Správa o činnosti MsP Prievidza
za obdobie od 01.01.2005 do 31.12.2005



ÚVOD


        Mestská polícia Prievidza ( ďalej len MsP ) začala rokom 2005 jubilejný 15-ty rok svojho pôsobenia a to od tej doby, ako mestské zastupiteľstvo v zmysle § 19 zák.č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení zriadilo s účinnosťou od 1.1.1991 uznesením č. 5 / 1991 dňa 31.1.1991 Mestskú políciu Prievidza ako poriadkový útvar mesta.
        Po celú dobu od svojho vzniku MsP úspešne čelila a zápasila s prichádzajúcimi problémami, pričom takto za svoje 15 ročné pôsobenie preukázala svoju opodstatnenosť a nezastupiteľnosť v štruktúre orgánov mesta Prievidza. Stala sa nevyhnutnou a nepostrádateľnou zložkou zabezpečujúcou ochranu verejného poriadku, ale aj života a majetku občanov, kde im ako prví podávajú príslušníci MsP pomocnú ruku a to aj napriek tomu, že ešte stále nemajú zodpovedajúce sociálne , zdravotné a dôchodkové zabezpečenie, tak ako je to u ostatných poriadkových a bezpečnostných zložiek.
        Správa o činnosti MsP Prievidza za rok 2004 bola prerokovaná Mestským zastupiteľstvom na zasadnutí dňa 22.2.2005, kde bola komplexne hodnotená činnosť za celkové obdobie roka 2004.



1. ÚSEK PERSONALISTIKY


        Na úseku personálnej práce bola na MsP v priebehu roka 2005, podobne ako v roku 2004, zaznamenaná značná fluktuácia príslušníkov, čo bolo zapríčinené dvoma faktormi, a to: odchodom príslušníkov MsP do iných zamestnaní a ukončením pracovného pomeru pre neplnenie si pracovných povinností. Takto v priebehu roka odišli z radov MsP 6 príslušníci, z čoho 5 odišli pracovať na vlastnú žiadosť do iných oblastí spoločenského života a s jedným bol ukončený pracovný pomer zo strany zamestnávateľa výpoveďou pre neplnenie si pracovných povinností. Okrem tohto bol v skúšobnej 3-mesačnej dobe rozviazaný pracovný pomer zo strany zamestnávateľa i s pracovníčkou prijatou na zastupovanie počas materskej dovolenky.
        Na základe uvedených skutočností bolo potrebné v priebehu roka priebežne dopĺňať stavy príslušníkov MsP a tak bolo prijatých celkom 9 príslušníkov, z ktorého počtu na základe výberového konania a po absolvovanom psychologickom vyšetrení bolo 8 novoprijatých a 1 prišiel pracovať zo služieb Policajného zboru SR. V rámci personálnych zmien, či už zastupovania počas materskej dovolenky ako aj rozširovania priestupkového referátu MsP boli prijaté v mesiaci júl 2005 i dve civilné zamestnankyne.
        Všetci novoprijatí uchádzači, okrem p. Vida, ktorý prišiel pracovať z PZ SR, absolvovali odbornú prípravu príslušníkov obecnej polície. Po úspešnom ukončení záverečnou skúškou sa stali príslušníkmi polície, pripravení plniť úlohy vyplývajúce zo zákona. V budúcnosti sa bude postupne v rozširovaní stavu príslušníkov mestskej polície pokračovať na základe projektu „Bezpečné mesto Prievidza“, ktoré odsúhlasilo mestské zastupiteľstvo v roku 2003 s ohľadom na finančné možnosti v zmysle kľúča „1“ príslušník na 1000 obyvateľov. K 31.12.2005 pracovalo na MsP 41 príslušníkov, čo predstavuje podstav príslušníkov oproti plánovanému stavu 43. Ďalej boli prijatí 6 zdravotne postihnutí občania na obsluhu kamerového systému MsP. Okrem uvedeného počtu sú v stave MsP 4 administratívne pracovníčky a jedna upratovačka. Celkovo bola na konci roka 2005 zamestnaných na MsP Prievidza 52 ľudí. Organizačnú štruktúru MsP Prievidza tvorí príloha č. 1 .



2. ÚSEK VZDELÁVANIA


        V oblasti vzdelávania príslušníkov MsP by sme mohli povedať, že v priebehu roka 2005 sa postupne oboznamovali s novoprijatými VZN mesta, absolvovali testy odborných vedomostí z oblasti priestupkového a trestného zákona z postupov pri riešení problémových a kritických situácií, ako aj s platnými VZN. Zvyšovania odbornej kvalifikácie sa nezúčastňovali len príslušníci MsP, či vedúci priestupkového referátu, ale i personálna referentka, ktorá v priebehu celého roka sledovala zmeny týkajúce sa zákonníka práce, sociálnej oblasti, ako aj postupov pri prijímaní nových zamestnancov, pri rozviazaní pracovného pomeru, pri čerpaní práceneschopnosti a pod.. Získané odborné vedomosti a nové poznatky boli následne prenesené všetkým príslušníkom MsP. Stretávame sa však aj s takými skutočnosťami, že sa odborné semináre nekonali z dôvodu malého záujmu, čo môžeme súdiť ako negatívny vplyv na prácu celej mestskej polície. Akékoľvek nové vedomosti a poznatky sú pre prácu MsP vítané, dôležité a predovšetkým potrebné.
        I v budúcnosti sa plánuje pokračovať vo vzdelávacích programoch, v absolvovaní rôznych seminárov a kurzov. Príslušníci MsP majú záujem zdokonaľovať sa i v cudzích jazykoch ( hlavne anglický a nemecký jazyk ), nakoľko sa v uliciach stretávajú i s prípadmi, kedy ich pomoc využívajú zahraniční turisti.



3. ÚSEK EKONOMICKÝ


        Ekonomický úsek MsP Prievidza vychádzal z rozpočtu MsP odsúhlasený mestským zastupiteľstvom na rok 2005. Stanovujú ho osobitné normy, na základe ktorých MsP vykonáva a samostatne hospodári so svojím majetkom a finančnými zdrojmi, zostavuje rozpočet a hospodári aj s inými hospodárskymi prostriedkami, ktoré sú jej prideľované na krytie jednotlivých činností. Zostavovanie, schvaľovanie rozpočtu a hospodárenie s finančnými prostriedkami mesta v zmysle schváleného rozpočtu sa riadi platnými zákonmi Slovenskej republiky a všeobecne záväznými nariadeniami mesta Prievidza.
        Rozpočet ako základ finančného hospodárenia je zostavený na obdobie jedného roka a vyjadruje ekonomickú samostatnosť MsP. Rozsah príjmov a výdavkov závisí od mnohých faktorov a často odráža samotné ciele hospodárskej a finančnej politiky MsP.
        Hospodárenie MsP je rozdelené do dvoch oblastí – oblasť príjmov, ktoré plynú do rozpočtu mesta z vlastných príjmových zdrojov – blokových pokút a oblasť výdavkov, ktoré sa vynakladajú na financovanie konkrétnych činností MsP. Na výšku výdavkov majú vplyv nielen samotné potreby MsP, ale aj rozsah zodpovednosti a právomocí MsP na zabezpečenie činnosti vyplývajúcich z jej povinností.
        Tvorba rozpočtu MsP ako základného prvku ekonomického úseku v rámci procesu plánovania si vyžaduje prístup k mnohým informáciám, poznať neustále sa meniacu rozpočtovú klasifikáciu, sledovať metodické usmernenia, správne určovať priority a kritéria pri stanovení cieľov. Základnou a neodmysliteľnou súčasťou rozpočtu sú bežné výdavky zabezpečujúce predovšetkým plynulý chod MsP - mzdy a platy, poistné a príspevky do poisťovní, plyn, tepelná energia, elektrická energia, vodné, stočné, poplatky za telekomunikačné služby, výstroj a výzbroj príslušníkov, pohonné hmoty, zákonné a havarijné poistenie služobných vozidiel, poistenie príslušníkov a pod.. Ak v priebehu roka vznikne potreba úhrady, ktorá nie je v rozpočte rozpočtovej kapitoly zabezpečená, možno úhradu realizovať zmenou rozpočtu, t.z. presunmi rozpočtových prostriedkov. Spracovávanie, sledovanie čerpania, realizácia rozpočtu v praxi, rozpočtové presuny – to sú základné prvky ekonomického úseku MsP. Takto bol v priebehu roka 2005 v zmysle Zákona o rozpočtových pravidlách a verejnej správy č. 523/2004 Z.z. a internej smernice IS – 06 – Rozpočtové pravidlá mesta Prievidza na základe požiadaviek jednotlivých správcov vykonaný v 3 prípadoch presun finančných prostriedkov v rozpočte MsP na rok 2005 a v 2 prípadoch išlo o úpravu rozpočtu z dôvodu požiadaviek mesta a MsP, ako i z dôvodu rozširovania priestorov MsP .
        Podrobná správa o hospodárskej činnosti MsP Prievidza býva jedným z materiálov pripravovaných na rokovanie a schvaľovanie MsZ ako neodmysliteľná súčasť ročnej závierky hospodárenia mesta.
        Zvyšovať príjmovú časť rozpočtu nielen MsP, ale hlavne rozpočtu mesta a snažiť sa o čo najnižšie čerpanie výdavkov určených pre potreby MsP – to sú základné priority ekonomického hospodárenia do budúcnosti. Samozrejme, že v prípade MsP nepôjde o vyrovnanie príjmovej a výdavkovej časti rozpočtu, ale k čo možno najväčšiemu priblíženiu sa tohto, už teraz neľahkého záväzku.



4. ÚSEK MATERIÁLNEHO A TECHNICKÉHO ZABEZPEČENIA


        Materiálne a technické zabezpečenie príslušníkov MsP bolo realizované na základe požiadaviek a potrieb odsúhlasených v rozpočte stanovenom pre rok 2005. Priorita bola venovaná vystrojeniu a vyzbrojeniu príslušníkov MsP v súlade so zákonom č. 564/91 Zb. a jeho následných doplnkov, kde sa na základe požiadavky na zjednotenie uniforiem obecných polícii na celom území Slovenskej republiky uložila povinnosť na vystrojenie jednotnou rovnošatou. S prestrojením príslušníkov MsP sme začali v II. polroku 2004, pričom sme v ňom podľa finančných možností pokračovali aj počas celého roka 2005, kedy sme k 31.12.2005 mali celkom prestrojených 30 príslušníkov. V priebehu roku 2006 by sme prestrojenie zvyšných 13 a 4 novoprijatých príslušníkov chceli dokončiť, aby sme takto dosiahli 100 percentnú prestrojenosť do novej rovnošaty. Okrem uniformy, neoddeliteľnou súčasťou výstroje a výzbroje každého príslušníka MsP polície tvorí: pištoľ, rádiostanica, putá, obušok, slzotvorný prostriedok, zastavovací terč, reflexná vesta, píšťalka a lampáš.
        Ku dňu 30.6.2005 ukončila svoju činnosť Základná škola, v ktorej MsP sídli, pričom zo získaných priestorov boli dobudované kancelárie pre potreby priestupkového referátu a telocvičňa AIKIDO DOJO pre fyzický rozvoj príslušníkov MsP. Pri prestavbe sa využil aj priestor pod schodišťom, ktorý slúži ako sklad psovodom. Na základe požiadaviek občanov o bezpečnosť na cestách v meste, ako aj zohľadnenie bezpečnostnej situácie boli na vybraných miestach v meste Prievidza umiestnené 3 ks figurín príslušníka MsP.
        V rámci rozšírenia kamerového systému bolo operačné stredisko MsP svojpomocne prebudované, pričom sa vytvoril priestor pre operátora kamerového systému a premietanie obrazu z kamier prostredníctvom projektoru na stenu v miestnosti o veľkosti 3 x 2,70 m.
        Počas roku 2005 na úseku materiálno – technického zabezpečenia boli vykonávané opravy závad, ktoré sa vyskytli pri používaní prostriedkov v rámci služobných činnosti, ako oprava ďalekohľadu, digitálnych fotoaparátov, technických prostriedkov na zabránenie odjazdu motorových vozidiel a výstroje. V roku 2005 boli nahlásené štyri poistné udalosti z dôvodu prevádzky služobných motorových vozidiel. Išlo o prípady, kedy došlo k poškodenie služobných vozidiel ktoré boli odstavené, v jednom prípade popísaná predná kapota a v troch prípadoch poškodenie cudzím vozidlom.
        MsP tiež zabezpečovala prevádzku zabezpečovacích systémov ochrany budov v majetku mesta Prievidza, či už išlo o zabezpečenie ďalších priestorov alebo ich opravu.
        Príslušníci MsP s ohľadom na danú situáciu pri plnení úloh využívajú i nasledovné materiálno -technické prostriedky:         Ďalej sú to prostriedky ako : ďalekohľad ( 2 ks), ďalekohľad na nočné videnie ( 1 ks), prídavný svetlomet ( 2 ks), videokamera ( 1 ks), digitálne fotoaparáty ( 4 ks), digitálny záznamník ( 1 ks), reflexná vesta ( 16 ks), nepriestrelná vesta ( 4 ks), cestný merač rýchlosti AD9T Ramer, počítačové zostavy ( 22 ks – ako súčasť vybavenia kancelárií), videoprojektor s magnetickou tabulou ( využívaný pre školenia a pri kurzoch).



