Mestská polícia Prievidza (ďalej len MsP) aj v roku 2008 potvrdila svoje nezastupiteľné miesto v štruktúre orgánov mesta Prievidza. Úspešne zvládla technické i organizačné zabezpečenie mesta Prievidza pri prechode na euro. V závere roka 2008 obhájila certifikát manažérstva kvality ISO 9001:2000 ako jediná MsP na Slovensku. Už 17 rokov svojej existencie zabezpečuje verejný poriadok v meste, ochranu jeho obyvateľov a iných osôb pred ohrozením ich života, zdravia i majetku, ochranu životného prostredia a plní úlohy vyplývajúce zo všeobecne záväzných nariadení, z uznesení mestského zastupiteľstva a z rozhodnutí primátora mesta.
        MsP Prievidza bola zriadená mestským zastupiteľstvom v zmysle § 19 zák. č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení uznesením č. 5/1991 dňa 31.1.1991 ako poriadkový útvar mesta. Po celú dobu od svojho vzniku MsP čelila a zápasila s prichádzajúcimi problémami, pričom takto za svoje 17 ročné pôsobenie preukázala svoju opodstatnenosť a tvorí neodmysliteľnú súčasť mesta Prievidza.
        Správa o činnosti MsP Prievidza za rok 2007 bola prerokovaná MsZ na jeho zasadnutí dňa 26.2.2008 uznesením č. 45/08, kde bola komplexne hodnotená činnosť za obdobie roka 2007 a na základe zák. č. 333/2003 , ktorým sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícií v znení neskorších predpisov, bola predložená na Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, oddelenie pre dohľad nad mestskými a obecnými políciami v Slovenskej republike.
1. ÚSEK PERSONALISTIKY
        Na úseku personálnej práce boli v roku 2008 plnené úlohy súvisiace s plynulých chodom MsP. Počas celého roka bola sledovaná fluktuácia príslušníkov, vyplývajúca z toho, že činnosť MsP je založená z práce na úseku poriadkovej služby. Ten je začiatočným, resp. výchovným pracoviskom pre ďalšie policajné činnosti. O tom svedčí skutočnosť, že za obdobie posledných 5 rokov ( 2003 – 2008 ) zo zaškolených príslušníkov MsP odišlo do iných policajných zložiek 16 policajtov. K obdobnej fluktuácii na úseku poriadkovej polície dochádza aj u obvodných oddelení policajného zboru, kde policajti po zapracovaní odchádzajú pracovať na iné úseky ( dopravný, kriminálka, organizovaný zločin, organizovaná kriminalita a pod.).
        V priebehu roka 2008 bolo na MsP Prievidza prijatých 10 príslušníkov, z MsP odišlo počas roka 11 príslušníkov :
- 1 príslušník MsP odišiel za prácou do zahraničia,
- 4 príslušníci MsP si našli iné zamestnanie z dôvodu lepšieho finančného ohodnotenia,
- 6 príslušníkov odišlo pracovať do iných zložiek polície – PZ, HaZZ, iná MsP, justičná polícia a mýtna polícia.
        Personálny úsek nerieši len fluktuáciu príslušníkov a zamestnancov MsP, ale sleduje aj efektívnosť práce. V decembri 2008 absolvovala MsP dozorný audit zameraný na preverenie certifikovaného systému manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001/EN ISO 9001:2000 a obhájila certifikát systému manažérstva kvality ISO 9001:2000 ( ďalej len SMK). SMK hlboko prenikol do štruktúry MsP, nakoľko interné a externé audity si vyžadovali i vyžadujú značnú administratívu a komplexné spracovanie údajov. Preto vznikol druhý projekt „chránené pracovisko“ so zameraním na správcu dokumentácie SMK. V priebehu roka 2008 sa úprava štruktúry MsP ukázala ako opodstatnená a správca dokumentácie svojou činnosťou prispieva k zefektívneniu práce.
        V roku 2008 sa MsP snažila rozširovať stavy príslušníkov mestskej polície v zmysle projektu „Bezpečné mesto Prievidza“ ( projekt odsúhlasilo MsZ v roku 2003 s ohľadom na finančné možnosti v zmysle kľúča „1“ hliadkový príslušník na 1000 obyvateľov ). Tento trend sa jej nepodarilo k 31.12.2008 udržať a fluktuácia príslušníkov je stále vyššia ako počet prijatých uchádzačov.
        Dôvody fluktuácie príslušníkov MsP sú viaceré. V prvom rade je to nezáujem o prácu príslušníka MsP predovšetkým pre nízke mzdové ohodnotenie. Druhým dôvodom je slabá účasť žiadateľov o zamestnanie na výberovom konaní. ( Na poslednom výberovom konaní v novembri 2008 sa zúčastnilo 15 uchádzačov o zamestnanie. Podmienkam pre prijatie do radov MsP vyhovovali 4 uchádzači, z ktorých 2 neuspeli na psychologickom vyšetrení. Ostatní uchádzači iba riešili svoju nezamestnanosť a vôbec netušili, v čom práca príslušníka MsP spočíva ). Ďalším dôvodom je skutočnosť, že i keď sú uchádzači prijatí a zaškolení, po čase získajú dostatok informácií, rozšíria si okruh vedomostí a poznatkov a následne si hľadajú nové zamestnanie. Prax nám tiež potvrdila, že takmer každý uchádzač, ktorý prejaví vážny záujem o celoživotnú prácu „policajta“, si dáva žiadosť do PZ. Práca v PZ v súčasnej dobe predstavuje väčšiu istotu a stabilitu. Dôvodom zvýšeného záujmu o prácu v PZ je zvýšenie platu od marca 2008 o takmer 19,9 %.
        Z uvedených dôvodov sa v priebehu roka 2008 stav príslušníkov MsP neustále menil. Zo 100% stavu , t.j. 51 príslušníkov, pracovalo na MsP k 31.12.2008 45 príslušníkov, z čoho je 31 hliadkujúcich. Tím bol plánovaný stav naplnený na 88 %. Okrem toho pracovalo pod projektom „chránené pracovisko“ 8 operátorov kamerového systému a 1 správca dokumentácie SMK, ďalej 7 civilných pracovníkov a 1 kadet. Celkovo pracovalo ku koncu roka na MsP 62 ľudí.
2. ÚSEK VZDELÁVANIA
        Rok 2008 mal veľký význam aj v oblasti vzdelávania príslušníkov a zamestnancov MsP. Zvyšovalo sa nielen ich právne vedomie prostredníctvom vzdelávania, či už išlo o oboznamovanie sa s novoprijatými VZN mesta vykonávanými pravidelnými preškoleniami v rámci odborno – bezpečnostnej prípravy, vykonanými testami odborných vedomostí z oblasti priestupkového a trestného zákona, ako aj iných zákonov a právnych predpisov súvisiacich s výkonom služby príslušníka MsP, ale dôraz sa kládol hlavne na vzdelávanie príslušníkov priestupkového referátu, ktorí takto získané vedomosti a poznatky, či nové informácie následne prenášali na ostatných príslušníkov MsP.
        Vo februári 2008 sa začali realizovať aktivity „Projektu vzdelávania a adaptability zamestnancov mestského úradu a mestskej polície“, finančne podporované Európskym sociálnym fondom. Zamestnanci MsÚ a MsP sa zúčastnili na školeniach ECDL (európskeho vodičského preukazu v počítačových zručnostiach), MKZ ( marketingových a komunikačných zručnostiach) a európskej právnej legislatívy. Školenia ECDL, pozostávajúce z prípravy v siedmich moduloch, trvali tri týždne a končili záverečnými testami v akreditovanom školiacom stredisku a získaním certifikátu ECDL. Školenia marketingových a komunikačných zručností boli zamerané na tréningové programy v oblasti komunikácie nielen vo vzťahu k obyvateľom, ale aj vo vzťahu k nadriadeným a kolegom na pracovisku, k zvládnutiu záťažových situácií a riešeniu krízových situácií. Školenie v stredisku horského hotela Remata pri Handlovej trvalo 5 dní. Školenia európskej právnej legislatívy boli rozdelené do dvojdňových prednáškových blokov, ktorých sa zúčastnili vybraní zamestnanci MsÚ a MsP. Všetky časti školení sa uskutočnili pod vedením odborných lektorov z profesionálnych spoločností, ktoré úspešne prešli kritériami verejných obstarávaní. Projekt vzdelávania a adaptability zamestnancov MsÚ a MsP bol ukončený v auguste 2008.
Stretávame sa však aj s takými skutočnosťami, že sa odborné semináre nekonali z dôvodu malého záujmu, čo môžeme posúdiť ako negatívny vplyv na prácu mestskej polície. Akékoľvek nové vedomosti a poznatky sú pre prácu MsP vítané, dôležité a predovšetkým potrebné.
        Aj v budúcnosti sa plánuje pokračovať vo vzdelávacích programoch, v absolvovaní rôznych seminárov a kurzov. Príslušníci MsP majú záujem zdokonaľovať sa i v cudzích jazykoch ( hlavne anglický a nemecký jazyk ), nakoľko sa v uliciach stretávajú tiež s prípadmi, kedy ich pomoc využívajú zahraniční turisti.
3. ÚSEK EKONOMICKÝ
        Ekonomický úsek vychádzal z rozpočtu schváleného mestským zastupiteľstvom na rok 2008. MsP samostatne hospodárila so svojím majetkom a finančnými zdrojmi, zostavovala rozpočet a hospodárila aj s inými prostriedkami, poskytnutými na krytie jednotlivých činností. Zostavovanie, schvaľovanie rozpočtu a hospodárenie s finančnými prostriedkami v zmysle schváleného rozpočtu sa riadilo platnými zákonmi Slovenskej republiky a Všeobecne záväznými nariadeniami mesta Prievidza.
        Rozpočet ako základ finančného hospodárenia, vyjadroval ekonomickú samostatnosť MsP. Rozsah príjmov a výdavkov závisel od mnohých faktorov a odrážal jej ciele hospodárskej a finančnej politiky.
Hospodárenie bolo rozdelené do dvoch oblastí – príjmov, ktoré plynuli do rozpočtu mesta z blokových pokút a oblasť výdavkov, ktoré sa vynakladali na financovanie konkrétnych činností MsP. Na výšku výdavkov mali vplyv potreby MsP a rozsah zodpovednosti a právomocí na zabezpečenie činnosti vyplývajúcich z jej povinností.
