pri tomto povele vyslovujete "a" s dĺžňom. Ihneď po povele pravou rukou, ak pes sedí, vyšponujete vôdzku smerom kolmo hore, ak pes leží ťaháte vôdzku smerom hore šikmo pred psa a zároveň psa ľavou rukou vytiahnete hore za slabiny. Je veľmi dôležité, aby ste mali vyšponovanú vôdzku ak vykonávate cvik zo sedu a ak vykonávate cvik z ľahu, aby ste ťah vôdzky a ťah za slabiny vykonávali naraz. Ťah za slabiny musí byť jemný, pretože silný ťah spôsobuje psovi intenzívnu bolesť a používa sa iba ako trest, keď už pes cvik ovláda a odmietne ho splniť. Po postavení psa sa narovnáte a asi po dvoch sekundách státia mu z pravej ruky dáte pamlsok. Pokiaľ by sa Vám pes posadil, alebo si ľahol (málo pravdepodobné) musíte si ho napraviť do státia, tým istým spôsobom. Povel a napravenie. Po vykonaní cviku dáte povel "sadni" a až potom nasleduje povel voľno a hra. Tým docielíte v budúcnosti kvalitnejšie prevedenie cviku vstaň. Potom už môžete medzipovel "sadni" vypustiť.      
>>> ukážka <<<
Privolanie "KU MNE"
Na privolanie psa používame dva povely. Povel "ku mne" a "k nohe". Ukážeme si ako sa precvičuje povel "ku mne". Pre cvičenie uved. cviku budete potrebovať ďalšiu osobu (najlepšie cudziu), ktorá Vám psíka pridrží.
Prevedenie: Vôdzku na ktorej je pripútaný Váš pes dáte inej osobe a odchádzate od psa, pričom voláte meno psa a môžete aj tlieskať. Vzdialenosť by mala byť pri prvom cvičení asi 10m. Počas presunu si do ruky nachystáte pamlsok. Keď už ste v požadovanej vzdialenosti, tak sa otočíte k psovi čelom a stojíte asi dve sekundy bez pohnutia a v tichosti. Potom zavoláte meno psa a povel. napr. "Azor, ku mne!" Vtedy osoba, ktorá Vám pomáha pustí vôdzku. Pri dobehnutí psa máte ruky pred sebou a držíte pamlsok tak aby ho pes ihneď zacítil a aj čiastočne videl. Nesmie Vám ho však zobrať! Pokiaľ chcete aby bol cvik prevedený kvalitne a pes nie je priamo pred Vami, ale je šikmo na Váš postoj, tak cúvnete o dva kroky, pričom ruku s pamlskom držíte pred sebou a druhou rukou si môžete psa upraviť. Ak už pes ovláda povel sadni tak mu po dobehnutí ihneď dáte povel "sadni". Ak nie, tak si rukou v ktorej máte pamlsok pridržíte psa za obojok a druhou rukou mu zatlačíte na zadnú časť chrbta, čím donútite psa sadnúť. Až potom psovi dovolíte aby si zobral z ruky pamlsok. Po vykonaní cviku nasleduje hra.      
>>> ukážka <<<
Obraty na mieste "K NOHE"
Cvik slúži nato, aby ste docielili, že Váš pes bude kopírovať každý Váš pohyb, prisunutím sa k Vašej ľavej nohe. Tak sa Vám nemôže stať dosť častá a nepríjemná vec, že sa podknete o vlastného psa.
Prevedenie: Pes Vám sedí pri ľavej nohe, jeho lopatky sú na úrovni Vašej nohy. Vôdzku držíte v pravej ruke, kde môžete držať zároveň aj pamlsok, alebo loptičku. Urobíte obrat na mieste do ľava o 90° a dáte povel "k nohe". Ihneď po povele si pritiahnete psa pravou rukou cez vôdzku k nohe a zároveň ľavou rukou si za ľavé stehno psa, pritiahnete celé jeho telo k Vašej ľavej nohe a to tak, že lopatky Vášho psa musia byť v rovine s vašimi nohami ako na začiatku cviku. Vždy začínate otáčania najskôr do ľava, pretože je to jednoduchšie pre psa, aj pre Vás. V tomto prípade pracujete viac ľavou rukou. Pri otočení do prava musíme už viac zapojiť prácu s vôdzkou v pravej ruke a vyťahujete si psa za nohou. Pri otočení o 180° (čelom vzad) vykonávate cvičenie tým istým spôsobom. Na začiatku môžete psovi dávať pamlsok po každom otočení. Neskôr dávate pamlsok psovi až po niekoľkých otočeniach na všetky strany. Potom nasleduje povel voľno a hra. Pri cvičení cviku obraty na mieste "k nohe", možeme používať na začiatku výučby aj pomocný povel "sadni", ktorý potom postupne vypúšťame. Ak už pes povel ovláda a nevykoná ho, tak trestom v tomto prípade môže byť silné trhnutie vôdzkou smerom k Vašej nohe, alebo pritiahnutie psa za slabiny.
>>> ukážka <<<
Zapamätajte si
- Keď už pes bude cviky ovládať, požívajte pamlsok pri výcviku len ojedinele. Záverečnú hru z výcviku nevypúšťajte!
- Nezabúdajte, že cviky musíte so psom opakovať aj keď viete, že ich už ovláda. Minimálne raz za mesiac.
- Ak pes cvik nevykonal a Vy ste ho potrestali, nesmiete zabudnúť cvik zopakovať a odmeniť ho. Cvičenie musíte vždy zakončiť pozitívne!
- Trest nevykonávajte po dlhšej pauze od povelu, lebo naučíte psa vykonávať cviky pomaly.
- Po nesplnení povelu, musí prísť ihneď trest. Povel nesmiete opakovať, lebo aj nato si pes veľmi rýchlo zvykne a môže sa stať, že Vás bude počúvať až na druhý, tretí, či piaty povel!
/späť na chovatelia psov/