5. ÚSEK PRAKTICKEJ ČINNOSTI


        Úsek praktickej činnosti MsP sa riadil zákonom č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov, zákonom č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, trestným zákonom, uzneseniami MsZ, VZN mesta a inými predpismi a rozhodnutiami. Vzhľadom pre rozsiahlosť praktického úseku, bola jeho činnosť rozdelená do nasledovných oblastí :
5.1.    Operačné stredisko MsP
5.2.    Priestupkový referát MsP
5.3.    Operatívna skupina MsP
5.4.    Využívanie služobných psov
5.5.    Hliadková služba
5.6.    Dopravná hliadka
5.7.    Fyzická a strelecká príprava
5.8.    Spolupráca s inými útvarmi, orgánmi a organizáciami
5.9.    Spolupráca s poslancami MsZ
5.10.  Spolupráca s pracovníkmi mestského úradu


5.1. Operačné stredisko MsP

        Operačné stredisko MsP tak ako po minulé roky tvorilo aj v roku 2005 hlavný pilier MsP, či už pri riadení výkonu príslušníkov MsP alebo ako kontaktné miesto pre občanov nepretržite počas 24. hodín. Stálu službu zabezpečovalo 5 operačných príslušníkov MsP, pričom v prípade čerpania RD, PN boli zastupovaní zaškolenými príslušníkmi spracovateľského oddelenia.
        Operačný pracovník MsP ( ďalej len OMsP) zodpovedal predovšetkým za výkon príslušníkov MsP vo výkone služby, za budovu MsP, autopark a zverené materiálno-technické prostriedky potrebné pre výkon služby. Počas služby viedol rôzne evidencie ako sú napr.: záznamová kniha zbraní a streliva, kniha výstroje, kniha vrakov, skládok, kniha úloh, kniha udalostí, kniha zablokovaných vozidiel, kniha použitia prístrojov Dräger a ďalších pomôcok potrebných pre výkon služby. Okrem týchto úloh OMsP počas služby zabezpečoval styk s občanmi telefonicky alebo osobne na útvare MsP.
        Prioritou v pracovnej náplni operačného pracovníka bolo okamžite reagovať na vzniknuté rôzne situácie vyplývajúce zo zákrokov hliadok a následne na to vykonať opatrenia smerujúce k náprave, ako aj byť nápomocný hliadke pri riešení zákrokov, riadiť ich činnosť v teréne a úzko spolupracovať s kontrolórom hliadkovej činnosti a ostatnými referátmi MsP.
        Vzhľadom k tomu, že v roku 2005 bolo prijatých do zamestnania 9 nových príslušníkov MsP, ktorí nemali dostatočné skúsenosti, OMsP sa im snažil poradiť pri zákrokoch, usmerňoval ich pri výkone služby, aby sa skvalitnila ich práca a získali tak cenné skúsenosti pre výkon svojho zamestnania.
        Ďalej pre potreby hliadok pri riešení zákrokov vyhľadával údaje v evidenciách MsP, informačného systému samosprávy mesta o: občanoch, majiteľoch domov, majiteľoch psov, majiteľoch parciel v katastrálnom území mesta Prievidza, majiteľov garáži a pod. V evidencii priestupkov (WEMU) získaval informácie o už spáchaných priestupkoch občanov potrebných pre prejednávanie nových.
        Neoddeliteľnou súčasťou práce OMsP bola komunikácia s inými inštitúciami pri zisťovaní a zabezpečovaní požiadaviek potrebných k náprave protiprávnych konaní ako sú napr.: oddelenia MsÚ, operačné strediská OR PZ SR, OO PZ, Železničnou políciou, TEZASom, dispečingom lekárskej prvej pomoci, Hasičským zborom, OSC, SPP, Slovak Telekom, útulkom pre opustené zvieratá, Okresnou veterinárnou správou a inými inštitúciami podľa požiadaviek vyplývajúcich s konkrétnej situácie.
        S ďalších činností operačného pracovníka na operačnom stredisku to bola obsluha rádiostaníc MsP, TEZASu a MHD. Zabezpečovalo sa dobíjanie a výmena zdrojov do rádiostaníc, ručných svietidiel, Drägerov, fotoaparátov a vykonávalo sa sťahovanie fotodokumentácie z jednotlivých fotoaparátov do PC, pričom sa následne vyhotovovala fotodokumentáciu podľa požiadaviek hliadok MsP. Ďalej prijímal a spájal hovory na jednotlivé pracoviská MsP a dennodenne spisoval celodenný súhrn udalostí (Zvodku) a hlásenie o polohe hliadok počas výkonu služby.

        Za rok 2005 operační pracovníci MsP zaevidovali 4915 oznámení od občanov mesta, na tiesňovú linku 159 alebo osobne na útvare MsP, ktoré boli následne preverené hliadkami MsP (viď Príloha č. 2).
        Porovnanie niektorých činností MsP za predchádzajúce roky sa nachádza v nasledujúcej tabuľke:

Prehľad niektorých
činností OMsP :
2002
Počet
záznamov
2003
Počet
záznamov
2004
Počet
záznamov
2005
Počet
záznamov
Zápis priestupkov
Dohováranie + BP (,- Sk / €)
2.612      
481.500,- Sk /
15.982,87 €
2.975      
484.000,- Sk /
16.065,86 €
4.179      
762.100,- Sk /
25.297,09 €
5.936   
1.925.300,- Sk /
   63.908,25 €
Evidencia skládok 522 414 796 778
Evidencia vrakov 110 95 169 113
Príjem oznámení od
občanov mesta
2.699 3.929 5.148 4.915

        Operačné stredisko od decembra 2003 disponuje kamerovým systémom. V súčasnej dobe sa využíva 14 kamier. Do 1.7.2005 kamery obsluhovali operační pracovníci MsP len priebežne, nakoľko pri množstve svojich povinností vyplývajúcich z náplne práce, narastajúcich oznámení zo strany občanov a úloh súvisiacich s vykonávaním zákrokov hliadkami MsP zostával len malý časový priestor na ich obsluhu.
        Od 1.7.2005 bolo na operačnom stredisku MsP zriadené „Chránené pracovisko“, kde boli prijatí 4 zdravotne postihnutí občania, ktorí po zaučení začali aktívne plniť úlohy monitorovacieho kamerového systému (MKS). Nakoľko sa zriadenie uvedeného pracoviska preukázalo opodstatnené, boli prijatí ešte ďalší dvaja zdravotne postihnutí občania. Operátori MKS pri zistení priestupkov, prípadne iného protiprávneho konania okamžite informujú OMsP, ktorý rozhodne o riešení uvedenej situácie.
        V decembri 2005 operační pracovníci MsP svojpomocne prebudovali priestory operačného strediska z dôvodu riešenia sledovania kamier operátormi MKS cez premietací videoprojektor.
        Vzhľadom k tej skutočnosti, že nie je zabezpečené monitorovanie operátormi MKS nepretržite 24 hodín denne, chýbajúci priestor vykrývali pracovníci operačného strediska, pokiaľ im to momentálny stav na pracovisku dovoľoval.


5.2. Priestupkový referát

        Významnou súčasťou MsP na úseku praktickej činnosti je priestupkový referát, bez práce ktorého je dnešná činnosť mestskej polície nemysliteľná. Jeho práca spočíva v objasňovaní priestupkov, ktoré neboli príslušníkmi mestskej polície doriešené na mieste (páchateľ si nebol vedomý priestupku alebo odmietol zaplatiť blokovú pokutu za priestupok), alebo riešenie priestupkov, ktoré si zo svojej povahy vyžadujú objasňovanie. Miera objasnenosti priestupkov vyplýva z doby, do ktorej je možné priestupok objasniť v zmysle zákona o priestupkoch, t.j. 2 roky. Základnou administratívnou úlohou pri doriešení a objasňovaní priestupkov je nielen získanie potrebných informácii o páchateľovi priestupku, ale aj získanie a spracovanie dôkazových materiálov (zistenie držiteľa vozidla, zistenie miesta skutočného pobytu, ak sa osoby, od ktorých je požadované vysvetlenie nenachádzajú v mieste trvalého bydliska, predvolanie a vypočutie poškodených, svedkov, miestna obhliadka, vyžiadanie potrebných podkladov a písomných materiálov - vyčíslenie škody, potvrdenie o zaplatení poplatku a pod.).
        V roku 2005 bolo zaevidovaných celkovo 933 priestupkových spisov. Tu je zaznamenaný pokles oproti roku 2004, kedy bolo zaevidovaných 982 priestupkových spisov. Pokles je daný väčšou dôslednosťou príslušníkov MsP v hliadkovej službe, ktorí zistených páchateľov priestupkov riešia na mieste pokutou v blokovom konaní. Priestupkové spisy sú vybavované v zmysle Zákona SNR č. 372/90 Zb. o priestupkoch. Prehľadný spôsob, ako aj grafické znázornenie vybavovania spisov za rok 2005 tvorí príloha č. 3. V prílohe č. 4 je porovnanie týchto údajov s rokom 2004. Ďalej bolo spracovaných a ukončených aj 67 zo 70 priestupkových spisov, ktoré neboli ukončené v roku 2004. Z roku 2005 zostalo nevybavených 113 priestupkových spisov. Táto rozpracovanosť je daná predovšetkým neochotou páchateľov priestupkov znášať sankciu za svoje konanie vo forme pokuty v blokovom konaní, neochotou občanov spolupracovať pri objasňovaní priestupkov, ale v neposlednom rade svoje opodstatnenie má aj pracovná vyťaženosť príslušníkov referátu
        Pracovná doba referátu je príslušníkmi MsP plne využívaná a v niektorých prípadoch, so súhlasom náčelníka MsP, aj nad jej rámec, nakoľko si to vyžaduje povaha a náročnosť činnosti pri objasňovaní priestupkov. Objasňovanie v inej ako v pracovnej dobe si vyžadujú aj občania, ktorí sa nemôžu dostaviť na útvar MsP v pracovnej dobe. K objasňovaniu priestupkov bola využívaná aj spolupráca s hliadkami MsP, ktoré sa aktívne podieľali pri spracovaní spisového materiálu. Ide hlavne o ukončenie priestupkov krádeží v obchodných reťazcoch a predajniach. Hliadky MsP sú využívané aj na doručovanie výziev k podaniu vysvetlenia a k predvádzaniu osôb, po ktorých priestupkový referát pátra.
        Odstraňovanie nedostatkov v spisových materiáloch sa zabezpečuje priebežne doplňovaním požadovaných informácii kompetentnými orgánmi štátnej a verejnej správy. V roku 2005 nám z celkového počtu 506 odstúpených spisových materiálov bolo 5 priestupkových spisov vrátených na doplnenie.
        Priestupkový referát pri objasňovaní priestupkov úzko spolupracuje s policajným zborom, obvodným úradom a s jednotlivými oddeleniami Mestského úradu v Prievidzi, ako aj s inými orgánmi štátnej a verejnej správy. Vybavuje odpovede na požiadavky a dožiadania týchto orgánov a oboznamuje príslušníkov MsP s novými postupmi a prijatými opatreniami pri objasňovaní priestupkov v zmysle nových platných predpisov. Príslušníci referátu sa podľa potreby zúčastňujú školení za účelom zefektívnenia práce a zvyšovania odbornosti a profesionality pri spracovávaní a objasňovaní priestupkov. Získané poznatky uplatňujú pri prehodnocovaní postupov pri objasňovaní a zakladaní nových spisových materiálov.
        Na priestupkovom referáte okrem príslušníkov MsP sú zamestnaní aj administratívni pracovníci. Príslušný administratívny pracovník priestupkového referátu zabezpečuje:         Priestupkový referát spolu s ostatnými úsekmi a referátmi pripravuje podklady pre štatistické spracovanie činnosti MsP Prievidza. Prehľadný výkaz štatistických údajov správy o činnosti MsP Prievidza za rok 2005 v zmysle zákona č. 532/2003 Zb., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov tvorí príloha č. 5.