        Tvorba rozpočtu MsP ako základného prvku ekonomického úseku v rámci procesu plánovania si vyžadovala prístup k mnohým informáciám, poznať neustále sa meniacu rozpočtovú klasifikáciu, sledovať metodické usmernenia, správne určovať priority a kritériá pri plnení cieľov. Základnou a neodmysliteľnou súčasťou rozpočtu boli bežné výdavky zabezpečujúce predovšetkým plynulý chod MsP - mzdy a platy, poistné a príspevky do poisťovní, plyn, tepelná energia, elektrická energia, vodné, stočné, poplatky za telekomunikačné služby, výstroj a výzbroj príslušníkov, pohonné hmoty, zákonné a havarijné poistenie služobných vozidiel, poistenie príslušníkov a pod. Ak v priebehu roka vznikla potreba úhrady, ktorá nebola v rozpočte rozpočtovej kapitoly zabezpečená, úhrada sa realizovala zmenou rozpočtu, t.j. presunmi rozpočtových prostriedkov. Spracovávanie, sledovanie čerpania, realizácia rozpočtu v praxi, rozpočtové presuny – to sú základné prvky ekonomického úseku MsP. Takto bol v priebehu roka 2008 v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách a verejnej správy č. 523/2004 Z.z. a internej smernice IS – 06 – Rozpočtové pravidlá mesta Prievidza na základe požiadaviek jednotlivých správcov vykonaný v 5 prípadoch presun finančných prostriedkov v rozpočte MsP na rok 2008, v 4 prípadoch išlo o úpravu rozpočtu z dôvodu požiadaviek mesta a MsP a zaslanie 2 monitorovacích správ o čerpaní rozpočtu za rok 2008.
        Podrobná správa o hospodárskej činnosti MsP Prievidza je jedným z materiálov pripravovaných na rokovanie a schvaľovanie MsZ ako neodmysliteľná súčasť ročnej závierky hospodárenia mesta.
4. ÚSEK MATERIÁLNEHO A TECHNICKÉHO ZABEZPEČENIA
        Materiálne a technické zabezpečenie MsP bolo realizované na základe požiadaviek a potrieb odsúhlasených v rozpočte mesta pre rok 2008. Prioritou bolo zabezpečenie plynulého chodu MsP Prievidza.
        V roku 2008 boli vykonané stavebné úpravy skladových priestorov MTZ a miestnosti psovodov, bola vybudovaná miestnosť serverovne pre potreby operačného strediska a kamerového systému mesta.
        V druhej polovici roka bol vybudovaný bezbariérový vstup do priestorov budovy MsP Prievidza, ktorý výrazne uľahčuje vstup imobilným obyvateľom, rodičom s kočíkmi a starším ľuďom.
        MsP ako prevádzkovateľ poplachových systémov ochrany budov v majetku mesta Prievidza zabezpečovala ich opravy a revízie najmä v budovách Mestského úradu a Mestského domu.
        Od augusta 2008 zabezpečoval úsek MTZl rekonštrukciu a sprevádzkovanie priestorov strelnice, využívanej na streleckú prípravu. Koncom roka, keď vrcholila príprava prechodu na euro, boli zabezpečené 3 ks mobilných automatických testerov euro bankoviek s 3 ks autonabíjačiek pre hliadky MsP, 1 ks automatický tester na euro bankovky na operačnom stredisku, 3 ks europokladníc, 1 ks počítačka mincí, 6 druhov kontajnerov MIX BOX na euro mince a zabezpečené priestory na predzásobenie eurom. Ďalej bola vykonávaná údržba, oprava a nákup prostriedkov potrebných pre plnenie si služobných úloh ako servis vozidiel, vysielačiek, nákup ochranných pomôcok. Bola zakúpená svetelná rampa a vozidlová vysielačka na vozidlo Suzuki, 2ks pištole GLOCK s príslušenstvom a bolo zabezpečené postupné vybavenie príslušníkov MsP podšitými nohavicami na zimné obdobie. Príslušníci MsP využívali pri plnení úloh v roku tieto prostriedky:
- motorové vozidlá (3 ks ŠKODA Octávia, 1 ks ŠKODA Felícia, 1 ks SEAT Vario, 1ks Suzuki Ignis 4x4),
- rádiostanice MOTOROLA (1 ks základňová, 5 ks vozidlové, 17 ks prenosných),
- pištole (20 ks GLOCK, 34 ks ČZ, 2 ks MARGOLINA, 1 ks narkotizačná puška),
- prístroj na určenie alkoholu (2 ks ALKOTEST 7410),
- prístroj na meranie hluku (1 ks HLUKOMER),
- prostriedok na zabránenie odjazdu motorových vozidiel (22 ks ),
- ďalekohľad na nočné videnie (1 ks),
- ďalekohľad (2 ks),
- digitálny záznamník - diktafón (1 ks),
- cestný merač rýchlosti AD9T Ramer (1 ks),
- prídavný svetlomet (2 ks),
- videokamera (1 ks),
- digitálny fotoaparát (9 ks),
- reflexná vesta (50 ks),
- zastavovacie terče (20 ks),
- nepriestrelná vesta (6 ks),
- počítačové zostavy (23 ks- súčasť vybavenia kancelárií),
- notebooky (3ks),
- videoprojektor s magnetickou tabulou využívaný pri školeniach a kurzoch.
5. ÚSEK PRAKTICKEJ ČINNOSTI
        Úsek praktickej činnosti MsP vykonáva úlohy podľa zákona č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov, zákona č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, trestného zákona, uznesení MsZ, VZN mesta a iných predpisov a rozhodnutí. Vzhľadom na rozsah úloh je jeho činnosť rozdelená do desiatich oblastí :
5.1.    Operačné stredisko MsP
5.2.    Priestupkový referát MsP
5.3.    Operatívna skupina MsP
5.4.    Využívanie služobných psov
5.5.    Hliadková služba
5.6.    Dopravná hliadka
5.7.    Fyzická a strelecká príprava
5.8.    Spolupráca s inými útvarmi, orgánmi a organizáciami
5.9.    Spolupráca s poslancami MsZ
5.10.  Spolupráca s pracovníkmi mestského úradu
5.1. Operačné stredisko MsP
        Operačné stredisko MsP tvorilo aj v roku 2008 jej hlavný pilier pri riadení výkonu príslušníkov MsP a zároveň ako kontaktné miesto mestskej polície a obyvateľov nepretržite počas 24 hodín.
Stálu službu na operačnom stredisku zabezpečovali 5 príslušníci a výkonný vedúci OMsP.
        Pracovná náplň operačných MsP je stanovená v Organizačnom a prevádzkovom poriadku MsP Prievidza. OMsP musí vykonávať aj činnosti nad stanovený rámec z dôvodu zabezpečenia mimoriadnych udalostí. Okrem riadenia a reagovania na rôzne situácie musí OMsP počas služby viesť evidencie záznamovej knihy zbraní a streliva, knihy výstroje, knihy úloh, knihy udalostí, knihy zablokovaných vozidiel a ďalších pomôcok potrebných pre výkon služby.
        Pre potreby hliadok pri riešení zákrokov vyhľadáva údaje v evidenciách MsP, informačného systému samosprávy mesta o občanoch, majiteľoch domov, majiteľoch psov, majiteľoch parciel v katastrálnom území mesta a majiteľoch garáží. Zodpovedá predovšetkým za výkon príslušníkov MsP vo výkone služby, za budovu MsP, vozový park a zverené materiálno-technické prostriedky potrebné pre výkon služby.
        Od apríla bola spustená na operačnom stredisku ostrá prevádzka GPS systému, čo umožnilo OMsP mať lepší prehľad o pohybe peších a motorizovaných hliadok prostredníctvom peších a motorizovaných terminálov. Na základe získania týchto poznatkov mohol OMsP efektívnejšie rozhodovať o vyslaní hliadky na preverenie prijatých oznámení podľa miesta oznamu a najbližšieho výskytu hliadky MsP.
        So systémom GPS bol sprevádzkovaný nový priestupkový program Memphis, ktorý znamenal hlavne podstatné uľahčenie práce OMsP a hliadok MsP, zjednodušením viacnásobného evidovania záznamov priestupkov.
Spáchané priestupky príslušníci evidovali do mobilných terminálov priamo v teréne a následne boli prostredníctvom GPRS spojenia zasielané do serveru MsP, kde ich mali ihneď k dispozícii k nahliadnutiu ostatné oddelenia MsP. Priestupkový program okrem evidovania priestupkov obsahuje aj evidenciu psov a on-line evidenciu obyvateľstva. To v praxi znamenalo, že príslušníci MsP nemuseli už vykonávať lustrácie cez OMsP prostredníctvom RST. Program má aj ďalšie možnosti rozšírenia, ktoré budú postupne spúšťané v roku 2009. Jedná sa hlavne o evidovanie použitia zariadení na zabránenie odjazdu motorového vozidla, osoby v pátraní a on-line riešenia už zaregistrovaných a nedoriešených priestupkov. To znamená, že obyvateľ, ktorý sa dopustil priestupku a je predvolaný, sa môže na príslušníka MsP obrátiť priamo v uliciach mesta k doriešeniu priestupku a nemusí prísť na útvar MsP. GPS bude v roku 2009 rozšírený o nákup 2 licencií, ktoré budú použité pri kontrolnej činnosti hliadok vedením MsP a budú spustené do prevádzky v prvom štvrťroku.
V decembri boli zakúpené 2 licencie GPS pre kontrolné účely vedenia MsP a budú spustené do ostrej prevádzky v januári 2009.
        Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou práce OMsP bola komunikácia s inými inštitúciami pri zisťovaní a zabezpečovaní požiadaviek, potrebných k náprave protiprávnych konaní, t.j. oddelenia MsÚ, operačné strediská OR PZ, OO PZ, Železničná polícia, TEZAS, dispečing lekárskej služby prvej pomoci, HaZZ, OSC, SPP, Slovak Telekom, útulok pre opustené zvieratá, Okresná veterinárna správa a iné inštitúcie, podľa požiadaviek vyplývajúcich s konkrétnej situácie.
        Z ďalších činností operačného pracovníka na operačnom stredisku to bola obsluha rádiostaníc MsP, TEZAS a MHD. Zabezpečovalo sa dobíjanie a výmena zdrojov do rádiostaníc, ručných svietidiel, Dräger, fotoaparátov a vykonávalo sa sťahovanie fotodokumentácie z jednotlivých fotoaparátov do PC a následne sa vyhotovovala fotodokumentácia podľa požiadaviek hliadok MsP.
OMsP denne spisoval celodenný súhrn udalostí (Zvodku) a hlásenie o polohe hliadok počas výkonu služby.
