Po zime sa v našich uliciach objavujú kolobežky, ktoré sú alternatívnym spôsobom prepravy a obľúbili si ich najmä mladí ľudia. S ich používaním však súvisia príslušné predpisy a v neposlednom rade aj základná zručnosť užívateľa a pozornosť pri ich používaní. Kolobežkár musí dbať na bezpečnú techniku jazdy a zároveň sledovať ďalších účastníkov cestnej premávky.
Oproti klasickej kolobežke, poháňanej ľudskou silou sú tzv. elektrokolobežky omnoho výkonnejšie, rýchlejšie a majú niekoľkonásobne vyššiu hmotnosť. Preto je na ich ovládanie treba zručnosť a potrebné návyky.
Začiatočník by si mal na vhodnom úseku nacvičiť najmä rozjazd, brzdenie, vyhnutie sa prekážke a reakciu v krízovej situácii. Priamo na ceste už totiž môže byť neskoro. Pri tomto druhu vozidla je zvlášť dôležitý terén cesty a prispôsobenie jazdy, inak sa jazdí na suchom hladkom asfalte, na štrkovom podklade alebo mokrej vozovke. Čím menší obvod kolesa, tým väčšie je riziko šmyku a pádu z kolobežky.
Prilbu, rukavice a chrániče kolien a lakťov oceníte pri kolízii a môžu Vám doslova zachrániť život, aj keď „frajeri“ ich samozrejme nepotrebujú.
Užívateľov kolobežiek by mali zaujímať aj niektoré zákonné ustanovenia.
- (E)lektrickú kolobežku môže po bežnej komunikácii viesť iba osoba staršia ako 15 rokov. Toto neplatí v obytnej zóne, na chodníkoch pre cyklistov a poľnej/lesnej ceste.
- E-kolobežky môžu využívať na prepravu najmä cyklistické trasy. Ak nie je taká trasa k dispozícii, môžete vojsť na cestu pre automobily, avšak mali by ste sa pohybovať výhradne po pravom okraji vozovky alebo pravej krajnici.
- Úprava zákona e-kolobežkárom umožňuje jazdiť aj po chodníkoch, musia však jazdiť iba rýchlosťou chôdze. Niektoré typy kolobežiek dosahujú rýchlosť až 25 km/h, preto by ste mali jazdu po chodníku vždy zvážiť. V prípade netaktného jazdca kolobežky sú ohrození najmä starší ľudia a deti.
- Rovnako ako cyklisti, aj kolobežkári musia pri priechode cez prechod pre chodcov tlačiť elektrickú kolobežku vedľa seba.
- Na elektrickej kolobežke sa môžete pohybovať aj mimo obce, avšak treba pamätať na to, že pri takejto jazde treba mať na sebe už aj ochrannú prilbu a v prípade zníženej viditeľnosti aj reflexnú vestu alebo oblečenie s reflexnými prvkami.
- Elektrokolobežka musí tiež disponovať svetlami a odrazkami.
- Podľa novely zákona sa kolízia s e-kolobežkou považuje za dopravnú nehodu.
- Ak jazdec poruší pravidlá cestnej premávky, môže dostať pokutu až do výšky 50 eur.
Aj keď zákon toleruje na kolobežke plnoletej osobe hladinu do 0,5 promile alkoholu v prípade jazdy v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov, napriek tomu Vám odporúčame vyhnúť sa požitiu alkoholu. Vaše zmysly potrebujete mať stopercentné!
Pokiaľ ste si potrebné pravidlá osvojili, patríte k ohľaduplným vodičom a rešpektujete
ostatných účastníkov cestnej premávky, prajeme Vám veľa bezpečných kilometrov bez nehody a množstvo zážitkov pri spoznávaní krás mesta Prievidza aj jeho okolia!
+ Zverejnené : 24.03.2022
/správy - marec 2022/