5.3. Operatívna skupina MsP

        Operatívna skupina MsP Prievidza vznikla zmenou Organizačnej štruktúry MsP v Prievidzi schválenou MsZ Prievidza č. 18/04 zo dňa 24.2.2004.
        Operatívna skupina sa v hodnotenom období osvedčila ako forma odhaľovania a dokumentovania priestupkov a ich páchateľov. Ide hlavne o priestupky v zmysle zákona č. 372/90 Zb. o priestupkoch, § 30, odst. 1 - na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami, hlavne v prípade ochrany mládeže a maloletých osôb, § 24 - priestupky na úseku podnikania - nepovolený predaj, § 47 - priestupky proti verejnému poriadku, § 50 - priestupky proti majetku a priestupky v zmysle § 22 - proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území mesta Prievidza. Úlohou operatívnej hliadky MsP Prievidza je kontrola dodržiavania VZN mesta Prievidza, hlavne VZN č. 71/2003 o zdravom životnom prostredí a udržiavaní čistoty a poriadku v meste Prievidza uvedené v § 3 - ochrana a používanie vôd, kde dochádza k znečisťovaniu prostredia vymieňaním motorových náplní a umývaním vozidiel na verejných priestranstvách uvedené v § 6, odst. 7, § 9 - ochrana verejnej zelene, ako aj VZN č. 66/2002 o držaní psov a VZN č. 54/2000 o používaní zábavnej pyrotechniky v období vianočných a novoročných sviatkov.
        Operatívna hliadka MsP Prievidza má vytvorenú databázu potencionálnych páchateľov priestupkov, kde priestupky týchto osôb boli spracovateľmi MsP zadokumentované a odstúpené, prípadne doriešené v blokovom konaní spracovateľmi alebo operatívnou hliadkou. V dôsledku novelizácie Trestného zákona nadobudla databáza páchateľov priestupkov svoju opodstatnenosť a v širšej miere bude dopĺňaná a využívaná v činnosti MsP z dôvodu zisťovania recidívy priestupcov. V roku 2005 zisťovala a riešila predovšetkým ťažšie odhaliteľné a dokumentovateľné priestupky.
        Oproti minulému roku došlo činnosťou operatívnej skupiny v roku 2005 v zmysle zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, § 24 k poklesu počtu zistených priestupkov na úseku neoprávnenej obchodnej a zárobkovej činnosti. Bolo zistených a doriešených v blokovom konaní 10 priestupkov, 3 priestupky boli doriešené dohováraním a 2 priestupky boli riešené spisom. Išlo hlavne o tzv. nepovolený pouličný predaj a predaj bez pokladničných dokladov.
        Na úseku ochrany nefajčiarov v zmysle zákona č. 377/2004 Z.z. boli zistené 3 priestupky, ktoré boli na mieste doriešené blokovými pokutami. Išlo o predaj tabakových výrobkov osobe mladšej ako 18 rokov.
        V prípade podávania alkoholických nápojov mladistvým boli hliadkou riešené 3 prípady v blokovom konaní.
        V zmysle VZN č. 47/1998 o trhovom poriadku v meste Prievidza bolo zistených 10 priestupkov, ktoré boli doriešené na mieste v blokovom konaní a 3 priestupky boli riešené dohováraním. Išlo o priestupky, kde predávaný tovar nebol predávajúcim označený cenovkami.
        V zmysle § 50 zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch - poškodzovanie majetku bolo riešených 5 priestupkov, v zmysle § 47, ods. 1, písm. b) – priestupky na úseku verejného poriadku boli riešené 3 priestupky. V zmysle § 48, porušením VZN č. 62/2002 boli riešené 3 priestupky za nedodržanie záverečných hodín. Všetky tieto priestupky boli doriešené blokovou pokutou. V zmysle porušenia VZN č. 57/2001 bolo v blokovom konaní riešených 6 priestupkov na úseku zakladania nelegálnych skládok.
        Stále aktuálna úloha operatívnej hliadky v roku 2005 bola kontrola nad dodržiavaním VZN č. 71/2003 o zdravom životnom prostredí, udržiavaní čistoty a poriadku v meste Prievidza a VZN č. 66/2002 o držaní psov na území mesta Prievidza, kde bolo zistených 54 priestupkov, ktoré boli doriešené v blokovom konaní, 33 priestupkov v zmysle uvedených VZN bolo doriešených dohováraním, 5 priestupkov bolo odstúpených spisom na správne konanie a 20 priestupkov zostáva v riešení hliadky MsP. V týchto prípadoch išlo o priestupky majiteľov psov, ktorí porušili nariadenie o voľnom pohybe psa, ktorého neviedli na vodítku. 17 priestupkov bolo doriešených v blokovom konaní, kedy majitelia psov neodstránili exkrementy z verejného priestranstva.
        Ďalej bolo v zmysle VZN č. 71/2003 o zdravom životnom prostredí, udržiavaní čistoty a poriadku v meste Prievidza, § 3, odst. 9, písm. a), k), n) odhadzovanie, znečisťovanie smeťami, ohorkami cigariet, vylepovaním plagátov , vykonávaním telesnej potreby na verejnom priestranstve hliadkou zistených 51 priestupkov, ktoré boli doriešené blokovou pokutou, 48 priestupkov bolo doriešených dohováraním, 6 priestupkov bolo spisom zaslaných na doriešenie v správnom konaní, 24 zostáva v riešení hliadky MsP. Podľa § 3, odst. 9, písm. e) jazda na bicykloch v pešej zóne mesta zistila operatívna hliadka 7 priestupkov, ktoré boli riešené blokovou pokutou a 6 priestupkov bolo doriešených dohováraním. V zmysle § 9, odst. 2, písm. g) parkovanie a jazda motorovými vozidlami na plochách zelene bolo operatívnou hliadkou zistených 21 priestupkov, ktoré boli doriešené blokovou pokutou, 8 priestupkov bolo doriešených dohováraním, 1 priestupok bol riešený spisom, 17 priestupkov zostáva v riešení hliadky. Podľa § 6, odst. 7 - ochrana a používanie vôd, umývanie motorových vozidiel bol zistený 1 priestupok riešený dohováraním.
        V období vianočných a novoročných sviatkov bola operatívna hliadka zameraná na kontrolu používania zábavnej pyrotechniky, VZN č. 54/2000, kde zistené 3 priestupky boli doriešené blokovou pokutou.
        S inšpektorátom SOI pre Trenčiansky kraj so sídlom v Prievidzi boli vykonané 2 súčinnostné akcie, kde zistené porušenie zákona rieši inšpektorát SOI.
        Operatívna hliadka sa v roku 2005 podieľala aj na zisťovaní a riešení priestupkov na úseku dopravy, v zmysle zákona č. 372/1990, § 22, kde bolo hliadkou doriešených 84 priestupkov uložením blokovej pokuty ( v roku 2004 - 148 priestupkov v blokovom konaní), 11 priestupkov bolo doriešených dohováraním, 1 priestupok bol riešený spisom a 20 priestupkov zostáva v riešení hliadky. Išlo hlavne o priestupky, ktoré boli zistené a riešené v čase pracovnej zaneprázdnenosti uniformovaných hliadok , v dobe keď páchateľ, vodič, majiteľ vozidla sa nenachádzal vo vozidle a preto bola hliadkou vyhotovená fotodokumentácia priestupku a vyhotovené predvolanie za stierač pre neprítomnosť páchateľa priestupku. Celkovo zostáva v štádiu riešenia operatívnej hliadky 27 priestupkov rôzneho charakteru.
        Dodržiavanie zákona NR SR č. 168//1996 zo 17. 5. 1996 o cestnej doprave a Vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 311/1996 zo dňa 17.10.1996, ktorou sa vykonáva zákon č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave, vykonávali príslušníci MsP Prievidza odborný dozor zameraný hlavne na taxislužby. Príslušníci MsP sú držiteľmi poverenia na výkon štátneho odborného dozoru v cestnej doprave. V hodnotenom období boli zistené 3 prípady porušenia zákona a vyhlášky živnostníkmi vykonávajúcimi taxislužbu. O zistených nedostatkoch bola spísaná informácia na Krajský úrad pre cestnú dopravu a komunikáciu v Trenčíne k prijatiu ďalších opatrení.
        V roku 2005 operatívna hliadka MsP Prievidza pracovala na súčinostných opatreniach s príslušníkmi OO PZ Prievidza a príslušníkmi OR PZ Prievidza, kde 10 poznatkov o trestnej činnosti získaných operatívnou hliadkou MsP bolo odovzdaných na útvar PZ SR Prievidza. V dôsledku vzájomnej informovanosti a na základe získaných poznatkov boli OR PZ Prievidza zdokumentované a realizované trestné činy, hlavne krádeže, predaj a užívanie drog a psychotropných látok, ale aj trestných činov násilného charakteru. Poznatky a informácie o násilnej trestnej činnosti sú pravidelne konzultované s príslušníkmi OR PZ Prievidza.
        Operatívna hliadka vo svojej činnosti využíva kontakty s občanmi mesta Prievidza, ako aj miestnu a osobnú znalosť.


5.4. Využívanie služobných psov

        Na úseku služobnej kynológie MsP Prievidza v roku 2005 pôsobili dvaja psovodi: p. Roman Feješ a p. Marián Hrabaj. Ich práca sa opierala o prevenciu pri dodržiavaní verejného poriadku v reštauračných zariadeniach, v okolí diskoték, chránených objektov, uliciach a na rôznych iných miestach mesta. Služobní psi pomáhali hliadkam pri zabezpečovaní bezpečnosti príslušníka MsP pri rôznych bytových zákrokoch, akciách v pohostinstvách, pri kontrole osôb, bezpečnostných prehliadkach, dodržiavaní verejného poriadku a pod. V čase od 1.1.2005 do 31.12.2005 odslúžili psovodi MsP 177 služieb so svojimi psami, kde zasahovali v 153 prípadoch. Za asistencie služobných psov bolo skontrolovaných 380 osôb, z ktorých sa v 5-tich prípadoch zasahovalo na zabránenie alebo ukončenie výtržnosti. V 8-ich prípadoch boli zadržaní páchatelia trestných činov a osôb, po ktorých bolo vyhlásené pátranie a v 52 prípadoch boli zadržané osoby páchateľov priestupkov. Priame zadržanie páchateľov priestupkov alebo trestných činov služobným psom nebolo potrebné, a tak nedošlo ani k fyzickému kontaktu psa s páchateľom. Služobní psi pri zákrokoch zabezpečovali ochranu psovoda a boli pripravení na možné zadržanie páchateľov, ktorí by napadli príslušníka MsP, ako aj pri možnom úteku z miesta činu alebo zneškodnenia výtržníka. Príslušníci MsP služobných psov využívali pri vykonávaní preventívno bezpečnostných akciách, pri kontrole bezdomovcov a požívaní alkoholu mladistvých v pohostinských zariadeniach. Okrem toho sa zúčastňovali aj pri zabezpečovaní verejného poriadku na športových akciách ako futbalové a hokejové zápasy, mestské jarmoky a iné.
        Psovodi v priebehu roku 2005 aktívne reprezentovali MsP a mesto Prievidza na rôznych obranárskych pretekoch. Najvýznamnejšie výsledky zaznamenali v boji o „Pohár primátora mesta Prievidza“, kde p. Feješ obsadil prvé a p. Hrabaj tretie miesto. Ďalej to bola účasť na obranárskej súťaži o „Pohár primátora mesta Handlová“, kde obsadili štvrté miesto. Činnosť psovodov sa zameriavala aj na preventívno bezpečnostné a spoločenské akcie ako boli rôzne besedy a ukážky výcviku našich služobných psov v materských a základných školách. Počas roka sa stretávali so psovodmi oddelenia služobnej kynológie OR PZ Prievidza na pokračovacích výcvikoch, kde spolu nacvičovali rôzne situácie pre potreby výkonu služby. Psovodi sa zúčastňovali výcviku aj vo svojom osobnom voľne a to v Kynologickom klube Prievidza, v Bojniciach a v obci Lazany. Veľkým negatívom na úseku služobnej kynológie bol ten fakt, že psovod p. Hrabaj musel ukončil činnosť psovoda k 30.11.2005 zo zdravotných dôvodov. No i napriek tejto skutočnosti máme záujem využívať psovodov na MsP Prievidza a z toho titulu budeme hľadať vo svojich radoch v priebehu nasledujúcich dní nového psovoda, aby praktický výkon hliadkovej služby bol plnohodnotne zabezpečený služobnými psami tak, ako to bolo doposiaľ.
        Činnosť psovodov MsP a využívanie služobných psov tvorí príloha č. 6.