        Po zavedení novej telefónnej ústredne s priamymi číslami nastalo odľahčenie práce OMsP znížením počtu telefónnych hovorov, ktoré OMsP musel spájať na jednotlivé pracoviská.
        Prioritou v pracovnej náplni OMsP bolo okamžite reagovať na vzniknuté situácie, vyplývajúce zo zákrokov hliadok, následne na to vyvodiť opatrenia smerujúce k náprave a byť nápomocný hliadke pri riešení zákrokov, riadiť ich činnosť v teréne a úzko spolupracovať s kontrolórom hliadkovej činnosti a ostatnými oddeleniami MsP. Vzhľadom k tomu, že dochádza k značnej migrácii príslušníkov MsP, dochádza aj k väčšiemu zaťaženiu operačných príslušníkov MsP z dôvodu nedostatočných skúseností novo prijatých príslušníkov, ktorým sa snažil radiť pri zákrokoch a usmerňoval ich pri výkone služby s cieľom skvalitniť ich prácu a získavať cenné skúsenosti pre výkon zamestnania.
        Operačné stredisko od decembra 2003 disponuje kamerovým systémom. V súčasnej dobe sa využíva 21 kamier. Obsluhu a aktívne plnenie úloh monitorovacieho kamerového systému (MKS) zabezpečovalo 8 zdravotne postihnutých občanov. Ani pri počte 8 operátorov MKS nie je zabezpečené monitorovanie mesta kamerami MKS nepretržite počas 24 hodín. Preto chýbajúci priestor vykrývali pracovníci operačného strediska, keď im to momentálny stav na pracovisku dovoľoval.
        Za rok 2008 operační pracovníci MsP zaevidovali 4856 oznámení od obyvateľov mesta na tiesňovú linku 159, pevnú linku 542 35 09, alebo osobne na útvare MsP, ktoré boli následne preverené hliadkami MsP.
    Porovnanie evidencie priestupkov zaevidovaných OMsP a prijatými oznámeniami v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi je uvedené v štatistickom spracovaní:
  Rok : |
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
  Príjem oznámení :   |
  3 929   |
  5 148   |
  4 912   |
  4 850   |
  4 786   |
  4 856   |
Percentuálne vyjadrenie prijatých a vybavených oznámení, zaevidovaných na operačnom stredisku, tvorí
prílohu č. 1.
5.2. Priestupkový referát
        Priestupky, ktoré neboli doriešené na mieste bezprostredne po ich zistení a priestupky, ktorých objasňovanie nespadá do právomoci mestskej polície, administratívne spracúvajú príslušníci mestskej polície, ktorí sú zaradení na priestupkovom referáte. Ich úlohou je obstaranie podkladov, potrebných pre rozhodnutie príslušného správneho orgánu. Priestupkový referát pri objasňovaní priestupkov úzko spolupracuje s policajným zborom, obvodným úradom, s jednotlivými oddeleniami Mestského úradu v Prievidzi a s inými orgánmi verejnej správy.
        V roku 2008 bolo zaevidovaných 713 priestupkových spisov. Priestupkové spisy boli spracované a vybavené podľa zákona SNR č. 372/90 Zb. o priestupkoch. Prehľad a spôsob ich vybavovania tvorí
prílohu č. 2. Ďalej bolo spracovaných a ukončených 79 priestupkových spisov, ktoré neboli ukončené v roku 2007. Z roku 2008 zostalo nevybavených 201 priestupkových spisov.
        Príslušníci mestskej polície, zaradení na priestupkovom referáte, sa priebežne podľa požiadaviek zúčastňujú na výkone hliadkovej služby, najmä pri kultúrno-spoločenských, športových a iných akciách, usporiadaných na území mesta. Ďalej sa zúčastňujú zabezpečenia bezpečnosti detí pri prechode cez priechody pre chodcov v dňoch školského vyučovania v čase od 07.00 h do 08.00 h.
        Na priestupkovom referáte sú okrem príslušníkov mestskej polície zamestnaní administratívni pracovníci, ktorí zabezpečujú:
        1. Administratívne evidovanie blokov na pokutu nezaplatenú na mieste. Zabezpečenie vymáhania oprávnených pohľadávok mesta, ktoré vznikli nezaplatením týchto blokov po nadobudnutí ich právoplatnosti. V priebehu roka 2008 bolo vydaných 1062 blokov. Z toho bolo 33 ks neplatných a 1029 ks platných blokov na pokutu nezaplatenú na mieste v celkovej hodnote 619.600,- Sk . Z tohto počtu bolo v zákonnom termíne uhradených 795 blokov v hodnote 458.550,- Sk. Neuhradených zostalo 234 blokov na pokutu nezaplatenú na mieste v hodnote 161.050,- Sk. Vymáhanie neuhradených blokov realizujeme cez inštitút exekútora, s ktorým na náš podnet v roku 2005 uzatvorilo mesto Zmluvu o vykonávaní exekúcií. Súdnemu exekútorovi bolo na základe tejto zmluvy podaných v roku 2008 celkom 568 návrhov na vykonanie exekúcie.
        2. Evidenciu a v zákonnej lehote písomné odpovede na požiadavky súdov a exekútorov. V roku 2008 nás 677-krát požiadal súd o doručenie súdnych zásielok a 119-krát zásielky od exekútora. Súdne zásielky a exekučné zásielky boli doručované prostredníctvom hliadok MsP.
        3. V súlade s VZN mesta Prievidza č. 85/2005 vydávanie a evidovanie kariet vjazdu do historickej časti mesta. V roku 2008 bolo vydaných 25 ks týchto kariet (aj s duplikátmi) v hodnote 38.700,- Sk. V rámci hliadkovej služby bolo príslušníkmi mestskej polície kontrolované používanie kariet. Bolo zistených 95 priestupkov, z ktorých bolo 8 priestupkov riešených dohováraním a 87 priestupkov bolo riešených blokovou pokutou v celkovej hodnote 43.200,- Sk .
        4. Eviduje zistené priestupky z mestského kamerového systému, ktoré neboli riešené hliadkou MsP. V roku 2008 bolo zaevidovaných 324 priestupkov. Po vylustrovaní držiteľa motorového vozidla zabezpečuje predvolanie majiteľa vozidla. Doriešených priestupkov pokutou v blokovom konaní bolo 52 vo výške 13.300,- Sk, 122 priestupkov bolo doriešených dohovorom, 64 priestupkov bolo postúpených spracovateľskému oddeleniu MsP a ďalších 60 priestupkov zostalo v riešení. V 26 prípadoch bolo po vykonávanom objasňovaní zistené, že sa nejednalo o priestupok.
        V roku 2008 bolo zapísaných 1643 evidovaných záznamov, ktoré sa priamo týkajú činnosti príslušníkov mestskej polície. Zaslaných bolo 1276 výziev k podaniu vysvetlenia obyvateľom, ktorých vysvetlenie je potrebné pri objasňovaní priestupkov.
        Bolo vypracovaných 502 správ o povesti obyvateľov mesta ohľadne zaznamenaných priestupkov pre potreby súdov, prokuratúr a potreby Policajného zboru.
5.3. Operatívna skupina MsP
        Operatívna skupina MsP Prievidza vznikla zmenou organizačnej štruktúry MsP Prievidza, schválenou uznesením MsZ č. 18/2004 zo dňa 24.2.2004.
        Úlohou operatívnej skupiny MsP je odhaľovanie a dokumentovanie priestupkov a páchateľov v zmysle zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, zákona NR SR č. 377/2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov a zákona č. 219/1996 Z.z. na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami, hlavne v problematike mládeže a maloletých detí.
Na tomto úseku MsP zistila a riešila priestupky v oblasti podnikania, nedovolený predaj, priestupky proti verejnému poriadku, bezpečnosti osôb a majetku, priestupky proti bezpečnosti a plynulosti premávky v meste Prievidza.
        Operatívna skupina MsP Prievidza kontrolovala dodržiavanie Všeobecne záväzných nariadení (VZN) mesta Prievidza, hlavne VZN o zdravom životnom prostredí a udržiavaní čistoty a poriadku v meste, o držaní psov, ochrane verejnej zelene, udržiavaní čistoty a poriadku používaním motorových kvapalín a umývaním vozidiel na verejných priestranstvách, dodržiavanie otváracích a zatváracích hodín reštauračných zariadení, predaj a používanie zábavnej pyrotechniky v období vianočných a novoročných sviatkov. Za hodnotené obdobie operatívna skupina zistila 47 priestupkov.
        V roku 2008 sme sa zameriavali na zisťovanie ťažšie odhaliteľných priestupkov ako činnosť a pohyb duševne narušených osôb, exhibicionistov v blízkosti škôl, v parkoch, atď.
        S Inšpektorátom SOI pre Trenčiansky kraj so sídlom v Prievidzi sme vykonali kontrolné akcie zamerané na predaj alkoholických nápojov, predaj tabakových výrobkov mladistvým a maloletým osobám, predaj a používanie zábavnej pyrotechniky. Zistené porušenie zákona riešil Inšpektorát SOI so sídlom v Prievidzi.
        V súlade so zákonom NR SR č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave a vyhláškou Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií SR č. 311/1996 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave, vykonávali príslušníci MsP Prievidza odborný dozor zameraný na prevádzkovanie taxislužby v meste na základe poverenia na výkon štátneho odborného dozoru v cestnej doprave.
        V roku 2008 operatívna skupina MsP spolupracovala s príslušníkmi OR PZ Prievidza v oblasti objasňovania, dokumentovania priestupkov a trestných činov, najmä krádeží, distribúcie drog a psychotropných látok. Pri kontakte s príslušníkmi OR PZ odovzdávala poznatky k násilnej trestnej činnosti získané pri kontakte s obyvateľmi a s využitím miestnej a osobnej znalosti.
