Kolobežky sú opäť aktuálne


Po zime sa v našich uliciach objavujú kolobežky, ktoré sú alternatívnym spôsobom prepravy a obľúbili si ich najmä mladí ľudia. S ich používaním však súvisia príslušné predpisy a v neposlednom rade aj základná zručnosť užívateľa a pozornosť pri ich používaní. Kolobežkár musí dbať na bezpečnú techniku jazdy a zároveň sledovať ďalších účastníkov cestnej premávky.
Oproti klasickej kolobežke, poháňanej ľudskou silou sú tzv. elektrokolobežky omnoho výkonnejšie, rýchlejšie a majú niekoľkonásobne vyššiu hmotnosť. Preto je na ich ovládanie treba zručnosť a potrebné návyky.
Začiatočník by si mal na vhodnom úseku nacvičiť najmä rozjazd, brzdenie, vyhnutie sa prekážke a reakciu v krízovej situácii. Priamo na ceste už totiž môže byť neskoro. Pri tomto druhu vozidla je zvlášť dôležitý terén cesty a prispôsobenie jazdy, inak sa jazdí na suchom hladkom asfalte, na štrkovom podklade alebo mokrej vozovke. Čím menší obvod kolesa, tým väčšie je riziko šmyku a pádu z kolobežky.
Prilbu, rukavice a chrániče kolien a lakťov oceníte pri kolízii a môžu Vám doslova zachrániť život, aj keď „frajeri“ ich samozrejme nepotrebujú.

Užívateľov kolobežiek by mali zaujímať aj niektoré zákonné ustanovenia. Aj keď zákon toleruje na kolobežke plnoletej osobe hladinu do 0,5 promile alkoholu v prípade jazdy v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov, napriek tomu Vám odporúčame vyhnúť sa požitiu alkoholu. Vaše zmysly potrebujete mať stopercentné!
Pokiaľ ste si potrebné pravidlá osvojili, patríte k ohľaduplným vodičom a rešpektujete ostatných účastníkov cestnej premávky, prajeme Vám veľa bezpečných kilometrov bez nehody a množstvo zážitkov pri spoznávaní krás mesta Prievidza aj jeho okolia!


+ Zverejnené : 24.03.2022/správy - marec 2022/