5.5. Hliadková služba

        Hliadkoví policajti predstavujú počtom 28 príslušníkov najpočetnejšie zloženie z celkového 41 členného kolektívu, ktorí tvoria jadro celkovej činnosti MsP pri zabezpečovaní verejného poriadku. Hliadková služba sa vykonáva nepretržite v priebehu 24 hodín v pondelok až štvrtok v 8 hodinových a piatok až nedeľa v 12 hodinových cykloch. Títo sú priamo riadení operačným pracovníkom MsP, pričom službu vykonávajú striedavo pešo alebo motorovými vozidlami. V priebehu služby sú v neustálom kontakte s operačným pracovníkom prostredníctvom služobných rádiostaníc z dôvodu operatívneho presúvania a zabezpečovania plnenia úloh na úseku verejného poriadku, hlavne, keď je potrebné okamžite reagovať na požiadavky občanov, ktorí žiadali o pomoc prostredníctvom núdzového volania na linku č. 159 ( Príloha č. 2 ). Hliadkoví policajti svoju činnosť z celého priebehu výkonu služby zaznamenávajú na konci zmeny v úradnom zázname, ktorý je následne vyhodnocovaný a využitý pri ďalšom plnení úloh z toho vyplývajúcich, či už ide o priestupkový referát a pod.
        Hliadkoví policajti majú mesto Prievidza rozdelené do l2 sektorov, pričom na každý sektor je zvlášť založená zložka, ktorá sa priebežne s ohľadom na vývoj bezpečnostnej situácie v tom ktorom sektore doplňuje a je využívaná v praktickej dennodennej činnosti ako príslušníkmi z prideleného sektoru, tak aj ostatnými príslušníkmi MsP pri plnení úloh.
        Rozdelenie hliadok MsP do jednotlivých sektorov sa v priebehu roka priebežne upravuje v súvislosti s odchodmi a s nimi súvisiacimi príchodmi nových príslušníkov MsP.
        Okrem dennej hliadkovej služby sa vykonávali aj kontroly zamerané na najčastejšie porušované ustanovenia VZN ako sú nedostatky v držaní psov na území mesta, jazda cyklistov v pešej zóne, v miestach, kde to zakazuje dopravná značka, prechádzanie chodcov cez cestu v úseku zákazu prechádzania, meranie rýchlosti motorových vozidiel, účasť na akciách „Jastrab“ spoločne s ODI OR PZ Prievidza a pod.
        Okrem toho hliadkoví policajti, v rámci rozširovania si miestnej a osobnej znalosti, priebežne budujú a rozširujú dôvernícku sieť, ktorú využívajú v prvom rade pri odhaľovaní a zisťovaní páchateľov protiprávneho konania, ako i zisťovania požiadaviek zo strany občanov na otázky zabezpečovania verejného poriadku. Na druhej strane však treba podotknúť, že nie všetci občania sú spokojní s činnosťou mestských policajtov, resp. niektorých jej jednotlivcov a tak v priebehu roka podali občania na ich činnosť sťažnosť v l8 prípadoch, z ktorých po prešetrení len v jednom prípade sme konštatovali opodstatnenosť. Týkalo sa to nerozsvietených svetiel na služobnom motorovom vozidle podľa ustanovenia zákona o premávke na pozemných komunikáciách. V uvedenom prípade bol príslušník MsP vykonávajúci funkciu vodiča písomne upozornený na porušenie pracovnej disciplíny. V jednom prípade na základe neposkytnutia požadovaných údajov a neposkytnutia spolupráce pri vybavovaní sťažnosti nebola sťažnosť v zmysle zákona o sťažnostiach riešená.
        Okrem plnenia úloh v zmysle zákona o obecnej polícii príslušníci MsP Prievidza vykonávajú štátny odborný dozor v cestnej doprave na území mesta. Na základe zisťovania mnohých nedostatkov vo výkone taxislužby sme požiadali koncom apríla 2005 Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácii SR o vydanie preukazov – Poverenia na výkon štátneho odborného dozoru v cestnej doprave na území mesta v zmysle § 29 b písm. d) zákona NR SR č. 416/2001 Z.z. a § 16 ods. 1 písm. d) a § 17 vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií č. 311/1996 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa vykonáva zákon NR SR č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov. Žiadali sme o vydanie preukazov pre 5 príslušníkov MsP, nakoniec nám boli v priebehu mesiaca jún 2005 vydané len dva preukazy pre príslušníkov MsP Václava Baďa a Víta Zajaca. Nakoľko nám zákon o cestnej doprave ani jeho vykonávacia vyhláška neumožňuje ukladať blokové pokuty (obec nie je ani správnym orgánom), požiadali sme o súčinnosť pri kontrolách taxislužby Obvodný úrad cestnej dopravy a pozemných komunikácií a Obvodný úrad v Prievidzi, odbor živnostenského podnikania. Ani jedna vyššie uvedená inštitúcia nám nevyšla v ústrety z dôvodov zaneprázdnenosti a absencie preukazov oprávňujúcich k výkonu štátneho odborného dozoru v cestnej doprave. Počas prvých dvoch mesiacov boli na zistené nedostatky vodiči taxislužby upozorňovaní, pôsobilo sa na nich preventívne. Potom sa už zistené nedostatky spisovali na kontrolné listy s termínom na odstránenie zistených nedostatkov. Zároveň bolo v 3 prípadoch orgánu oprávnenému ukladať pokuty až do výšky 200 000,- Sk / 6 638,78 € ( Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Trenčíne) zaslané oznámenie o zistení priestupkov s priloženými kontrolnými listami na prejednanie. Do konca roka 2005 sme neobdržali od správneho orgánu upovedomenie o urobených opatreniach.
        Podrobná správa hliadkovej činnosti príslušníkov MsP, operatívnej skupiny, dopravnej hliadky (počet riešených priestupkov, uložených blokových pokút, porušení VZN mesta a pod.) je zobrazená tabuľkovo i graficky a tvoria ju prílohy č. 7 až 12.


5.6. Dopravná hliadka

        Dopravná hliadka v zložení Jozef Halaška a Igor Petráš bola určená k meraniu rýchlosti cestným meračom Ramer, ktorý bol po schválení mestským zastupiteľstvom zakúpený v decembri roku 2004 pre potreby MsP k dokumentovaniu porušovania najvyššej povolenej rýchlosti, vyplývajúci z ustanovenia dopravnej značky B 27a.
        V mesiacoch február až jún 2005 sa dopravná hliadka v spolupráci s príslušníkmi ODI PZ zúčastňovala na každej dopravno - bezpečnostnej akcii „Jastrab“, kde pôsobila pri zisťovaní riešení priestupkov prekročenia najvyššej povolenej rýchlosti na území mesta Prievidza. Ďalej zisťovala porušovanie zákazových dopravných značiek a spolupodieľala sa na plnení ďalších úloh v zmysle právomocí MsP.
        V rámci dobrej spolupráce bola s Mestskou políciou Bojnice a Obecnou políciou Kanianka podpísaná „Zmluva o meraní rýchlosti cestným meračom“, kde príslušník MsP Prievidza oprávnený obsluhovať Ramer dokumentoval zistené priestupky a príslušníci MsP Bojnice a Obecnej polície Kanianka ich riešili. V Kanianke boli vykonané tri merania, a to v dňoch: 17.5., 24.5. a 4.10., kedy príslušníci Obecnej polície Kanianka doriešili priestupky v blokovom konaní v hodnote 62.200, Sk / 2 064,66 €, z toho podľa zmluvy odviedli pre MsP Prievidza 40% + 1.500 ,-Sk / 49,79 € za každé vykonané meranie t.j. 29.300,- Sk / 972,58 €.
        V meste Bojnice bolo vykonané meranie rýchlosti v dňoch 30.8. a 26.10., kde príslušníci MsP Bojnice doriešili priestupky v blokovom konaní v hodnote 18.800,-Sk / 624,05 €, z toho podľa zmluvy odviedli pre MsP Prievidza 40% + 1.500,-Sk / 49,79 € za každé vykonané meranie t.j. 10.600,-Sk / 351,86 €.
        Dňa 19.5.2005 bola vykonaná preventívna akcia v spolupráci so základnými školami mesta, kde vybraní žiaci dávali písomné upozornenie o prekročení rýchlosti vodičom, ktorí prekročili maximálnu povolenú rýchlosť. Meranie bolo vykonané na komunikáciách v bezprostrednej blízkosti ZŠ Mariánska a ZŠ S. Chalupku. Celkom bolo nameraných 250 vozidiel, z toho prekročilo rýchlosť 57 vozidiel s priemernou rýchlosťou 56,77 km/hod.
        Dňa 14.7.2005 vykonali pracovníci zo Slovenského metrologického inšpektorátu Bratislava kontrolu na preverenie potrebných overení a certifikátu cestného merača rýchlosti. Kontrolou skonštatovali, že všetky potrebné náležitosti sú v súlade s platným zákonom o metrológii.
        Dňa 11.8.2005 bol príslušníkom OO PZ Prievidza odovzdaný Ramer pre podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa neznámym páchateľom pri meraní rýchlosti cestným meračom. Ramer bol vrátený MsP Prievidza v zmysle §78 ods.1 Trestného poriadku dňa 19.8.2005.
        Meranie rýchlosti bolo vykonávané na Ul. Mariánska (40km), Nábrežie Sv.Cyrila (40km), Nábrežie Kalinčiaka (40km), Ul. S.Chalupku (40km), Ul. Malonecpalská v smere od Ul. Snežienkovej (40km), Ul. Ľ. Ondrejova (40km), Ul. Novackého (60km). V mesiaci september 2005 boli zmenené dopravné značky na Ul. Kalinčiaka, Ul. S. Chalupku a Ul. Mariánska - obmedzená platnosť značenia od 7 hod. do 16 hod. v čase školského vyučovania. Na Nábreží Sv. Cyrila bol skrátený úsek s obmedzenou rýchlosťou od mosta po križovatku na Yazaky v smere do Handlovej a značenie na Ul. Malonecpalská v smere od Ul. Snežienkovej bolo zrušené.
        Priestupky neukončené v blokovom konaní boli spracované do spisov členom dopravnej hliadky p. Jozefom Halaškom a odstúpené v zmysle zákona o priestupkoch č.372/90 Zb. na správne konanie ODI OR PZ Prievidza. Odstúpených bolo celkom 104 spisov, v ktorých boli príslušníkmi MsP uložené blokové pokuty v celkovej hodnote 75.500,-Sk / 2 506,14 €.
        V mesiaci november 2005 bolo vykonávané štatistické meranie počtu prejdených vozidiel pri ZŠ Šafárika a ZŠ S. Chalupku pre potreby MsP v súvislosti s ranným obsadením prechodov pre chodcov.
        V mesiaci december 2005 sa meranie nevykonávalo pre nepriaznivé poveternostné podmienky a vykonanie potrebného pravidelného overenia meradla v Slovenskom metrologickom ústave Bratislava.
        Celková štatistika z meraní rýchlosti za rok 2005 je zobrazená tabuľkovo i graficky v prílohách č. 10 až 12.


5.7. Fyzická a strelecká príprava

        Telesná príprava príslušníkov MsP bola v priebehu roka 2005 vykonávaná inštruktorom telesnej a streleckej prípravy p. Jánom Šimkom a bola zameraná na zvyšovanie fyzickej pripravenosti príslušníkov a na nácvik obranných techník použiteľných vo výkone služby pre obnovenie verejného poriadku, zaistenie a zadržanie páchateľa, predvádzanie vo vozidle, použitie donucovacích prostriedkov , ako i vykonávania prehliadky, či zadržiavaná osoba nemá pri sebe zbraň. Telesná príprava bola vykonávaná striedavo, s ohľadom na počasie a ročné obdobie, v telocvični a na atletickom štadióne ZŠ K. Novackého v Prievidzi, v bezprostrednom susedstve MsP.
        Previerky telesnej spôsobilosti boli vykonané v dňoch 15.6., 28.6. a 29.9.2005 na základe nariadenia náčelníka mestskej polície. Vyhodnotením na základe dosiahnutých výsledkov boli všetci preskúšaní ohodnotení ako vyhovujúci.
        Vykonanou analýzou dosiahnutých výsledkov previerok telesnej spôsobilosti boli následne prijaté opatrenia pre ďalšie obdobie telesnej prípravy pre rok 2006. Opatrenia sú nasmerované na zlepšenie celkového fyzického stavu v disciplínách, z ktorých sú príslušníci MsP preskúšaní, k zlepšeniu fyzickej kondície a výkonu povolania. Vzhľadom k tomu bola vybudovaná koncom roka nová telocvičňa so žinenkami Tatami priamo v objekte sídla MsP, ktorá je jednou z najmodernejších dojo pre Aikido. Telocvičňa slúži pre verejnosť pod vedením príslušníka MsP Mariána Hrabaja, samozrejme pre denný tréning hmatov a chvatov, predvádzania osôb a obranných techník pod vedením inštruktora MsP Jána Šimka. Tréningy je každý z nás povinný vykonať minimálne 3x do mesiaca. Opodstatnenosť tréningov je podložená opakovanými fyzickými útokmi, kedy napádali páchatelia zasahujúcich policajtov pri zákroku počas výkonu služby.
        Okrem toho sa v priebehu roka vykonali určenou komisiou previerky telesnej zdatnosti pre 15 uchádzačov o funkciu príslušníka MsP v rámci vyhláseného výberového konania, kde dvaja uchádzači nevyhoveli požadovaným kritériám.
        Ďalej sa v priebehu roka na základe nariadení náčelníka MsP vykonali 4 krát streľby zo služobných zbraní a to pištolí zn. ČZ vz. 83 cal. 9 mm Browning, zn. Glock l7, cal. 9 mm a Margolin cal. 22, pričom sa prísne riadili zásadami bezpečnosti pri výcviku streľby, ktorá bola vykonávaná spôsobom Combat a streľba na vzdialenosť 25 m na medzinárodný terč stojacej figúry. Tento výcvik bol realizovaný podľa najnovších požiadaviek na výcvik bezpečnostných zložiek v Európe a vo svete. Pri preskúšavaní streleckej prípravy, ktorá sa vykonávala na športovej strelnici v Bojniciach, vyhoveli všetci príslušníci MsP.
        V rámci zdokonaľovania sa v telesnej a streleckej príprave sme v roku 2005 usporiadali dňa 17.6.2005 turnaj v minifutbale za účasti družstiev OO PZ v Prievidzi, MsP Bojnice, MsP Handlová, OcP Kanianka, MsP Nováky, SBS Group 4, poslancov a zástupcov mesta Prievidza. Cieľom turnaja bolo upevnenie spolupráce medzi jednotlivými účastníkmi, výmena skúseností, upevňovanie priateľského a športového ducha medzi kolektívmi a jednotlivcami. Priebeh turnaja sa niesol v priateľskom duchu aj napriek športovému zápoleniu o čo najlepší výsledok. MsP skončila na celkovom druhom mieste.
        Dňa 20.5.2005 sa MsP Prievidza zúčastnilo 8. ročníka medzinárodnej streleckej súťaže mestských polícií o Pohár primátora mesta Komárno. Družstvo v zložení Ján Buchel, Vít Zajac, Maroš Lakatoš a Ivan Mikula sa umiestnilo v silnej konkurencii družstiev SR, ČR na prvom mieste. V jednotlivcoch sa umiestnil na prvom mieste Maroš Lakatoš, na druhom mieste Ján Buchel. Súťaž je považovaná za neoficiálne majstrovstvá mestských polícií Slovenskej republiky.
        Dňa 28.9.2005 MsP usporiadala súťaž o pohár primátora mesta Prievidza na strelnici v Bojniciach - časť Dubnica, za účasti družstiev OR PZ v Prievidzi, MsP Bojnice, MsP Handlová, OcP Kanianka, Unipa s.r.o, VEP s.r.o. Bojnice, SBS Group 4 Falck Bratislava, poslancov MsZ a zástupcov mesta Prievidza. V súťaži družstiev sa MsP Prievidza umiestnila na prvom mieste. V súťaži jednotlivcov sa na druhom mieste umiestnil Vít Zajac a na treťom mieste Maroš Lakatoš, obaja príslušníci MsP Prievidza.
        Dňa 30.9.2005 sa MsP Prievidza zúčastnila prvýkrát memoriálu Milana Straku v Piešťanoch. Družstvo v zložení Vít Zajac, Maroš Lakatoš a Ivan Mikula sa umiestnilo na prvom mieste. V jednotlivcoch sa umiestnil na prvom mieste Maroš Lakatoš, na druhom mieste Ivan Mikula.
        Z uvedených výsledkov výcviku streleckej a telesnej prípravy a účasti na súťažiach vyplýva, že nastalo neporovnateľné zlepšenie v streleckej a telesnej pripravenosti príslušníkov MsP. Úroveň pripravenosti však najlepšie preverí prax, a tak MsP bude i naďalej zvyšovať nároky výcviku príslušníkov MsP, k čomu by mala prispieť aj plánovaná výstavba mestskej strelnice a posilňovne.