5.4. Využívanie služobných psov
        Na úseku služobnej kynológie na Mestskej polícii Prievidza pôsobil v roku 2008 jeden psovod. Jeho práca sa opierala predovšetkým o prevenciu pri dodržiavaní verejného poriadku v reštauračných zariadeniach, okolí diskoték, chránených objektov, uliciach a na rôznych iných miestach mesta. Služobný pes pomáhal hliadkam pri zabezpečovaní bezpečnosti príslušníka MsP pri rôznych zákrokoch či už bytových, v pohostinstvách, kontrole osôb, bezpečnostných prehliadkach a dodržiavaní verejného poriadku. V čase od 1.1.2008 do 31.12.2008 odslúžil psovod MsP 65 služieb so svojim psom, kde zasahoval v 32 prípadoch. Za asistencie služobného psa bolo skontrolovaných 203 osôb pri rôznych zákrokoch a akciách, z ktorých sa v dvoch prípadoch zasahovalo na zabránenie alebo ukončenie výtržnosti. V 6 prípadoch boli zadržané osoby páchateľov priestupkov. Priame zadržanie páchateľov priestupkov alebo trestných činov služobným psom nebolo potrebné. Nedošlo k fyzickému kontaktu psa s páchateľom. Služobné psy pri zákrokoch zabezpečovali ochranu psovoda a boli pripravené na možné zadržanie páchateľov, ktorí by napadli príslušníka MsP a pri možnom úteku z miesta činu alebo zneškodnenia výtržníka. Príslušník MsP služobného psa využíval pri vykonávaní preventívne - bezpečnostných akcií pri kontrole bezdomovcov a požívaní alkoholu mladistvých v pohostinských zariadeniach. Okrem toho sa zúčastňoval aj pri zabezpečovaní verejného poriadku na športových akciách - futbalových a hokejových zápasov, mestských jarmokoch a rôznych iných akciách.
        Psovod v priebehu roka 2008 nereprezentoval MsP a mesto na žiadnych pretekoch vzhľadom na starší vek psa a predchádzanie úrazom. Na základe veku služobného psa bol koncom roka zaobstaraný nový mladý pes, ktorý bude v nasledujúcich rokoch slúžiť a reprezentovať na rôznych obranárskych pretekoch. Činnosť psovoda sa zameriavala aj na preventívne bezpečnostné a spoločenské akcie, ako boli besedy a ukážky výcviku služobného psa v materských a základných školách. Počas roka sa stretával so psovodmi oddelenia služobnej kynológie OR PZ Prievidza na pokračovacích výcvikoch, kde spolu nacvičovali rôzne situácie pre potreby výkonu služby. Psovod sa zúčastňoval výcviku aj vo svojom osobnom voľne a to v Kynologickom klube Prievidza, Bojnice a Lazany. Pozitívom na úseku služobnej kynológie je, že ďalší príslušník MsP prejavil záujem o činnosť psovoda so svojím mladým psom, ktorého si chce pripraviť pre prácu v MsP Prievidza.
        V budúcom období je záujem využívať psovodov na skvalitnenie výkonu hliadkovej služby.
        Činnosť služobnej kynológie MsP tvorí
prílohu č. 3.
5.5. Hliadková služba
        Hliadky mestskej polície plnia úlohy v súlade so zákonom SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov. Výkon hliadkovej služby zabezpečujú štyri zmeny, pričom každá zmena je zložená z troch až štyroch hliadok. Hliadku tvoria dvaja príslušníci mestskej polície. Hliadková služba sa vykonáva nepretržite v 24 hodinovom cykle a je rozdelená do osemhodinových zmien (pondelok až štvrtok) a dvanásťhodinových zmien (piatok až nedeľa). Na zabezpečenie nepretržitého cyklu pri striedaní jednotlivých zmien nastupuje jedna hliadka do výkonu služby s hodinovým predstihom.
Mesto Prievidza je rozdelené do troch zón, skladajúcich sa zo štyroch sektorov. Každý sektor je pridelený hliadke, ktorá sa prioritne venuje stavu verejného poriadku v sektore. Rozdelenie hliadok v jednotlivých sektoroch bolo zverejnené v médiách a na internetovej stránke mestskej polície.
        V hliadkovej službe je zaradených 31 príslušníkov a 1 kadet, ktorí sú riadení priamo operačným dôstojníkom. Operačný dôstojník zabezpečuje na základe požiadaviek obyvateľov a iných osôb v meste okamžité riešenie ich oznamov. V roku 2008 sme prijali 4856 oznamov – viď príloha č. 1. V hliadkovej službe bolo zistených a riešených 7545 priestupkov, pričom bola 92- krát bola na miesto privolaná hliadka OO PZ z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu.
        Účinným nástrojom riadenia hliadok vo výkone je GPS, s pomocou ktorého môže operačný dôstojník, okrem kontroly pohybu hliadky, zistiť aj hliadku, ktorá sa nachádza najbližšie k miestu oznamu. Týmto spôsobom dochádza k skráteniu príchodového času na miesto určenia.
        Významné miesto vo vyhodnocovaní činnosti jednotlivých hliadok majú aj úradné záznamy, spisované po ukončení pracovnej zmeny. Záznamy sú po vyhodnotení zdrojom informácií o bezpečnostnej situácii pre príslušníkov v jednotlivých sektoroch, ako aj pre priestupkový referát. Okrem plnenia základných úloh je výkon hliadkovej služby riadený a organizovaný za účelom zabezpečenia požiadaviek, ktoré vyplývajú z kultúrno-spoločenských, športových a iných akcií, organizovaných rôznymi organizáciami na území mesta Prievidza.
        Príslušníci mestskej polície sa pri každodennom výkone zameriavali aj na zisťovanie nedostatkov technického charakteru v meste, ako napr. chýbajúce poklopy kanalizácie, nefunkčné verejné osvetlenie, chýbajúce alebo poškodené dopravné značenie, poškodené komunikácie, kríky a stromy prerastajúce do chodníkov a pod.. Následne sme zistené nedostatky oznamovali kompetentným orgánom. Celkovo sme nahlásili 377 podnetov.
        Medzi ďalšie činnosti patrilo zisťovanie motorových vozidiel, u ktorých bolo podozrenie na dlhodobé parkovanie na jednom mieste, resp. bolo podozrenie, že sa jedná o vrak. Príslušníci mestskej polície pri zistení takéhoto motorového vozidla zistili jeho majiteľa, ktorého vyzvali na odstránenie nepojazdného vozidla, prípadne bol nahlásený príslušnému oddeleniu MsÚ za účelom spoplatnenia. Celkovo bolo zistených 155 motorových vozidiel, z toho sa vlastnou činnosťou podarilo odstrániť 108 motorových vozidiel, 4 majitelia boli nahlásení na príslušné oddelenie MsÚ za účelom spoplatnenia a 43 vozidiel je v štádiu riešenia.
        Príslušníci mestskej polície zamerali svoju pozornosť v rámci svojej hliadkovej činnosti aj na dodržiavanie:
1. Zákona č. 377/2004 o ochrane nefajčiarov. Konkrétna podoba tejto činnosti spočíva v kontrole na zastávkach autobusov MHD a SAD, kde je uvedeným zákonom stanovený zákaz fajčenia. Celkom bolo počas týchto kontrol zistených 141 priestupkov.
2. Zákazu podávania alkoholu osobe mladšej ako 18 rokov podľa §30 ods. 1 písm. a) zákona 372/1990 Zb. o priestupkoch. Táto činnosť spočíva v kontrole reštauračných zariadení a ich okolia zo zameraním na kontrolu predaja alkoholu osobám mladších ako 18 rokov. Kontrolou bolo zistených 115 osôb mladších ako 18 rokov, ktoré boli pod vplyvom alkoholu. Bolo napísaných 66 listov rodičom, 64 listov riaditeľom príslušných škôl a v ostatných prípadoch boli vykonané osobné pohovory s rodičmi. V 11 prípadoch, kedy bolo zistené zanedbávanie výchovy zo strany rodičov, bolo podané oznámenie pracovníčke sociálnej kurately ÚPSVaR.
        Tiež treba spomenúť čoraz viac rozširujúcu spoluprácu s riaditeľmi stredných škôl a stredných odborných učilíšť, ktorí požadujú od mestskej polície kontroly reštauračných zariadení, herní a internetových kaviarní v dopoludňajších hodinách so zameraním na ich žiakov, ktorí navštevujú tieto zariadenia počas vyučovacieho procesu. Bolo vykonaných 22 kontrol, počas ktorých bolo zistených 18 žiakov, ktorí boli okamžite nahlásení riaditeľovi príslušnej školy.
        V rámci zabezpečenia bezpečnosti detí pri prechode cez priechody pre chodcov v dňoch školského vyučovania bol v čase od 7.00 h do 8.00 h zabezpečený dohľad nad bezpečnosťou cestnej premávky vo vybraných lokalitách. Denne sa tejto problematike venuje šesť až osem príslušníkov mestskej polície.
        Okrem uvedenej činnosti sa príslušníci mestskej polície, ktorí sú zaradení v hliadkovej službe, venujú rozširovaniu si miestnej a osobnej znalosti. Priebežne si budujú dôvernícku sieť, ktorú využívajú v prvom rade pri odhaľovaní a zisťovaní páchateľov protiprávneho konania a zisťovania ďalších požiadaviek, ktoré sú zo strany obyvateľov mesta požadované od mestskej polície pri zabezpečovaní úloh verejného poriadku. Na druhej strane však treba podotknúť, že nie všetci obyvatelia sú spokojní s činnosťou príslušníkov mestskej polície, resp. niektorých jej jednotlivcov. V priebehu roka podali obyvatelia 19 sťažností. 18 sťažností bolo prešetrených povereným zástupcom náčelníka mestskej polície. Z nich bolo 17 zistených ako neopodstatnených a 1 bola rozdelená do dvoch bodov, pričom v jednom bode bola neopodstatnená a v druhom bode opodstatnená. Jedna sťažnosť, ktorá bola doručená z Prezídia policajného zboru SR, bola prešetrená hlavnou kontrolórkou mesta. Po prešetrení bola uzavretá ako neopodstatnená.
        Veľkou záťažou v hliadkovej službe je doručovanie súdnych a exekučných zásielok. V roku 2008 bolo doručených 796 súdnych a exekučných zásielok. Nie vždy je adresát zásielky pri doručovaní v mieste svojho bydliska, preto sa stáva, že pokus o doručenie jednej zásielky vykonáva hliadka mestskej polície aj niekoľkokrát.
        V poslednom období bola zaznamená zvýšená agresivita páchateľov priestupkov, ktorá je smerovaná priamo proti príslušníkom mestskej polície. Takto bolo zaznamenaných 11 útokov, v dvoch prípadoch si zranenie príslušníka vyžiadalo lekárske ošetrenie. V týchto prípadoch bolo na OO PZ podané oznámenie z dôvodu podozrenia zo spáchania prečinu - útoku na verejného činiteľa. Okrem uvedeného boli pri služobných zákrokoch 110-krát použité donucovacie prostriedky ako hmaty, chvaty údery a kopy sebaobrany a putá. Všetky donucovacie prostriedky boli použité v súlade so zákonom o obecnej polícii. Okrem donucovacích prostriedkov voči osobám bol aj 1041-krát použitý technický prostriedok na zabránenie odjazdu motorového vozidla v prípade, keď vozidlo stálo na mieste, kde to bolo zakázané dopravnými značkami a dopravnými zariadeniami. Aj tento donucovací prostriedok bol vždy použitý v súlade so zákonom o obecnej polícii
        Významnou udalosťou bola situácia, keď dvaja príslušníci mestskej polície Prievidza nstržm. Patrik Žák a a stržm. Marek Sobota počas výkonu hliadkovej služby poskytli včas a rýchlo prvú pomoc obyvateľovi nášho mesta, čím mu zachránili život. Za tento čin boli ocenení primátorom mesta finančným darom na MsZ dňa 16.12.2008 a na VII. sneme Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií boli ocenení odznakom „Príslušník roka“ za záchranu ľudského života.
