Blíži sa leto a sním čas kúpania. Plávanie je bezosporu príjemný a zdraviu prospešný šport. Neobíde sa však bez rizika pre vaše zdravie alebo i život. Utopenie je u nás príčinou smrti niekoľkých desiatok osôb ročne. Väčšine prípadov utopenia je možné účinne predchádzať. Príčinou utopenia býva predovšetkým precenenie vlastných síl a ignorácia pravidiel bezpečného kúpania.
Základom pre bezpečné kúpanie je vedieť plávať. Treba vedieť uplávať aspoň 200 m jedným plaveckým spôsobom a aspoň 15 m pod vodou.
Základné pravidlá bezpečného kúpania :
- Dávajte prednosť kúpaniu na kúpaliskách a strážených plážach, kde strážia vašu bezpečnosť plavčíci. Počúvajte ich pokyny.
- Nepreceňujte svoje schopnosti – popri brehu sa dá preplávať taká istá vzdialenosť, ako v strede jazera, iba s tým rozdielom, že v prípade „krízy“ stačí len pár záberov a máme zem pod nohami alebo záchranca z brehu k nám pripláva za pár sekúnd, alebo ak klesneme ku dnu, z malej hĺbky nás môžu rýchlo vytiahnuť.
- Sme dobrí plavci a vieme zachrániť topiaceho sa, vieme poskytnúť aj prvú pomoc.
- Plávanie v tečúcej vode je fyzicky namáhavejšie a nebezpečnejšie – treba na to vždy myslieť.
- Pokiaľ to situácia umožňuje, plávajte aspoň dvaja, najlepšie s dobrým plavcom.
- Zabezpečte, aby sa deti bez dozoru dospelej osoby – plavca, nehrali pri vodných plochách.
- Ak sa dieťa kúpe vo vode, je potrebné ho neustále opticky kontrolovať – nedoporučuje sa rozprávať sa a iba občas pozrieť na dieťa.
- Ak je dieťa začínajúci plavec, sme stále pri ňom vo vode, ak je lepší plavec a pláva ďalej, potom plávame s ním, nakoľko pri väčšej vzdialenosti je pomoc dostupná za dlhší čas.
- To isté platí aj pre kúpuce sa deti doma vo vani alebo v detských bazénikoch – dieťa padne hlavou do vody, vdýchne vodu a bezodkladne potrebuje našu pomoc !
- Vodné bicykle a loďky : neplavci musia používať plávaciu vestu, ktorú majú tak nasadenú, že v prípade pádu do vody ju samovoľne nestratia. Doporučuje sa, aby bol na jedného neplavca jeden plavec (neplavci aj v tomto prípade majú plávacie vesty) !!!
- Alkohol spôsobuje najväčšie množstvo utopení, preto ak vo svojom okolí zbadáte osoby, ktoré sa idú kúpať pod vplyvom alkoholu, je potrebné im v tom zabrániť.
- Do neznámej vody nikdy neskáčte hlavičku – hrozí tu vážne poranenie krčnej chrbtice, ani do známej ale mútnej vody, lebo tam niečo môže byť hodené alebo padnuté !!!
- Do vody nevchádzame rozhorúčení – je potrebné postupne sa ochladiť, a až potom plávať, lebo ak rozhorúčený človek skočí do studenej vody, hrozí mu zástava srdca a následné utopenie !!!
- Pri splavovaní vodných tokov je potrebné použiť plávaciu vestu, ochrannú prilbu a neoprén. Rozvodnené vodné toky nikdy nesplavujeme !!!
- Ak sa blíži búrka, vodnú plochu je potrebné opustiť pred príchodom búrky, búrku je najbezpečnejšie prečkať v budove, chate alebo v aute.
Pozor !
V mútnej vode sa topiaci človek veľmi ťažko hľadá. Ak sa mútna voda raz zavrie nad topiacim sa, tak je väčšinou koniec, alebo topiaceho sa nájdeme až po dlhšej dobe - aj to len náhodou.