5.8. Spolupráca s inými útvarmi, orgánmi a organizáciami

        Mestská polícia z hľadiska svojho zamerania orientovala spoluprácu v prevažnej miere na Policajný zbor a z jeho zložiek hlavne na Obvodné oddelenie PZ v Prievidzi, kde vychádzala z „Dohody o vzájomnej spolupráci pri zabezpečovaní verejného poriadku v meste Prievidza“, ktorá bola uzatvorená a podpísaná medzi oboma zložkami dňa 12.1.2004.
        Okrem OO PZ Prievidza bola spolupráca rozvíjaná aj s inými zložkami OR PZ, ako je ODI PZ, kde sme popri vzájomnom vybavovaní si administratívnych dožiadaní spolupracovali aj pri vykonávaní dopravno – bezpečnostných akcií v meste Prievidza. V priebehu roka to boli hlavne akcie „Jastrab“ vyhlásené Prezídiom PZ SR a Ministerstvom vnútra, ktoré boli zamerané na meranie rýchlosti, technický stav, požívanie alkoholických nápojov a pod.
        Ďalej sme spolupracovali s kriminálnou políciou, hlavne v oblasti krádeží a vykrádania motorových vozidiel, krádeží vlámaním do pivníc, rodinných domov, reštauračných zariadení a pod., pričom sme v niektorých prípadoch zadržali i páchateľov uvedených trestných činov. Vo väčšine prípadov sme však vzhľadom na zameranie činnosti MsP odstupovali poznatky kriminálnej polícii k trestnej činnosti a jej páchateľom písomnou formou, pričom sme boli nápomocní pri jej dokumentácii.
        Spolupráca sa rozvíjala aj s pracovníkmi Železničnej polície Prievidza, avšak táto bola v prevažnej miere len jednostranná, hlavne zo strany MsP, či už pri vykonávaní zákrokov voči výtržníkom, podnapitým osobám, pri pátraní po totožnosti osôb v súvislosti so samovraždami, ktoré končili na železnici a pod.
        Dobrá je i spolupráca s MsP v Handlovej, Bojniciach, Novákoch a Kanianke, ktorá sa prejavovala hlavne vo vzájomnom odovzdávaní si poznatkov, výmene skúseností, vybavovaní dožiadaní a pod. V dvoch prípadoch bola v priestoroch MsP Prievidza vykonaná súčinnostná porada spojená s praktickými ukážkami pri využívaní techniky.
        Ďalej sme boli v zmysle zmlúv uzatvorených medzi Mestom Bojnice a Obecným úradom Kanianka nápomocný formou poskytnutia rameru i s obsluhou pri meraní rýchlosti a to : v Bojniciach v dvoch a v Kanianke v troch prípadoch.
        V našej práci úzko spolupracujeme i s pracovníkmi prokuratúry a súdu, pričom spolupráca s prokuratúrou je na úrovni priestupkového referátu, hlavne v oblasti konzultácie postupov pri dokumentácii spisov. Pokiaľ ide o okresný súd, tak tu musíme konštatovať, že tu nejde ani o spoluprácu, ale len o doručovanie poštou nedoručených súdnych zásielok, s ktorou požiadavkou sa na nás obracajú. Takto nás v priebehu roka 2005 požiadali o doručenie 1050 zásielok.
        Okrem toho sme zintenzívnili spoluprácu s exekútorskými úradmi, ktorým sme v roku 2005 doručili 50 zásielok, avšak pozitívum bola tá skutočnosť, že sme v druhej polovici roka uzatvorili zmluvu ohľadom vymáhania pokút, ktoré neboli občanmi – priestupcami v zákone stanovenej lehote uhradené. Do konca roku 2005 išlo o vymáhanie 75 pokút v celkovej výške 54.400,-Sk.
        Naďalej spolupracujeme i s ďalšími inštitúciami ako SAD, OSC, Červený kríž a iné.


5.9. Spolupráca s poslancami MsZ

        Spoluprácu s poslancami MsZ sa v priebehu roka 2005 oproti predošlému roku zlepšila, k čomu prispelo vytvorenie policajných okrskov a z toho vyplývajúce vybudovanie si vzájomných vzťahov medzi poslancami a príslušníkmi MsP. Príslušníci MsP sa snažili v rámci legislatívnych možností vybavovať požiadavky poslancov a občanov mesta, pokiaľ to bolo možné, k ich spokojnosti. Za účelom naplnenia požiadavky, že policajt MsP je tu pre občana sa príslušníci MsP zúčastňovali zasadnutí výborov volebných obvodov, ako aj zasadnutí primátora mesta s občanmi po jednotlivých volebných úsekoch, aby sa tak bližšie mohli oboznámiť nielen s problematikou na úseku verejného poriadku, ktorá občanov najviac trápi, ale aj so samotnými občanmi, čo značnou mierou prispelo k zlepšeniu osobnej a miestnej znalosti policajtov vo vyčlenených sektoroch.
        Požiadavky, ktoré boli vznesené na MsP sa po preverení písomne odosielali do jednotlivých volebných výborov, ako aj samotným poslancom, pokiaľ boli takto adresované.
        Príslušníci MsP spolupracovali pri zabezpečovaní verejného poriadku so všetkými komisiami, najviac ale s poslancami a členmi komisie na ochranu verejného poriadku a dopravnej komisie, s ktorou sme spolupracovali , resp. boli v neustálom kontakte, nakoľko sme riešili spoločne rôzne podnety a požiadavky občanov, ktoré sa odvíjali od premávky v meste v súvislosti s výstavbou mimoúrovňovej križovatky. Na požiadanie poslancov alebo MsP sa vykonávali spoločné kontroly v jednotlivých volebných obvodoch, či už na diskotékach, v reštauračných zariadeniach zameraných hlavne na požívanie alkoholických nápojov, užívania drog a omamných látok, ako aj na tržniciach, trhoviskách, jarmokoch a pri konaní rôznych mestských podujatí.


5.10. Spolupráca s pracovníkmi mestského úradu

        Príslušníci MsP pri zabezpečovaní úloh vyplývajúcich so zákona o obecnej polícii dennodenne spolupracujú s pracovníkmi mestského úradu a to hlavne na úseku sťažností s odborom hlavného kontrolóra, ekonomickým odborom, s oddelením daní a poplatkov, odbornej starostlivosti o občana, pokiaľ išlo o osoby obývajúce sociálne zariadenia Mesta Prievidza, odborom vnútornej správy – predovšetkým na úseku právneho oddelenia, odboru výstavby a regionálneho rozvoja, hlavne však s oddelením výstavby a verejných prác.
        Veľmi dôležitou je aj spolupráca na úseku odboru školstva, ktorá sa prejavuje v prvom rade v preventívno – výchovnej činnosti, hlavne zo strany preventistu MsP, ktorého práca má neustále vzostupný trend. Dennodenne sa zabezpečuje bezpečnosť pokladničiek MsÚ pri preberaní a odvádzaní peňažných hotovostí vo VÚB Prievidza a v neposlednom rade je to hlavne zabezpečovanie verejného poriadku pri rôznych zdvorilostných a významných návštevách, ako i akciách usporiadaných mestom Prievidza.