        Podrobná správa hliadkovej činnosti príslušníkov MsP, operatívnej skupiny, dopravnej hliadky (počet riešených priestupkov, uložených blokových pokút, porušení VZN mesta a pod.) je zobrazená tabuľkovo i graficky a tvoria ju prílohy
príloha č. 4 ,
prílohy č. 5, 8, 9, 10, 11 ,
prílohy č. 6, 7 ,
príloha č. 12 ,
príloha č. 13 ,
príloha č. 14.
5.6. Dopravná hliadka
        Činnosť dopravnej hliadky spočívala v prevažnej miere v zisťovaní a riešení priestupkov na úseku dopravy v zmysle zák. č. 315/96 Zb. o premávke na pozemných komunikáciách. Väčšinu priestupkov riešila v súvislosti s prekročením najvyššej povolenej rýchlosti a iných dopravných priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, spáchaných porušením zákona, vyplývajúceho z úpravy cestnej premávky vykonanej dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami.
        Dopravná hliadka sa podieľala aj na plnení ďalších služobných úloh vyplývajúcich zo zákona o obecnej polícii a zabezpečenia plynulosti cestnej premávky v čase pred začatím školského vyučovania, kde zabezpečovala bezpečný prechod žiakov cez priechody pre chodcov v blízkosti škôl. Príslušníci dopravnej hliadky absolvovali v priebehu školského roka na základe uplatnených požiadaviek na základných školách besedy na tému Dopravná výchova.
        Na základe zmluvy medzi mestom Prievidza a obcou Kanianka bol príslušníkom Obecnej polície Kanianka v priebehu roka v dvoch prípadoch zapožičaný Ramer na meranie rýchlosti v ich obci.
        V roku 2008 bolo celkom zameraných 19 190 vozidiel, pričom tieto sa pohybovali priemernou rýchlosťou 38,03 km/hod. Z nameraných vozidiel 1 017 prekročilo zákonom stanovenú rýchlosť, čo predstavuje priemernú rýchlosť 55,07 km/hod., čo je každé 18,87 vozidlo.
        Celková štatistika z meraní za rok 2008 je v
prílohe č. 14.
5.7. Fyzická a strelecká príprava
        Telesná príprava príslušníkov MsP Prievidza sa v roku 2008 realizovala pod vedením inštruktora telesnej a streleckej prípravy. Tréningová jednotka bola vždy rozdelená do dvoch častí - nácviku prvkov sebaobrany a kondično-silového cvičenia. V prvej časti bol tréning zameraný na páky a znehybnenia potenciálneho útočníka alebo osoby, ktorá kladie pasívny odpor. Precvičoval sa postup, keď musí osobu zvládnuť príslušník sám a keď sú ako hliadka vo dvojici. Postupne sa pridávali techniky na prekonanie aktívneho odporu, techniky zakladania pút a bezpečnostnej prehliadky. Na konci tréningovej jednotky boli zaradené cviky na zlepšenie kondície a posilnenie základných svalových partií.
Zo služobnej činnosti hliadok vyplynulo, že je potrebné venovať pozornosť precvičovaniu sebaobrany hlavne u príslušníčok MsP.
        Previerky telesnej spôsobilosti príslušníkov MsP v roku 2008 boli vykonané v štyroch termínoch na základe nariadenia náčelníka MsP. Po vykonaní jednotlivých disciplín bol každý z preverených príslušníkov ohodnotený podľa stanovených kritérií a zároveň bola spracovaná správa z preskúšania telesnej spôsobilosti príslušníkov MsP spolu s jej podrobným vyhodnotením. Preskúšania sa zúčastnili všetci príslušníci MsP. Všetci splnili kritériá preskúšania.
        Na zlepšenie kondície, postrehu, rýchlosti a pohyblivosti boli k dispozícii príslušníkom MsP okrem posilňovne aj dva stolnotenisové stoly, na ktorých sa v decembri uskutočnil stolnotenisový turnaj.
        Strelecký výcvik príslušníkov MsP bol v roku 2008 vykonaný v štyroch dvojdňových termínoch a jednom trojdňovom termíne. Streľby v apríli boli vykonané v dvoch kolách, pričom sa strieľalo na pevný kruhový terč (mierená streľba) a kruhový olympijský terč (rýchlopaľba) na vzdialenosť 25m.
        Strelecký výcvik v termínoch máj, jún, júl a november bol vykonaný spôsobom Combat IPSC. V prvých troch termínoch sa strieľalo vždy na dva parkúry, zamerané na rýchlopaľbu a správnu taktiku, rýchle prebíjanie a presun. V novembri boli streľby vykonané v nočných hodinách a boli zamerané na spôsob mierenia, streľby a použitia ručného svietidla počas streľby v slabých svetelných podmienkach a v úplnej tme.
Začiatočníci sa oboznámili s pravidlami na strelnici a so základnými pravidlami pri zaobchádzaní so zbraňou, hlavne bezpečného nabíjania, vybíjania, prebíjania zbrane a pohybu s nabitou zbraňou.
        Strelecká pripravenosť príslušníkov MsP Prievidza je na vysokej úrovni a má stúpajúcu tendenciu. Príslušníci MsP sú v streľbe zo služobnej zbrane veľmi dobre pripravení, čo dokazujú aj dve prvé miesta, dve druhé miesta a niekoľko ďalších popredných umiestnení na streleckých súťažiach v roku 2008.
        Posledné novembrové streľby boli vykonané už na zrekonštruovanej strelnici v Novákoch, ktorá patrí Mestskej polícii Prievidza. Táto možnosť bude ďalším krokom k zlepšeniu a skvalitneniu streleckej prípravy príslušníkov MsP.
        V roku 2008 bola MsP Prievidza organizátorom dvoch športových podujatí. V septembri to bol V. ročník streleckej súťaže o Pohár primátora mesta Prievidza, ktorá si účasťou družstiev z Českej republiky pripísala prídavok "medzinárodná". Druhou športovou akciou bol októbrový turnaj v minifutbale o Pohár primátora mesta Prievidza.
        V hodnotenom období bola výzbroj MsP doplnená nákupom dvoch nových zbraní značky CLOCK 17 caI 9 mm.
5.8. Spolupráca s inými útvarmi, orgánmi a organizáciami
        Spolupráca MsP Prievidza sa orientovala v prevažnej miere na Policajný zbor a jeho zložky – predovšetkým na Obvodné oddelenie PZ v Prievidzi a vychádzala z „Dohody o vzájomnej spolupráci pri zabezpečovaní verejného poriadku v meste Prievidza“ zo dňa 12.1.2004, ktorá sa využívala v každodennej praktickej činnosti medzi hliadkami MsP a OO PZ pri zabezpečovaní verejného poriadku a vzájomnej výpomoci pri riešení protiprávneho konania.
        Ďalej spolupráca pokračovala s ODI PZ na poli administratívnom – najmä pri vykonávaní lustrácií a v praktickom výkone služby pri vykonávaní dopravno – bezpečnostných akcií na území mesta.
        S kriminálnou políciou sme spolupracovali v oblasti riešenia krádeží vlámaním do pivníc, vykrádania a krádeží motorových vozidiel, krádeží v rodinných domoch, bytoch, či reštauračných zariadeniach. V prípadoch zistenia poznatkov o spáchanej trestnej činnosti a jej páchateľoch boli odstupované písomnou formou. Priebežne počas celého roka 2008 sme sa prostredníctvom denných zvodiek udalostí vzájomne informovali o bezpečnostnej situácii v meste.
        Veľmi častá je aj spolupráca s pracovníkmi Železničnej polície Prievidza, v prevažnej miere pri vykonávaní zákrokov proti výtržníkom a podnapitým osobám v priestoroch a blízkom okolí Železničnej stanice, ale tiež pri pátraní po osobách, páchateľoch a pod.
        Na vysokej úrovni je spolupráca s príslušníkmi Okresného riaditeľstva HaZZ v Prievidzi pri zistení a hasení požiarov, ktoré v prevažnej miere vznikajú zapaľovaním smetných nádob a v letných mesiacoch pri vzniku požiarov suchých trávnatých porastov. Spolupracujeme aj pri odstraňovaní následkov havárií, vznikajúcich v cestnej premávke alebo pri mimoriadnych udalostiach súvisiacich s počasím a odstraňovaním jeho následkov v teritóriu mesta.
        Dobrá spolupráca je aj s MsP v Handlovej, Bojniciach, Novákoch, ObP Kanianka, ktorá spočíva vo vzájomnom odovzdávaní si poznatkov, výmene skúseností, vybavovaní dožiadaní a pod.
        V priebehu roka boli vykonané spoločné akcie s ÚPSVaR na úseku sociálnej prevencie, zamerané na odhaľovanie maloletých a mladistvých osôb, prejavujúcich znaky zanedbávania povinnej školskej dochádzky, páchania trestnej činnosti a iných sociálno – patologických javov. Bola vykonaná spoločná kontrola na odhaľovanie nelegálnej práce prevádzkovateľov a zamestnancov taxislužby. Pokračovala spolupráca s pracovníkmi sociálno – právnej ochrany detí a prevencie Obvodného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi pri vykonávaní kontrol v problémových rodinách a riešení situácie takýchto osôb zistených pri hliadkovej činnosti MsP.
        Spolupráca s prokuratúrou je na úrovni priestupkového referátu v oblasti konzultácie postupov pri dokumentácii spisov. V prípade okresného súdu ide o doručovanie poštou nedoručených súdnych zásielok, pričom v priebehu roka 2008 požiadal okresný súd o doručenie 677 zásielok. Pre exekútorské úrady bolo v roku 2008 doručených 119 zásielok. Okrem toho sme vykonali pre súdy, prokuratúru a Policajný zbor 502 dožiadaní k osobám a ich povesti.
        Naďalej spolupracujeme i s ďalšími spoločnosťami a inštitúciami (SAD, OSC, SČK a iné).
5.9. Spolupráca s poslancami MsZ
        Spolupráca s poslancami MsZ je na veľmi dobrej úrovni. Rok 2008 bol rokom, kedy sa vytvorením policajných okrskov upevnili vzťahy medzi poslancami MsZ a príslušníkmi MsP, čím sme sa snažili ešte viac napĺňať náš cieľ – byť v službách obyvateľov mesta. Príslušníci MsP sa pravidelne, podľa pridelených vlastných okrskov, zúčastňovali zasadnutí výborov, kde sa spoločne s poslancami snažili bezprostredne za prítomnosti obyvateľov riešiť ich požiadavky, spadajúce do kompetencie, resp. činnosti MsP. Príslušníci MsP sa takto mohli bližšie oboznámiť s problematikou na úseku verejného poriadku, ktorá občanov najviac trápi, ako aj so samotnými občanmi, čo značnou mierou prispelo k zlepšeniu ich osobnej a miestnej znalosti vo vyčlenených okrskoch. Okrem toho sa príslušníci MsP stretávali počas roka s obyvateľmi a poslancami MsZ pri uskutočnených verejných zhromaždeniach za prítomnosti primátora mesta, poslancov, pracovníkov MsÚ a zástupcov partnerských spoločností mesta, kde obyvatelia predniesli problémy a požiadavky, ktoré požadovali riešiť, resp. zaujať k nim stanovisko. Pokiaľ sa problémy týkali MsP, tak tieto boli po preverení resp. zaujatí stanoviska postúpené písomne do volebných výborov i samotným poslancom.
        Príslušníci MsP spolupracovali pri zabezpečovaní verejného poriadku so všetkými komisiami, najviac ale s poslancami a členmi komisie na ochranu verejného poriadku a dopravnej komisie, ktorých zasadnutí sa zúčastňuje náčelník MsP Prievidza, pričom sa tu riešili rôzne podnety a požiadavky obyvateľov, ktoré sa odvíjali hlavne od premávky v meste. Na požiadanie poslancov alebo MsP sa vykonávali spoločné kontroly v jednotlivých volebných obvodoch na diskotékach, v reštauračných zariadeniach so zameraním na požívanie alkoholických nápojov, užívanie drog a omamných látok, na tržniciach, trhoviskách, jarmokoch a pri konaní rôznych mestských podujatí.
5.10. Spolupráca s pracovníkmi mestského úradu
        Pri zabezpečovaní úloh vyplývajúcich so zákona o obecnej polícii príslušníci MsP dennodenne spolupracujú s pracovníkmi mestského úradu a to najmä s ekonomickým odborom, s oddelením daní a poplatkov, oddelením starostlivosti o občana ( pokiaľ išlo o osoby obývajúce sociálne zariadenia mesta Prievidza), odborom vnútornej správy – predovšetkým na úseku právneho oddelenia, odboru výstavby a regionálneho rozvoja a to najmä s oddelením výstavby a verejných prác.
        V preventívno – výchovnej činnosti, prostredníctvom preventistu MsP, sa realizuje aj spolupráca s odborom školstva, ktorá je tiež veľmi dôležitá.
        Denne sa zabezpečuje bezpečnosť pokladníčok MsÚ pri preberaní a odvádzaní peňažných hotovostí vo VÚB, a.s., Dexia banke Slovensko, a.s. a v neposlednom rade je to zabezpečovanie verejného poriadku pri rôznych zdvorilostných a významných návštevách a akciách usporiadaných mestom Prievidza.
        Mestská polícia Prievidza intenzívne spolupracuje aj so SMM Prievidza s.r.o., či už formou doručovania doporučených listových zásielok, alebo ako asistencia pri preberaní a vypratávaní bytov neplatičov, príp. neprispôsobivých občanov.
6. ÚSEK KRIMINÁLNO-PREVENČNEJ A OSVETOVEJ ČINNOSTI
        Na úseku preventívnej a osvetovej činnosti sa okrem koordinátora preventívnych činností (KPČ) podieľali aj ďalší príslušníci MsP. Preventívna činnosť bola vykonávaná v súlade so Stratégiou prevencie kriminality v Slovenskej republike a požiadavkami aktuálnej situácie na úseku sociálno-patologických javov v meste. Prostredníctvom osobitných preventívnych činností v situačnej prevencii a prevencii viktimácie bola činnosť zameraná na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov mesta, zabezpečenia podmienok dodržiavania verejného poriadku, prezentovanie práce a informovanie obyvateľov mesta o práci MsP.
        K hlavným činnostiam na úseku prevencie kriminality už tradične patrí prednášková činnosť. Výber tematiky besied bol prispôsobený potrebám, ktoré vyplynuli z vyhodnotenia aktuálneho stavu v oblasti dodržiavania verejného poriadku. Bol vypracovaný koncept prednášok a besied na ZŠ a SŠ, ktorý bol ponúknutý materským, základným a stredným školám. Besedy boli zamerané na oblasť popularizácie práce MsP, prevencie kriminality a sociálno-patologických javov, prevencie drogových závislostí, prevencie šikanovania, dopravnej výchovy a významnou súčasťou bolo aj oboznamovanie mládeže s VZN mesta, ktoré sú touto vekovou skupinou najčastejšie porušované. Súčasťou práce s deťmi a mládežou boli ukážky z výcviku služobných psov a policajnej kynológie na ZŠ a MŠ. Pre záujem obcí okresu Prievidza vykonali príslušníci MsP pri príležitosti MDD v júni ukážky výcviku, výzbroje, výstroja a kynológie pre deti v obci Kocurany a Kľačno.
        V priebehu roku 2008 bolo vykonaných celkom 141 besied pre približne 3 280 detí, žiakov a pedagogických pracovníkov. Časť prednášok pre žiakov základných aj stredných škôl bola realizovaná v spolupráci s preventistkou OR PZ Prievidza. KPČ MsP sa aj v roku 2008 zúčastňoval na školeniach poriadaných KR PZ v Trenčíne, pričom zámerom bola koordinácia práce a vzájomná výmena skúseností preventistov mestských polícií a Policajného zboru SR z Trenčianskeho kraja. Príkladom spolupráce MsP a PZ SR v oblasti prevencie je účasť MsP na projekte pre žiakov 5. ročníkov ZŠ-„Správaj sa normálne“. Projekt je financovaný a materiálne zabezpečovaný zo strany Policajného zboru. Pokračuje spolupráca so ZŠ na Ul. energetikov, kde sa projekt realizoval vo všetkých triedach 5. ročníka. V decembri bola aktuálne na základné školy v Prievidzi zaslaná a odvysielaná relácia do školského rozhlasu k tematike „zábavnej pyrotechniky“, spracovaná KPČ. V októbri sa na MsP uskutočnila konferencia k téme Prevencie kriminality, ktorej sa zúčastnili koordinátori prevencie a protidrogoví koordinátori zo základných a stredných škôl v Prievidzi a pozvaní hostia, ktorí aktívne v oblasti prevencie pôsobia. Priniesla mnohé podnety k vzájomnej spolupráci a preto v podobných podujatiach mieni MsP pokračovať.
        V priebehu roka pokračovali besedy s tematikou „Prevencia obchodovania s ľuďmi“ hlavne na ZSŠHSaO na Nábreží J. Kalinčiaka aj ZSŠ stavebnej, ktorých za zúčastnili dievčatá zo študijných odborov, v ktorých vykonávajú prax aj v zahraničí a sú najviac ohrozenou skupinou. V rámci projektu „Čítaj a premýšľaj“ pokračovala distribúcia brožúry pre učastníkov besied prevencie obchodovania s ľuďmi v novom, aktuálnom vydaní.
        V oblasti boja proti drogovým závislostiam vychádzala preventívna aktivita z Národného programu boja proti drogám, prijatého vládou SR, v podmienkach prevencie MsP Prievidza. V tejto oblasti pokračovala spolupráca s Regionálnym kultúrnym centrom v Prievidzi, kde sa konali besedy so žiakmi stredných škôl formou skupinového učenia a interaktívnych hier. Tieto sa stretli s pozitívnym ohlasom. V rámci projektu „Čítaj a premýšľaj“ v spolupráci s ICM Prievidza boli na prednáškach s tématikou drogových závislostí distribuované mládeži materiály pre žiakov s protidrogovým zameraním. V spolupráci s PZ SR boli v priebehu roka vykonané 3 spoločné preventívno-bezpečnostné akcie zamerané na držbu drog na školách. Išlo o tri stredné školy a tri základné školy, kde boli vykonané prehliadky so psom, cvičeným na vyhľadávanie drog. V jednom prípade bola nájdená u žiačky SŠ marihuana. Akcie mali široký ohlas u žiakov aj pedagógov.
        Tradične pokračuje spolupráca MsP s MŠ v Prievidzi, kde príslušníci MsP vykonali 6 ukážok výcviku služobného psa spolu s besedami pre zúčastnené deti a účasť na podujatí k dopravnej výchove detí MŠ pod názvom „Malý dopraváčik“ pre všetky MŠ v meste. Seniorom boli venované besedy v klube dôchodcov „Bôbar“ a v Domove dôchodcov na Ul. Okáľa, zamerané na tematiku bezpečnosti doma, na ulici a pri ochrane pred podvodníkmi s účasťou obyvateľov v dôchodkovom veku.
        Používanie a rozmiestňovanie makiet policajtov MsP pokračovalo aj v roku 2008. Pre tento účel je využívaných 8 stanovíšť. Makety boli rozmiestňované na vybrané lokality výhradne v blízkosti škôl na Ul. S. Chalupku a na Mariánskej ul. a po jednej makete na Nábreží J. Kalinčiaka a Nábreží sv. Metoda, Sv. Cyrila a Malonecpalskej ulici. V rámci dohôd so školami 5 makiet rozmiestňujú zamestnanci škôl, v jednom prípade je maketa uschovaná v objekte súkromnej firmy a 1 maketa je uschovaná v priestore ZŠ Malonecpalská. Makety policajtov plnia účel v rámci prevencie v cestnej premávke - znižovanie rýchlosti vozidiel, používanie bezpečnostných pásov, osvetlenie vozidla a pod. Negatívnym javom sú prípady ich poškodzovania, čo je spôsobené vandalizmom a postojom časti obyvateľov k polícii.