6. ÚSEK KRIMINÁLNO-PREVENČNEJ A OSVETOVEJ ČINNOSTI


        Na MsP v Prievidzi boli v roku 2005 vytvorené dobré podmienky pre prácu v oblasti revencie. Ako koordinátor prevencie MsP Prievidza pôsobil do 30.4.2005 príslušník MsP Ing. Július Botka. Od 1.5.2005 na miesto koordinátora prevencie MsP nastúpil príslušník MsP Vít Zajac. Do práce na úseku prevencie sa okrem Ing. Botku zapájali aj dvaja psovodi MsP. S ukážkami výcviku a využitia služobného psa prezentovali prácu MsP v prevažnej miere pre materské školy v Prievidzi. Preventívna činnosť bola vykonávaná v súlade so Stratégiou prevencie kriminality v Slovenskej republike zameranou na roky 2003 - 2006 a schválenou uznesením vlády SR č. 286 z 23.4.2003. Prostredníctvom osobitných preventívnych činností v situačnej prevencii a prevencii viktimácie bola činnosť zameraná na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov mesta, zabezpečenia podmienok dodržiavania verejného poriadku v meste, ako aj na prezentovanie práce a informovanie občanov mesta o práci MsP. Preventívne aktivity sa zameriavali nielen na oblasť bezpečnosti, ale boli koncipované v širšom meradle, a to hlavne na prakticko-bezpečnostný výkon služby príslušníkov MsP.
        Osvetová a prednášková činnosť bola nasmerovaná podľa potrieb, ktoré vyplynuli z vyhodnotenia aktuálneho stavu v oblasti dodržiavania verejného poriadku. Bol vypracovaný koncept prednášok a besied na ZŠ a SŠ, ktorý bol ponúknutý materským, základným a stredným školám v meste. Na základe prejaveného záujmu prebiehali besedy a prednášky. Besedy boli zamerané na oblasť popularizácie práce MsP, kriminálnej prevencie, drogovej prevencie, dopravnej výchovy a oboznamovanie sa hlavne s takými VZN mesta, s dodržiavaním ktorých sa vyskytli najväčšie problémy. Téma besied sa aktuálne prispôsobovala požiadavkám jednotlivých škôl. Súčasťou práce s deťmi a mládežou boli ukážky z výcviku služobných psov a policajnej kynológie na ZŠ a MŠ a na akcii „Deň polície a záchranných zložiek“ v spolupráci so psovodmi OR PZ Prievidza. Ukážky sa realizovali nielen v meste Prievidza, ale aj v Bojniciach, kde sa takto pri 7 akciách zúčastnilo približne 800 detí aj občanov.
        V priebehu roku 2005 bolo vykonaných celkom 68 besied, ktorých sa zúčastnilo 1 940 detí a pedagogických pracovníkov. Ako pozitívny fakt sa ukázala spolupráca priamo s výchovnými poradcami jednotlivých škôl, kde sa plánovali besedy a prednášky aktuálne nadväzujúce na vyskytnuté problémy, čím sa odstránil formalizmus z prednáškovej činnosti. Príkladom sú témy prednášok o šikanovaní na III. ZŠ Chalupku realizované v októbri až v decembri 2005, ktoré boli vykonané po signáloch zo strany rodičov detí na ZRPŠ aj po zistení náznakov šikanovania priamo pedagógmi školy. Tieto prednášky boli žiakom ZŠ prednesené i v spolupráci s preventistkou OR PZ por. Bc. Čížikovou, ktorá prejavila záujem o spoluprácu s MsP v oblasti prevencie. Pozitívny trend v oblasti spolupráce s PZ SR na úseku prevencie kriminality je aj zásluhou prístupu preventistky KR PZ SR v Trenčíne npor. Mgr. Adámikovej. Preventista MsP má tak možnosť zúčastňovať sa na školeniach a akciách poriadaných PZ, pričom zámerom je koordinácia práce preventistov mestských polícií okresu aj kraja a PZ SR. Spoločné besedy sú kladným prínosom a je záujem spolupracovať aj v ďalších oblastiach. Jednou z nich je aj oblasť dopravnej výchovy detí MŠ, ktorú MsP Prievidza pripravuje v spolupráci s MŠ Gorkého. Na tento účel sa využije detské dopravné ihrisko vybudované v areáli MŠ, s výhľadom realizovať tu dopravnú výchovu detí pre všetky MŠ v meste. MsP a PZ SR má snahu aj takto prispieť k zníženiu dopravných kolízií detí a priblížiť im zároveň aj prácu polície v prospech občanov.
        Zámerom v oblasti spolupráce v MsP a PZ na úseku prevencie je plánovaná účasť MsP na projekte pre žiakov 5. ročníkov ZŠ - „Správaj sa normálne“. Tento projekt financuje PZ a preventista MsP sa na ňom zúčastní po absolvovaní školenia ako lektor. V SR prebieha projekt už niekoľko rokov a stretol sa s pozitívnym ohlasom detí aj ich rodičov.
        Čo sa týka dopravnej výchovy, v mesiacoch apríl a máj prebehol z iniciatívy koordinátora prevencie MsP v meste projekt „Dopravná výchova obyvateľstva“ za spolupráce 6 autoškôl z Prievidze. Realizoval sa v priestoroch MsP aj v jednotlivých autoškolách a zúčastnilo sa ho 84 občanov mesta, ktorí si chceli obnoviť alebo upevniť teoretické vedomosti z oblasti cestnej premávky.
        V priebehu roka pokračovali besedy s témou „Obchodovanie s ľuďmi“ hlavne na stredných školách s prevahou dievčat – Združená stredná škola hotelová, obchodu a služieb na Nábreží Kalinčiaka, keďže ženy sú v tomto smere najviac ohrozenou skupinou. K tejto téme bol realizovaný v mesiaci október špecializovaný seminár v Trenčíne s Mgr. Katarínou Kubovičovou s IOM - Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Prezentovala nové formy prevencie formou aktívnej práce s poslucháčmi i za účasti preventistu MsP. Naďalej pokračuje spolupráca v tejto oblasti so Slovenským krízovým centrom „Dotyk“ v Beckove. MsP pokračuje v projekte „Krízová intervencia a sociálna inklúzia obetí obchodu s ľuďmi“ a v rámci projektu dostáva aktuálne informácie a návrhy opatrení k danej problematike. Dôvodom je štatisticky vysoký počet dievčat z okresu Prievidza, ktoré sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi.
        V oblasti boja proti drogovým závislostiam musíme reagovať na alarmujúci fakt, že v SR je 40 000 drogovo závislých ľudí. K tejto téme sa konala v Trenčíne celoslovenská konferencia, kde bol pozvaný i koordinátor prevencie MsP. Okrem iného tu bol skonštatovaný fakt, že mestské polície na Slovensku majú nezastupiteľné miesto v oblasti prevencie a aj napriek absencii Zákona o prevencii, ktorý stále nie je schválený, bola činnosť MsP v oblasti prevencie vysoko hodnotená. Skúsenosti získané na tomto fóre budú využité v protidrogovej prevencii MsP Prievidza. V súvislosti s týmto je potrebné nadviazať spoluprácu so subjektami pôsobiacimi v oblasti prevencie na území mesta a okresu v praktickej, nie formálnej činnosti.
        Negatívnym faktom je absencia činnosti Protidrogovej komisie pri MsÚ v Prievidzi, ktorá nebola zriadená od roku 2003. Aj v tomto smere však došlo k pozitívnej zmene. Protidrogová komisia, ktorej členom bude aj preventista MsP, bude zriadená koncom januára 2006 a zaháji tak svoju činnosť.
        Ťažiskovým bodom v tejto oblasti je Národný program boja proti drogám na roky 2005-2008 prijatý vládou SR v podmienkach prevencie MsP Prievidza. V tejto oblasti je snaha MsP pôsobiť novými netradičnými metódami. V spolupráci s Hornonitrianskym osvetovým strediskom Prievidza sa uskutočnili koncom roka besedy so žiakmi formou „zážitkového učenia“, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom. V rámci projektu „Občan“ (pôvodom z USA - Centrum pre výchovu k občianstvu, L.A, Kalifornia) spolupracoval preventista MsP pri sprostredkovaní kontaktu a poskytnutí pomoci pri odvykacej liečbe mladistvému drogovo závislému v spolupráci so žiačkami ZŠ Malonecpalská, pracujúcimi na projekte. Tento bude vyhodnotený v 1.štvrťroku 2006.
        Významným prínosom MsP Prievidza v oblasti prevencie bolo aj vydanie brožúry o prevencii kriminality MsP- „Bezpečnosť je prioritou“, kde sú zahrnuté rady občanom v rôznych oblastiach. Slávnostný krst publikácie sa uskutočnil dňa 6.9.2005 na pôde MsP za účasti pozvaných hostí a médií. Mgr. František Šinka CSc., riaditeľ sekretariátu Rady vlády SR pre prevenciu kriminality a Ing. Ľubomír Marjovič – prezident Združenia náčelníkov mestských a obecných polícií SR v príhovore zdôraznili prínos na poli prevencie a najmä pozitívny ohlas, ktorý v rámci SR brožúra vyvolala. V projekte HESO - regióny - hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení v regiónoch SR, ktorá organizuje INEKO-Stredoeurópsky inštitút pre ekonomické a sociálne reformy bolo vydanie brožúry hodnotené v 3. štvrťroku v rámci SR na 5. mieste s ratingom + 120 (škála +300,- 300). Publikácia je postupne distribuovaná tým, pre ktorých je predovšetkým určená.
        Pri začiatku školského roka 2005/2006 sa mohli žiaci a občania prvý krát stretnúť s maketami policajtov MsP. Motívom pre ich obstaranie boli skúsenosti s ich použitím v iných mestách. Makety sú v súčasnej dobe 3 a sú pravidelne v čase vyučovania, prípadne počas víkendu, rozmiestňované na vybrané rizikové lokality v blízkosti škôl. Zatiaľ sú rozmiestňované na Ul. S. Chalupku na dvoch miestach a jednom mieste na Ul. Mariánskej. Ďalšie rizikové miesto na Nábreží Sv. Metoda je v príprave. Miesto na Ul. Mliekárenskej bolo z dôvodu stavby kruhového objazdu a zmeny situácie v doprave zrušené. Ohlasy na umiestňovanie makiet sú vo väčšine pozitívne a tieto plnia účel v rámci prevencie v cestnej premávke. Negatívnym javom je ich občasné poškodzovanie v rámci vandalizmu a negatívneho postoja časti občanov k polícii. Pozitívne fakty však prevažujú. Zámerom pre ďalšie obdobie je rozšírenie počtu makiet a ich vyhotovenie z odolného materiálu.
        Aj napriek rozmiestneniu makiet boli príslušníkmi MsP denne počas školskej dochádzky zabezpečované vybrané priechody pre chodcov v blízkosti základných škôl a táto činnosť je občanmi mesta kladne hodnotená. Táto preventívna aktivita MsP má v jej činnosti už takmer 15-ročnú tradíciu.
        V rámci určených policajných okrskov sa príslušníci MsP zúčastňujú na stretnutiach primátora mesta s občanmi jednotlivých volebných obvodov a zasadnutiach výborov volebných obvodov. MsP takto môže okamžite reagovať na podnety poslancov, poprípade zúčastnených obyvateľov mesta. Predovšetkým členovia hliadok získavajú prehľad o problémoch vo svojich sektoroch. Stretnutí sa zúčastňuje aj koordinátor prevencie MsP a na základe priamych podnetov od občanov sa snaží určovať smerovanie činnosti a stanoviť priority.
        Príslušníci MsP si vytvárajú kontakty i na domových dôverníkov. V prípade ich požiadaviek na dodanie materiálov týkajúcich sa problematiky VZN mesta, či iných zákonných noriem, je preventista MsP pripravený zabezpečiť požadovaný materiál. V mnohých prípadoch bol tento materiál distribuovaný prostredníctvom hliadok MsP.
        Činnosť na úseku prevencie je zameraná aj na informovanie občanov a verejnosti o práci MsP a budovanie pozitívneho vzťahu k polícii vôbec. Pravidelne v týždňových cykloch sú zasielané príspevky o najzaujímavejších prípadoch a najčastejších priestupkoch riešených MsP do regionálnych médií: Televízia Prievidza - teraz 3TV, Prieboj, RN Prievidzsko, Beta rádio. Rozšíril sa okruh médií i s celoštátnou pôsobnosťou, prostredníctvom ktorých prezentujeme prácu MsP. V súčasnosti poskytujeme informácie z činnosti MsP Prievidza až 14 médiám na území SR. Prebiehali pravidelné týždňové (utorkové) telefonické vstupy na Rádiu Beta, prostredníctvom ktorých koordinátor prevencie informuje širokú poslucháčsku verejnosť o činnosti príslušníkov MsP, o zaujímavých zákrokoch a nových zákonných normách a nariadeniach mesta. Zároveň upozorňujeme verejnosť na rôzne prípady protiprávneho konania a obraciame sa so žiadosťou o spoluprácu. O príspevky z činnosti MsP Prievidza je zo strany médií záujem, o čom svedčí pravidelné ich zverejňovanie nielen v lokálnych periodikách, ale aj v tlači s celoslovenskou pôsobnosťou.
        V roku 2005 sme zdokumentovali 9 prípadov, kedy sa využila smernica schválená MsZ mesta Prievidza „Zásady posilnenia motivácie občanov mesta Prievidza v spolupráci s Mestskou políciou v Prievidzi na úseku ochrany majetku.“ Išlo o odmeny občanom za poskytnuté informácie, vedúce k zadržaniu, zisteniu totožnosti a usvedčeniu páchateľov priestupkov proti majetku. Takto boli občanom mesta vyplatené prostriedky vo výške 7.500,-Sk / 248,95 €. Vo všetkých prípadoch išlo o poškodzovanie majetku mesta, napr. krádežou plechov z autobusovej zastávky, rozbitím sklenej výplne dverí na objekte mesta, zničenie lavičky, smetných košov atď. Rastúci počet prípadov využitia smernice odmeňovania v praxi ukazuje, že jej schválenie nebolo samoúčelné.
        Od 23.5.2005 bola vytvorená a sprevádzkovaná vlastná internetová stránka MsP Prievidza - www.msp-prievidza.sk. Na nej môžu občania získať prehľad o činnosti a aktivitách MsP a najmä o činnosti na úseku prevencie. Pre získanie prehľadu o názoroch občanov na prácu MsP sa stránku prispôsobuje aktuálnym potrebám a z názorov občanov na prácu MsP vychádzame aj pri činnosti v oblasti prevencie.
        Dňa 26.5.2005, v súvislosti s Dňom detí, bol MsP zorganizovaný už II. ročník podujatia „Deň polície a záchranných zložiek“ na Námestí slobody v Prievidzi, ktorého sa zúčastnili príslušníci OR PZ a OO PZ Prievidza, Železničnej polície a po prvý krát aj zástupcovia HaZZ, HBZS a LsPP. V rámci tohto podujatia boli vykonané ukážky materiálno-technického zabezpečenia MsP a PZ v Prievidzi ako napr. služobné autá, zbrane, donucovacie prostriedky, alkotest, kriminalistická technika a pod., ukážky činnosti a výstroje zúčastnených zložiek, ukážka výcviku psovodov MsP a PZ, konali sa súťaže pre prítomné deti, pre ktoré boli k dispozícii rôzne ceny a sladkosti od sponzorov podujatia. Podujatie sa stretlo s veľkým ohlasom.
        V priebehu roka boli organizované bezpečnostno – preventívne akcie zamerané na kontrolu podávania alkoholických nápojov v reštauračných zariadeniach osobám mladším ako 18 rokov v spolupráci s OO PZ, no predovšetkým vo vlastnej réžii, na dopravu s dôrazom na obchádzkové trasy mesta, na kontrolu diskoték v meste v spolupráci s komisiou kultúry, na zabezpečenie verejného poriadku v súčinnosti s OO PZ počas pochodu Slovenskej národnej mládeže, na kontrolu sociálnych ubytovní mesta a pobytu bezdomovcov v nočných hodinách. Pokračovala tiež spolupráca MsP s pracovníkmi oddelenia sociálno - právnej ochrany detí a prevencie Obvodného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi pri vykonávaní kontrol v problémových rodinách a riešení situácie takýchto osôb zistených pri hliadkovej činnosti MsP. Kontroly reštauračných zariadení a diskoték sa vykonávajú priebežne počas hliadkovej činnosti príslušníkov MsP, čo sa prejavilo znížením počtu plánovaných hromadných akcií.
        Počas plnenia služobných úloh, kontrol reštauračných zariadení a pri kontrolách dodržiavania VZN mesta zisťujeme ich porušovanie zo strany osôb mladších ako 18 rokov. V uvedených prípadoch oznamujeme listom konania týchto osôb rodičom, školám. V prípade podozrenia zo zanedbávania výchovy detí zo strany rodičov zasielame listy aj na Obvodný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Na základné alebo stredné školy bolo v roku 2005 zaslaných celkom 38 listov ( požívanie alkoholických nápojov – 11 x, krádeže tovaru v obchodoch – 11 x, znečisťovanie verejného priestranstva – 8 x, záškoláctvo – 2 x, fetovanie prchavých látok – 1 x, poškodzovanie majetku – 5 x); rodičom bolo zaslaných celkom 22 listov o konaní ich detí (požívanie alkoholických nápojov – 3 x, krádeže tovaru v obchodoch – 4 x, jazda na bicykli v pešej zóne – 4 x, znečisťovanie verejného priestranstva – 8 x,; Obvodnému úradu práce, sociálnych vecí a rodiny bolo zaslaných celkom 12 listov ( krádež tovaru v obchodoch – 6 x, zanedbanie opatery o dieťa – 2 x, požívanie alkoholických nápojov – 4 x, ). Rodičia sú prevažne o konaní svojich detí upozorňovaní priamo hliadkami MsP v mieste ich trvalého bydliska.
        V mesiaci december 2005 boli vykonané spoločne s pracovníkom SOI kontroly predaja zábavnej pyrotechniky v obchodných prevádzkach. Zistené nedostatky – 3 prípady boli riešené SOI Prievidza.
        Z uvedeného je zrejmý široký záber koordinátora preventívnych činností MsP. Dobudovanie a odovzdanie nových priestorov pre MsP na Ul. Novackého výrazne pomohlo k rozvoju a skvalitneniu činnosti MsP a aj činnosťou na úseku prevencie sa podarilo vniesť nové sídlo MsP do povedomia občanov.