        Aj napriek rozmiestneniu makiet boli príslušníkmi MsP denne počas školskej dochádzky zabezpečované vybrané priechody pre chodcov v blízkosti základných škôl pred vyučovaním a v okolí ZŠ S. Chalupku a ZŠ J. Šafárika aj po skončení vyučovania. Táto aktivita je obyvateľmi mesta kladne hodnotená a stala sa tradíciou od prvých dní existencie MsP. V prvý deň začiatku školského roka 2008 príslušníci MsP distribuovali rodičom detí materiál s názvom „Rady rodičom prváčikov pred prvou cestou do školy“, v ktorom boli obsiahnuté informácie preventívneho charakteru.
        Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO pravidelne raz štvrťročne hodnotí ratingom opatrenia regiónov v rámci Slovenska. V 2008 sa medzi kladne hodnotené opatrenia dostalo aj zriadenie služby pre možnosť podania oznámenia pre nepočujúce osoby a prijatie príslušníčky MsP, ovládajúcej znakovú reč. Hodnotenie bolo zverejnené v denníku Pravda. Zriadenie služby pre nepočujúcich občanov na operačnom stredisku v prvom polroku 2008 sa stretlo aj so širokým ohlasom médií.
        Činnosť na úseku prevencie je zameraná aj na informovanie obyvateľov a verejnosti o práci MsP a budovanie pozitívneho vzťahu k polícii vôbec. Pravidelne v týždňových cykloch boli zasielané príspevky do regionálnych médií: 3TV, Prieboj, RN Prievidzsko, Rádio Beta o najzaujímavejších prípadoch a najčastejších priestupkoch riešených MsP. Rozšíril sa okruh médií i s celoštátnou pôsobnosťou, prostredníctvom ktorých prezentujeme prácu MsP. V súčasnosti poskytujeme informácie z činnosti MsP Prievidza až 21 médiám na území SR vrátane Obecných novín. Aj napriek obmedzeniu dotácie mesta pre Rádio Beta sa konali pravidelné utorkové vstupy do vysielania, prostredníctvom ktorých informujeme poslucháčov o zaujímavých zákrokoch, nových zákonných normách a nariadeniach mesta.
        V roku 2008 bola v 2 prípadoch využitá smernica schválená MsZ mesta Prievidza „Zásady posilnenia motivácie občanov mesta Prievidza k spolupráci s Mestskou políciou v Prievidzi na úseku ochrany majetku..“ o odmenách obyvateľom za poskytnuté informácie, vedúce k zadržaniu, zisteniu totožnosti a usvedčeniu páchateľov priestupkov proti majetku. Obyvateľom mesta boli vyplatené finančné prostriedky vo výške 49,79 € (1 500,-Sk).
        Význam na úseku prevencie plní aj vlastná internetová stránka MsP Prievidza www.msp-prievidza.sk. Na nej môžu občania získať prehľad o činnosti a aktivitách MsP a najmä o činnosti na úseku prevencie. Pre získanie prehľadu o názoroch na prácu MsP sa stránka prispôsobuje aktuálnym potrebám a doposiaľ ju navštívilo viac ako 16 000 záujemcov.
        Mestská polícia Prievidza v spolupráci s Aeroklubom Prievidza usporiadala pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pre žiakov škôl, mládež aj obyvateľov okresu Prievidza v poradí už V. ročník obľúbeného podujatia pod názvom „Deň polície, armádnych a záchranných zložiek “, ktoré sa uskutočnilo dňa 30. mája 2008 na letisku Prievidza za účasti policajných, záchranných a zabezpečovacích zložiek a OS SR. Na podujatí boli rôzne súťaže pre deti, k dispozícii boli vyhliadkové lety, súťaže, ceny a sladkosti od sponzorov podujatia. Podujatie navštívilo vyše 6 000 detí nielen z okresu Prievidza.
        MsP prihlásila kolekciu kartičkových kalendárov MsP do súťaže „O najkrajší kalendár roka“, ktorej vyhodnotenie bolo v marci 2008 v Klube fotopublicistov v budove Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici. Kolekcia kartičkových kalendárov MsP bola zaradená do výstavnej kolekcie a kartičkový kalendár MsP získal III. miesto v rámci SR.
        Činnosť MsP na úseku prevencie kriminality bude pokračovať v množstve aktivít aj v roku 2009.
7. MONITOROVACÍ KAMEROVÝ SYSTÉM MsP
        V priebehu celého roka sme pokračovali v napĺňaní projektu „Bezpečné mesto Prievidza“, ktorý je zároveň nosným pilierom preventívnej činnosti MsP. Cieľom projektu je zabezpečiť obyvateľom a návštevníkom mesta pocit bezpečia v uliciach mesta, a to v denných i v nočných hodinách. Má byť prostriedkom účinného boja proti kriminalite predovšetkým jej presunom do okrajových častí mesta. Zároveň má slúžiť k zvýšeniu efektívnosti zásahov mestskej polície. Budovanie MKS je značne finančne náročné, preto je snahou MsP financovanie ďalších etáp tohto projektu zabezpečiť i z mimorozpočtových prostriedkov mesta, predovšetkým každoročným žiadaním prostriedkov z fondu prevencie kriminality vlády SR už od roku 2002. V tomto roku mesto získalo z tohto fondu finančné prostriedky vo výške 49 790,88 € (1 500 000,- Sk), no na účet mesta boli poukázané až v decembri 2008. I napriek vyššie uvedenej dotácii je mesto odkázané predovšetkým na svoje rozpočtové prostriedky. V priebehu roka sa v značnej miere vyskytovali poruchy na kamerách, ktorých odstraňovanie a minimalizáciu sme priebežne riešili. K mnohým z nich dochádzalo z dôvodu ich zastaranosti, niektoré sú v nepretržitej prevádzke 4 – 5 rokov. Očakávame, že k poruchám prevádzky kamier bude dochádzať častejšie. Preto bude nutné riešiť postupnú modernizáciu MKS. Ďalšie poruchy súviseli s tým, že kamerový systém (kamery č. 7 – 9) vybudovaný na báze rádiového prenosu vo voľnom prenosovom pásme 5,4 GHz z dôvodu nefunkčných 2 ks vysielacích rádií a napájacích zdrojov bol dlhšiu dobu nefunkčný. Dochádzalo k opakovaným poruchám na Dissoch v hniezdach kamier č. 1 a č. 4. Bolo nutné vymeniť ich za nové, lebo ich oprava by bola značne nerentabilná. Riešila sa úprava zálohovania záberov z jednotlivých kamier, tak aby sa na všetkých kamerách zálohovali zábery po dobu 7 dní. Dňa 31.5.2008 bola presťahovaná racková skriňa s komponentami MKS do serverovne MKS a doplnená externá napaľovacia DVD mechanika na dispečingu MKS.
        Časť finančných prostriedkov získaných z fondu prevencie vo výške 11 617,88 € - 350 000,- Sk bola v decembri 2008 použitá na montáž optických káblov v častiach, kde dosiaľ neexistovali, ale ich existencia bola potrebná v záujme zriadenia optickej siete pre kamerový systém a umožnenia prenosu dát na vnútornej počítačovej sieti MsP optickým vláknom. Išlo o lokality na sídlisku Žabník (k obytnému domu na Ul. športovú 40) a odtiaľ na sídlisko Necpaly ( obytný dom Ul. majerská č. 2, Ul. dúbravská č. 13 a Ul. kútovská č. 21), ktorú realizovala firma INŠTAL – Jana Revická. Zvyšné prostriedky zo štátneho rozpočtu boli použité na rozšírenie MKS a modernizáciu dispečingu kamerového systému. V súvislosti s tým boli nainštalované 4 kamery na sídlisku Žabník a Necpaly, vymenené morálne zastarané alebo nefunkčné komponenty, doplnené pracovné stanice a monitory na dispečingu. Ešte pred poskytnutím prostriedkov zo štátneho rozpočtu zo štátneho rozpočtu bola realizovaná objednávka potrebných komponentov na inštaláciu 4 ks kamier, nefunkčných komponentov, 2 ks pracovných staníc a LCD monitorov s vysokou rozlišovacou schopnosťou (2560 x 1600 pixelov), UPS a racková skriňa. Po realizovaní inštalácie bol kamerový systém mesta rozšírený na 21 kamier. Všetky digitálne kamery okrem kamery č. 6 a troch stacionárnych kamier č. 7 - č. 9 sú napojené na optickú sieť. Toto riešenie umožňuje kvalitnejšie sledovanie diania na jednotlivých záberoch kamier vďaka ich vysokej rozlišovacej schopnosti. Nespôsobuje to namáhanie zraku a zároveň umožňuje šetrenie nákladov na projekčné lampy do dataprojektora. V budúcom roku bude potrebné riešiť otázku zabezpečenia kvalitnejšieho záložného zdroja na dispečingu MKS a generátora, čím sa zaistí ochrana proti viacnásobným opakovaným niekoľkominútovým výpadkom prúdu.
        V súčasnosti je funkčných 14 digitálnych kamier a 7 stacionárnych kamier. Na optickú sieť je napojených 13 digitálnych kamier a 4 stacionárne kamery a jedna digitálna kamera č. 6 na Ciglianskej ceste č. 8A a tri stacionárne kamery na Ciglianskej ceste č. 9, č. 9A fungujú na rádiový prenos).
        Na miesta inštalácie kamier upozorňuje žltá informačná tabuľa s logom kamery. Na dispečingu MKS je k dispozícii „Prehľad umiestnenia info tabúľ s logom kamery“. Výhodou tohto systému je, že sa jedná o demontovateľné kamery, ktoré je možné kedykoľvek presunúť do miest zvýšeného výskytu priestupkov a kriminality.
        V priebehu roka došlo k aktualizácii prílohy „Nariadenia náčelníka MsP Prievidza č. 9/2007 o obsluhe MKS. V roku 2008 bolo na základe 60 žiadostí Prezídia PZ Úradu boja proti organizovanej kriminalite – odbor Západ Oddelenia vyšetrovania Trnava, OR PZ Prievidza a OO PZ Prievidza vydaných 48 záberov na nosičoch dát. V 3 prípadoch bola žiadosť dodaná po uplynutí 7 dňovej lehoty stanovenej na vymazanie záberov z disku, v 3 prípadoch OO PZ alebo OR PZ nedodalo potrebný nosič na napálenie požadovaného záberu alebo nosič bol chybný, preto nemohlo byť žiadosti vyhovené. V 1 prípade sme nevyhoveli žiadosti, lebo v požadovanej lokalite sa kamera nenachádza. V 5 prípadoch sme žiadosti nevyhoveli, pretože v dobe žiadosti orgánu činného v trestnom konaní sa požadované zábery nenachádzali na disku MKS.