7. MONITOROVACÍ KAMEROVÝ SYSTÉM MsP


        I v tomto roku sme pokračovali v napĺňaní projektu „Bezpečné mesto Prievidza“, ktorý je zároveň nosným pilierom preventívnej činnosti MsP. Cieľom uvedeného projektu je zabezpečiť občanom a návštevníkom mesta pocit bezpečia v uliciach mesta, a to ako v denných, tak i v nočných hodinách. Má byť prostriedkom účinného boja proti kriminalite predovšetkým jej presunom do okrajových častí mesta. Zároveň má slúžiť k zvýšeniu efektívnosti zásahov mestskej polície. Problémom je financovanie ďalších etáp tohto projektu, lebo napriek každoročnému žiadaniu prostriedkov z fondu prevencie kriminality vlády SR už od roku 2002 nám bolo poskytnutých 590 tisíc korún len v roku 2003, preto mesto je odkázané len na svoje rozpočtové prostriedky. V tomto roku bolo sekretárom komisie pre prevenciu kriminality a inej protispoločenskej činnosti konštatované, že z dôvodu nedostatku financií, žiadosti miest ktorým už v minulosti boli poskytnuté finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu už nebudú akceptované. Aj tohto roku nám z tohto fondu neboli pridelené žiadne finančné prostriedky, napriek tomu, že na KÚ v Trenčíne sme boli zaradení do okruhu uchádzačov o tieto prostriedky. V priebehu roka sa v značnej miere vyskytovali rôzne závady na jednotlivých kamerách, ktorých odstraňovanie, ich minimalizáciu sme priebežne riešili. Niektoré súviseli čiastočne so zmenami v spoločnosti dodávajúcej otočné kamery. Táto spoločnosť začala inštalovať do kamier nekvalitné komponenty, čo malo za následok vyšší počet porúch. Uvedené nedostatky boli priebežne riešené výmenou poruchových kamier za nový typ kamier alebo výmenou ich komponentov v rámci záručnej lehoty. Ďalšie závady súviseli s tým, že kamerový systém je vybudovaný na báze rádiového prenosu vo voľnom prenosovom pásme 2,4 GHz, ktoré je voľne dostupné pre akéhokoľvek užívateľa. Nedostatky so zasekávaním life obrazu, oneskorenia riadenia kamery spôsobujú rôzne príčiny zah ltenia pásma, ktoré s narastajúcim počtom iných prowiderov prinášajú rôzne úskalia. Uvedený problém sme sa snažili riešiť vykonaním merania výkonu zdrojov vo voľnom frekvenčnom pásme Slovenským telekomunikačným úradom – Odborom štátneho dohľadu v Trenčíne. Prvotné merania vykonali začiatkom mája 2005 s tým, že je nutné po určitej dobe vykonať konečné merania. Vzhľadom k tomu, že sme sa v priebehu mesiaca máj 2005 po dohode s firmou INŠTAL Revický rozhodli postupne kamery preinštalovať na optickú sieť uvedenej firmy, ďalšie merania sa už neuskutočnili. Nájomná zmluva medzi mestom a spomenutou firmou bola podpísaná dňa 30.5.2005, v ktorej sa prenajímateľ zaväzuje prenechať mestu za ročné nájomné vo výške 1,-Sk / 0,03 € dve vlákna v optickom vláknovom vlnovode na dobu neurčitú dňom 1.6.2005. Došlo k poškodeniu jednej kamery vplyvom živelnej pohromy – zasiahnutie bleskom. I napriek tomu, že kamery neboli poistené proti vplyvom živelnej pohromy, na uvedené poškodenie sa nevzťahovala záruka, dodávateľ vymenil kameru bezplatne.
        Dňa 15.7.2005 bola v rámci ďalšej etapy MKS nainštalovaná digitálna kamera č. 6 na bytovke Ul. Ciglianska cesta č. 8A. Na realizáciu tejto etapy bolo vyčlenených celkovo 231.337,- Sk / 7.678,98 €. Od leta do konca mesiaca november 2005 firma INŠTAL Revický realizovala montáž optických káblov v častiach, kde dosiaľ neexistovali, ale ich existencia bola potrebná v záujme vytvorenia optickej siete pre kamerový systém. Po dobudovaní optickej siete bolo možné zahájiť práce na napojení kamier č. 1 až č. 5 na optickú sieť. Dňa 19.9.2005 boli nainštalované 4 stacionárne kamery č. 7 až č. 10 na bytovkách Ul. Ciglianska cesta č. 9 a č. 9A, no v deň ich inštalácie neboli v prevádzke. Vzhľadom k tomu, že nebolo k dispozícii rádio na prenos signálu na dispečing MKS nemohli byť zároveň v prevádzke i napriek tomu, že boli oživené. Rádio bolo k dispozícii až po nainštalovaní optických káblov pre zriadenie optickej siete. Na kamery Ul. Ciglianska cesta č. 9, č. 9A bolo vyčlenených 332.582,- Sk. Z dôvodu rastúceho počtu kamier sme boli nútení realizovať kúpu rackovej skrine na dispečingu MKS, na ktorú bolo vyčlenených 80.061,-Sk / 2.657,54 €. Dňa 30.11.2005 bola zahájená a 6.12.2005 bola ukončená montáž kamier v podchode na Ul. Matice slovenskej. Ide o digitálnu kameru v podchode (kamera č. 11) a 2 stacionárne kamery, kamera č. 12 – záber na schodisko od gymnázia a kamera č. 13 – záber na výťahovú šachtu smerom od gymnázia. Na realizáciu montáže kamier v podchode bolo vyčlenených 554.557,-Sk / 18.407,92 €. Dňa 6.12. 2005 bola zahájená montáž digitálnej kamery č. 14 na obytnom dome Ul. A. Žarnova č. 18 za účelom monitorovania parkoviska súčasne s vedením optického kábla. Na realizáciu týchto prác bolo vyčlenených 578.662,-Sk / 19.208,06 €. Zároveň prebiehali práce na preinštalovaní kamier č. 1 až č. 5 na optickú sieť v záujme zvýšenia kvality záberov a zrýchlenia riadenia jednotlivých kamier na dispečingu MKS. V druhej polovici mesiaca december sa uskutočnil a modernizácia dispečingu MKS. Vzhľadom k tomu, že celý systém je konštruovaný na báze analógového prepojenia najvhodnejším riešením sa javilo prenášanie obrazu jednotlivých kamier prostredníctvom videoprojektoru na stenu (plátno) bez potreby ďalších počítačov. Pritom bolo nutné i zatienenie pracoviska operátorov MKS. Ide o ojedinelý systém premietania záberov z jednotlivých kamier na premietaciu plochu o rozmere 2,90 x 2,10 m prostredníctvom upevneného videoprojektoru na konzole. Zároveň zostáva k dispozícii plazmová obrazovka na účely detailnejšieho monitoringu záberov z konkrétnej kamery. Toto riešenie umožňuje kvalitnejšie sledovanie diania na jednotlivých záberoch kamier z dôvodu ich väčšieho rozmeru a zábery sú sledované operátormi MKS z väčšej vzdialenosti, čím sa tak nenamáha ich zrak ako predtým. K tomuto riešeniu sme dospeli na základe neustáleho rastu počtu kamier na území mesta.
        Dňom 21.12.2005 boli ukončené práce na inštalácii kamier, zriadení optickej siete, inovácie dispečingu MKS v súvislosti so zmenou premietania záberov z kamier prostredníctvom videoprojektoru na stenu.
        V súčasnosti je funkčných 8 digitálnych kamier a 6 stacionárnych kamier. Na optickú sieť je napojených 7 digitálnych kamier a 2 stacionárne kamery (digitálna kamera č. 6 na Ul. Ciglianska cesta č. 8A a štyri stacionárne kamery na Ul. Ciglianska cesta č. 9, č. 9A fungujú na rádiový prenos).
        Pred každou montážou kamier sa zabezpečuje písomný súhlas správcov (majiteľov) objektov s inštaláciou kamier na ich objekte, zároveň zmluva o nájme časti objektu s jednotlivými správcami objektov, na ktorých sú nainštalované jednotlivé kamery na účely inštalácie kamery s dojednanou výškou ročného nájmu. Len na základe týchto zmlúv bola umožnená správcami (majiteľmi) týchto objektov inštalácia uvedených kamier. Z dôvodu odberu prúdu kamerovým systémom sa dojednávajú medzi správcom objektu, dodávateľom elektrickej energie a mestom zmluvy o dodávke elektriny, dohoda o platbách za odobraté elektrickú energiu a spisuje sa žiadosť o zriadenie odberného miesta a inštalácii elektrických hodín. Uvedené je možné realizovať až po vypracovaní revíznej správy. V prípade vedenia optických káblov sa vykonáva ohlásenie drobnej stavby a žiada sa o súhlas s vedením optického kábla všetky dotknuté subjekty. Na miesta inštalácie uvedených kamier upozorňuje žltá informačná tabuľa s logom kamery. Výhodou tohto systému je, že v prípade digitálnych kamier sa jedná demontovateľné kamery, ktoré bude možné kedykoľvek presunúť do miest zvýšeného výskytu priestupkov a kriminality.
        Priebežne sa aktualizuje „Nariadenie náčelníka MsP Prievidza č. 9/2004 o obsluhe MKS. V priebehu roka bola vypracovaná kompletná dokumentácia monitorovacieho kamerového systému včítane podrobného manuálu pre obsluhu jednotlivých kamier, tlače dôkazového materiálu pre priestupkový spis, zálohovania uložených záberov pre účely priestupkového alebo trestného konania, ich vymazávania, poprípade napaľovania vyžiadaných záberov pre potreby orgánov činných v trestnom konaní. V roku 2005 bolo na základe desiatich žiadostí OR PZ Prievidza vydaných 9 záberov na nosičoch dát. V jednom prípade bola žiadosť dodaná po uplynutí 7 dňovej lehoty stanovenej na vymazanie záberov z disku, preto nemohlo byť žiadosti vyhovené.
        V priebehu roka sa realizovalo poistenie kamier proti krádežiam, poškodeniam a vplyvom živelnej pohromy. V súčasnej dobe je poistených celkom 10 kamier. Poplatky za poistenie kamier činia sumu 15.413,-Sk / 511,62 €. Dňa 7.12.2005 sa realizovalo poistenie digitálnej kamery č. 11, 2 stacionárnych kamier č. 12 a č. 13 v podchode na Ul. Matice slovenskej a digitálnej kamery č.14 na parkovisku Ul. A. Žarnova. Poistná suma nie je ešte zahrnutá do vyššie uvedenej čiastky. Faktúry za realizovanú montáž kamier, optickej siete boli uhradené koncom roka 2005.
        Intenzívnemu využívaniu kamier bránilo neobsadenie funkcie operátorov MsP pre zabezpečenie prevádzky dispečingu so záznamovým zariadením, monitormi a ovládacou jednotkou v súlade s projektom „Bezpečné mesto Prievidza“. Záznam obrazu je použiteľný pre potreby objasňovania kriminality len v prípade kvalitného reálneho obrazu, s ktorým treba neustále pracovať. Operačný MsP pri množstve povinností vyplývajúcich z ich funkčnej náplne, pri narastajúcom počte úloh súvisiacich s narastajúcim množstvom zákrokov príslušníkov MsP, nebol schopný venovať sa monitorovaniu lokalít s kamerami a plneniu ďalších úkonov súvisiacich s obsluhou MKS. V súvislosti s množiacim sa počtom kamier, so zvyšovaním dôveryhodnosti MsP v očiach verejnosti sme zaznamenali značný nárast oznamov na MsP zo strany občanov, s čím súvisí aj väčšia zaneprázdnenosť operačných. Preto bolo nutné čo najskôr pristúpiť k zriadeniu a obsadeniu funkcie operátorov MsP. Dňom 1.7.2005 MsP v Prievidzi zriadila chránené pracovisko. Jedná sa o projekt ÚPSVaR v trvaní 3 rokov. Na chránené pracovisko boli najprv prijatí 4 zdravotne postihnutí občania na polovičný úväzok, ktorí obsluhujú kamerový systém, sledujú výstupy z jednotlivých kamier a v prípade podozrivých zistení informujú operačného MsP, ktorý zabezpečí vyslanie hliadky MsP na miesto činu.
        Telesne postihnutí operátori MKS nie sú príslušníkmi MsP v zmysle zákona o obecnej polície, pretože by nesplnili zákonom stanovené podmienky. Zamestnáva ich mestský úrad na „chránenom pracovisku“, ktoré financuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe ustanovenia § 56 a § 60 platného zákona NR SR č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v rámci projektu podpory zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím zriadením chráneného pracoviska. Príslušníkov MsP môžeme potom použiť na výkon služby v teréne a nemusia sedieť pri monitore kamier. Jedná sa o osoby, ktoré pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav majú pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou. Postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska priznal úrad na základe kladného posudku orgánu na ochranu zdravia. Zamestnávateľovi, ktorý zriadi chránenú dielňu alebo chránené pracovisko, sa poskytuje príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Poskytnutý príspevok sa zvyšuje o preukázané dodatočné náklady v porovnaní s preukázanými nákladmi na vytvorenie pracovného miesta pre uchádzača o zamestnanie, súvisiace s vybavením chránenej dielne alebo chráneného pracoviska strojmi, zariadeniami a pracovnými pomôckami potrebnými na vykonávanie činnosti občanom so zdravotným postihnutím. Príspevok sa poskytuje až po preukázaní nákladov na zriadenie pracovného miesta formou refundácie.
        Priebežným sledovaním záberov z jednotlivých kamier operátormi MKS sa dosiahlo efektívnejšie využívanie kamier pre potreby zisťovania prípadov protiprávneho konania v lokalitách umiestnenia jednotlivých kamier. Hliadky MsP môžu vykonávať hliadkovú činnosť v iných lokalitách mesta, kde nie sú nainštalované kamery. V prípade zistenia protiprávneho konania v tých lokalitách, kde sú umiestnené kamery, sa najbližšia hliadka presunie do lokality, v ktorej bol zaznamenaný priestupok alebo iné protiprávne konanie na monitore kamery. Zároveň kamery slúžia aj ku kontrole výkonu hliadok nachádzajúcich sa v lokalitách rozmiestnenia jednotlivých kamier.
        V priebehu mesiacov júl a august 2005 sa potvrdila opodstatnenosť zriadenia chráneného pracoviska v Mestskej polícii v Prievidzi. Operátori monitorovacieho kamerového systému – zdravotne postihnutí občania zistili za mesiac v priemere 80 priestupkov na monitoroch kamier. Pred zriadením tohto pracoviska bolo zisťovaných v priemere 20-25 priestupkov. Na základe tejto skutočnosti mesto Prievidza sa rozhodlo dňom 15. septembra 2005 rozšíriť chránené pracovisko o ďalších 2 zdravotne postihnutých občanov, čím sa ich počet zvýšil na celkom 6 zdravotne postihnutých osôb. S prevádzkou chráneného pracoviska súvisí značná agenda, nakoľko sa jedná o projekt Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Európskeho sociálneho fondu. Priebežne sú operátori MKS školení k zaobchádzaniu s kamerovým systémom, všetci zvládajú prácu s monitorovaním jednotlivými kamerami, prepínanie kamier, tlač záberov z kamier, ukladanie potrebných záberov na stanovené miesto v počítači, vyhľadanie uložených záberov, ich napaľovanie na nosiče dát. Neskôr budú zaškoľovaní k zvládnutiu nastavovania automatických trás na jednotlivých kamerách. Z dôvodu zabezpečenia štatistiky je vedený „Záznam kamerových udalostí“.
        Po ich zaškolení a poučení bolo v mesiaci september riešených celkom 106 priestupkov, v mesiaci október až 216 priestupkov, v mesiaci november 110 priestupkov a v mesiaci december 115 priestupkov zistených zdravotne postihnutými občanmi na monitoroch kamier chráneného pracoviska. Zvýšila sa využiteľnosť kamier, zvýšil sa počet zistených protiprávnych konaní, čím sa darí presúvať kriminalitu z miest, kde sú nainštalované kamery do okrajových častí mesta. Zvýšila sa bezpečnosť obyvateľov a návštevníkov mesta Prievidza a v neposlednej miere sa umožnilo pracovať osobám so zníženou schopnosťou sa zamestnať z dôvodu telesného postihnutia, čím sa zabezpečilo ich spoločenské uplatnenie.
        V mesiaci október 2005 sa mesto Prievidza, v zastúpení primátorom mesta Ing. Jánom Bodnárom, prihlásilo do súťaže o „Oskar bez bariér 2005“ s projektom v kategórii : Rozvoj životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím a umožnenie ich plnej integrácie do života spoločnosti – zriaďovanie, alebo pomoc pri vzniku a činnosti chránených dielní. Vyhodnotenie súťaže bude koncom januára alebo začiatkom februára 2006.
        Dňa 7.4.2005 bola Úradom na ochranu osobných údajov (ďalej len ÚOOÚ) vykonaná kontrola kamerového systému. Predmetom kontroly bolo spracúvanie osobných údajov kamerami využívanými na účely monitorovania verejnosti prístupných priestorov. Preverované bolo monitorovanie priestorov prístupných verejnosti (§ 10 ods. 7), bezpečnosť uloženia záznamov (§ 13 ods. 7), poučenie (§ 17) vykonávané na základe zákona č. 428/2002 Z.z. Kontrolou bolo zistené, že priestor monitorovaný kamerami je zreteľne označený v súlade s platným zákonom. Nedostatkom bolo, že záznam z kamier na pevnom disku bol zaznamenaný po dobu 11 dní. Dodávateľom kamier nebol dodaný softvér umožňujúci zaznamenávať zábery z kamier len po dobu 7 dní vzhľadom k tomu, že v podmienkach výberového konania uvedená podmienka nebola zadaná objednávateľom. Neboli spracované záznamy o vykonanom poučení osôb podľa § 17 zákona č. 428/2002 Z.z., ale len podľa § 18 ods. 3 zákona č. 428/2002 Z.z. Dňa 20.6.2005 obdržala MsP Prie vidza „Opatrenie vydané podľa § 46 ods. 1 písm. b) zákon a č. 428/2002“, v ktorom boli vydané opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov z kontroly. Na základe výsledkov kontroly bola požiadaná firma Group 4 Falck Services s.r.o. Bratislava o nastavenie 7 – dňovej doby záznamu na kamerovom systéme MsP z dôvodu splnenia požiadaviek vyplývajúcich z § 10 ods. 7 a § 13 ods. 7 citovaného zákona. Dňa 8.4.2005 boli spracované záznamy o vykonanom popučení osôb podľa § 17 citovaného zákona. Dňa 21.6.2005 sme listom informovali ÚOOÚ o splnení vyššie uvedeného opatrenia.
        Dňa 27.6.2005 absolvovali Ing. Július Botka a Mgr. Milan Gatial školenie k novele zákona o ochrane osobných údajov o čom je k dispozícii i potvrdenie. V súlade s platnou novelou zákona o ochrane osobných údajov bolo do 30.6.2005 na ÚOOÚ odoslané „Oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov v súvislosti s prevádzkovaním kamerového systému, v súvislosti s týmto oznámením boli zároveň zaslané ďalšie stanovené dokumenty v súlade s platným zákonom o ochrane osobných údajov. Poverenou zodpovednou osobou je Ing. Július Botka. Všetci príslušníci MsP Prievidza boli poučení o novele zákona č. 428/2002 Z.z, o čom existuje hodnoverný záznam. Po zriadení chráneného pracoviska absolvovali školenie všetci operátori MKS vrátane stanoveného školenia v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. O skúsenosti so zriaďovaním chráneného pracoviska sme sa podelili s viacerými MsP (Prešov, Svidník, Bánovce nad Bebravou, Zlaté Moravce, Liptovský Mikuláš, Žiar nad Hronom, Nitra, Trenčín, Skalica a pod.).
        V budúcnosti pri neustálom zvyšovaní počtu kamier sa javí potreba zvážiť zriadenie funkcie referenta MKS, ktorý by mal na starosti prevádzku, opravy, revízie, pravidelné odborné prehliadky, zmluvy, dohody o odbere elektrickej energie, žiadosti o zriadenie odberných miest, nájomné zmluvy a ostatnú agendu monitorovacieho kamerového systému. Napriek zvýšeniu počtu zdravotne postihnutých občanov na súčasných 6, naďalej nie sme schopní pokryť monitorovanie kamier po dobu 24 hodín
        V prílohe č. 14 je prehľad zistených priestupkov a protiprávnych konaní v lokalitách s nainštalovanými kamerami za rok 2005.



8. ÚSEK KONTROLNEJ ČINNOSTI


        Veľký význam pri zabezpečovaní úloh príslušníkmi MsP plní kontrolná činnosť. Táto bola v priebehu roka 2005 zabezpečovaná náčelníkom MsP, jeho zástupcom a v neposlednom rade referentom pre výkon kontroly MsP p. Jánom Šimkom. Kontroly sa vykonávali priebežne v priebehu celého roka a to v dobe dennej i nočnej, ako i v dňoch pracovného pokoja. Takto bolo vykonaných celkom 104 kontrol zameraných na činnosť príslušníkov MsP a 47 kontrol na prítomnosť požívania alkoholických nápojov. Z každej kontroly sú vyhotovené písomné záznamy. Výkon kontrol bol zameriavaný na plnenie si služobných úloh príslušníkmi na pracovisku, ale hlavný dôraz bol položený na výkon v teréne a to hlavne pri výkone na priechodoch pre chodcov pri ZŠ v ranných hodinách, počas dňa a v nočných hodinách na plnenie úloh v sektore, ako sú riešené veci na úseku verejného poriadku, či nedochádza k nedostatkom resp. benevolentnému prístupu pri riešení vrakov, skládok, či je vykonávaná záverečná kontrola prevádzok a pod. Ďalej boli kontrolované nástupy a ukončenie služieb, kompletnosť výstroje a výzbroje, ich funkčnosť, celkový vzhľad, estetika a ustrojenosť príslušníkov MsP. Veľkým prínosom pre výkon služby sa stali kontroly realizované počas víkendu pri plnení služobných povinností, ich vyhodnocovanie a prijímanie opatrení k ďalšiemu postupu. Na základe takto vykonaných kontrol a následne zistených nedostatkoch boli prijaté opatrenia na zjednanie nápravy, pričom v piatich prípadoch bolo pristúpené k disciplinárnym opatreniam, z toho štyrikrát upozornením, jedenkrát znížením osobného ohodnotenia. Jedenkrát bolo pristúpené k rozviazaniu pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa v zmysle platných zákonov a predpisov.



ZÁVER


        Z predloženej „Správy o činnosti Mestskej polície Prievidza za rok 2005“ vyplýva, že na úseku verejného poriadku , ochrany života a zdravia občanov, ako aj ich majetku sa vykonal veľký kus práce, čím sa napĺňalo predsavzatie MsP pre rok 2005 – „Bezpečnosť občana je prioritou!“.
        V tomto trende však budeme pokračovať i v nastupujúcom roku 2006 ako poriadkový útvar mesta Prievidza, ktorý bol zriadený uznesením MsZ č. 5/1991 zo dňa 31.1.1991 pre „Službu občanom mesta“. Na základe toho, aby sa úlohy kladené na MsP mohli plniť stále kvalitnejšie a efektívnejšie, musíme v priebehu roka 2006 venovať pozornosť nasledovným skutočnostiam:

/späť na správy o činnosti/