        V priebehu roka sa realizovalo poistenie nových kamier proti krádežiam, poškodeniam a vplyvom živelnej pohromy. V súčasnej dobe je poistených celkom 15 kamier. Poplatky za poistenie kamier činia sumu 27.189,-Sk. Dve stacionárne kamery v podchode nie sú poistené z dôvodu finančnej náročnosti, pričom spoluúčasť je vo výške 10 000,- Sk. Faktúry za servisnú činnosť boli uhradené, zostáva uhradiť faktúry dodané koncom roka 2008. Faktúry za objednané práce a dodaný materiál v súvislosti s inštaláciou 4 ks kamier, modernizáciou dispečingu a opráv nefunkčných komponentov boli uhradené v decembri 2008.
        Intenzívnemu využívaniu kamier napomáhala existencia chráneného pracoviska s 8 operátormi MsP pre zabezpečenie prevádzky dispečingu so záznamovým zariadením, monitormi a ovládacou jednotkou v súlade s projektom „Bezpečné mesto Prievidza“. Projekt financuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe ustanovenia § 54 ods. 2 písm. a) zákona NR SR č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Výzvy č. 1/2006 - § 54 ods. 2 písm. a) v rámci projektu podpory zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím zriadením chráneného pracoviska formou nenávratných paušálnych príspevkov. V súvislosti s ukončením jedného projektu (4 operátori MKS) k 30.6.2008 a ďalšieho projektu (2 operátori MKS) k 30.8.2008, zostali v rámci projektu na chránenom pracovisku len dvaja operátori MKS. Obsadenosť dispečingu v doterajšom počte financovaním miezd 6 operátorov MKS sa riešilo z rozpočtu mesta. Priebežným sledovaním záberov z jednotlivých kamier sa dosiahlo efektívnejšie využívanie kamier pre potreby zisťovania prípadov protiprávneho konania v lokalitách ich umiestnenia.
        S prevádzkou chráneného pracoviska súvisí značná agenda, nakoľko sa jedná o projekt Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Európskeho sociálneho fondu. Priebežne sú operátori MKS školení k zaobchádzaniu s kamerovým systémom, všetci zvládajú prácu s monitorovaním jednotlivými kamerami, prepínanie kamier, tlač záberov z kamier, ukladanie potrebných záberov na stanovené miesto v počítači, vyhľadanie uložených záberov, ich napaľovanie na nosiče dát, nastavovanie automatických trás na jednotlivých kamerách. Štatisticky je vedený „Záznam kamerových udalostí“.
        Všetci príslušníci MsP Prievidza boli poučení o novele zákona č. 428/2002 Z.z, o čom existuje hodnoverný záznam. Po zriadení chráneného pracoviska absolvovali školenie všetci operátori MKS vrátane stanoveného školenia v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. O skúsenosti so zriaďovaním chráneného pracoviska sme sa podelili s viacerými MsP z ktorých viaceré aj chránené pracovisko zriadili. V priebehu roka sa konali pravidelné porady s operátormi MKS (celkom 7 porád), na ktorých sa vyhodnocovalo plnenie funkčnej náplne a vykonávali sa ich školenia. V roku 2008 bolo celkom vykonaných 1 340 výjazdov, na základe ktorých bolo zistených celkom 1080 priestupkov a 3 TČ. Pri neustálom zvyšovaní počtu kamier sa javí potreba zriadenia funkcie referenta MKS, ktorý by mal na starosti prevádzku, opravy, revízie, pravidelné odborné prehliadky, zmluvy, dohody o odbere elektrickej energie, žiadosti o zriadenie odberných miest, nájomné zmluvy a ostatnú agendu monitorovacieho kamerového systému. Napriek obsadeniu dispečingu MKS 8 operátormi MKS nie sme schopní pokryť monitorovanie kamier po dobu 24 hodín.
        Dňom 31.12.2008 končila platnosť zmluvy na obstarávanie kamerového systému MsP firmou G4S Security Systems (SK), s.r.o., Bratislava, preto bolo v roku 2008 realizované verejné obstarávanie na dodávku, montáž a servis monitorovacieho kamerového systému mesta s platnosťou do 31.12.2009. Na základe výsledku verejného obstarávania bude aj počas roka 2009 realizovať servis monitorovacieho kamerového systému firma G4S Security Systems (SK).
        
        V
prílohe č. 15 je prehľad zistených priestupkov a protiprávnych konaní v lokalitách s nainštalovanými kamerami za rok 2008.
8. POLITIKA (MANAŽÉRSTVO) KVALITY
        Od 18.12.2007 MsP v Prievidzi vlastní certifikát systému manažérstva kvality podľa STN EN ISO 9001/ EN ISO 9001:2000 na „Výkon ochrany verejného poriadku v zmysle zákona o obecnej polícii.“ Zavedenie manažérskej normy kvality je pozitívnym signálom, ktorý vysiela Mestská polícia Prievidza vo vzťahu k vlastným obyvateľom, v ponímaní ktorých sa činnosť MsP maximálne zefektívni a zdynamizuje.
Každoročne MsP vypracúva a plní „Ciele kvality“. Za rok 2008 boli splnené všetky úlohy.
V priebehu roka boli vykonané interné audity v súlade s plánom interných auditov na rok 2008. Priebežne sa vypracovávali nové vydania kariet procesov podľa potrieb riadenia MsP.
        Od 1. septembra 2008 bolo zriadené ďalšie chránené pracovisko správcu dokumentácie systému manažérstva kvality na celý úväzok. V tomto prípade je príspevok na zriadenie 1 pracovného miesta pre zamestnanca so zníženou pracovnou schopnosťou (ZPS) vo výške 8277,24 € (249 360,- Sk). Ostatné náklady na mzdu 1 zamestnanca pri celom úväzku na dobu 3 rokov budú hradené z rozpočtu mesta.
V dňoch 19.11 – 21.11.2008 absolvoval správca dokumentácie SMK školenie, na základe ktorého získal osvedčenie interných audítorov. V súčasnom období má platné osvedčenie interných audítorov celkom 8 príslušníkov a zamestnancov MsP.
        Dňa 4.12.2008 bol vykonaný dozorný audit zameraný na preverenie certifikovaného systému manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001/EN ISO 9001:2000. Vedúci auditu, PaedDr. Ján Čeman zo spoločnosti ELBACERT, a.s., po jeho skončení skonštatoval, že neboli zistené žiadne nezhody a mestská polícia úspešne pokračuje v budovaní systému manažérstva kvality. Boli identifikované zistenia, na ktoré boli v správe z auditu zadefinované odporúčania. Na základe úspešného absolvovania I. dozorného auditu SMK bol MsP v Prievidzi ponechaný v platnosti certifikát podľa normy STN EN ISO 9001/EN ISO 9001:2000.
        
Vykonaná novelizácia VZN mesta, smerníc a poriadkov MsP a spracovanie nových smerníc a poriadkov MsP v roku 2008 :
- Doplnok k Poriadku odmeňovania mesta týkajúci sa zamestnancov a príslušníkov MsP,
- Organizačný a prevádzkový poriadok MsP Prievidza,
- Štatút MsP Prievidza,
- Pracovný poriadok MsP Prievidza,
- Smernica o postupe operačného MsP v prípade nahlásenia podozrenia z úniku špecifickej a inej nebezpečnej látky,
- Smernica - Zásady posilnenia motivácie občanov mesta Prievidza k spolupráci s Mestskou políciou v Prievidzi na úseku ochrany majetku mesta a majetku občanov,
- VZN č. 52/2000 o Mestskej polícii Mesta Prievidza,
- Karty procesov a ostatná dokumentácia systému manažérstva kvality MsP.
        Od 25.7.2006 je MsP v Prievidzi držiteľom osvedčenia na meranie hluku v životnom prostredí vykonaním skúšky na Úrade verejného zdravotníctva SR podľa § 9 ods. 4 písm. a) zákona NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve v znení neskorších predpisov. Osvedčenie má platnosť po dobu 5 rokov. V dňoch 23.5.2008 a 24.5.2008 bolo vykonané meranie hlučnosti na základe opakovaných oznámení obyvateľov na rušenie nočného pokoja nadmernou hlučnosťou pred prevádzkami SEDMA, LAROSSA a DART CLUB na Ul. Rudnaya 14. Na základe získaných výsledkov merania sme dospeli k záveru, že v zariadeniach SEDMA, LA ROSSA a DART CLUB , Ul. Rudnaya č. 14, nedošlo k rušeniu nočného pokoja nadmernou hudobnou produkciou – nedošlo k prekročeniu najvyššej prípustnej hodnoty ekvivalentnej hladiny A hluku pre kategóriu III. pre hluk z iných zdrojov pre nočný čas. Dňa 13.9.2008 bolo vykonané meranie hlučnosti na základe opakovaných oznámení obyvateľov na rušenie nočného pokoja nadmernou hlučnosťou pred zariadením Caribic club, s.r.o., Nábrežná ul. 2A. Na základe získaných výsledkov merania sme dospeli k záveru, že v zariadení Caribic club, s.r.o. došlo k rušeniu nočného pokoja nadmernou hudobnou produkciou – došlo k prekročeniu najvyššej prípustnej hodnoty ekvivalentnej hladiny A hluku pre kategóriu III. pre hluk z iných zdrojov pre nočný čas. Zistenia boli postúpené na správne konanie. V dňoch 1.10.2008 a 2.10.2008 na základe opakovaných oznámení obyvateľov na nadmerný hluk z hudobnej produkcie „Kresťanského spoločenstva Milosť“ bolo vykonané meranie hlučnosti. Na základe získaných výsledkov merania sme dospeli k záveru, že v zariadení - bytovke na Šumperskej ul. 5, nedošlo dňa 1.10.2008 k zisteniu nadmerného hluku nadmernou hudobnou produkciou – nedošlo k prekročeniu najvyššej prípustnej hodnoty ekvivalentnej hladiny A hluku pre kategóriu III. pre hluk z iných zdrojov pre večerný čas. Na základe získaných výsledkov merania sme dospeli k záveru, že v zariadení - bytovke na Šumperskej ul. 5 došlo dňa 2.10.2008 k zisteniu nadmerného hluku nadmernou hudobnou produkciou – došlo k prekročeniu najvyššej prípustnej hodnoty ekvivalentnej hladiny A hluku pre kategóriu III. pre hluk z iných zdrojov pre večerný čas. Vec bola postúpená na správne konanie. Dňa 10.10.2008 na základe opakovaných oznámení obyvateľov na nadmerný hluk z hudobnej produkcie z prevádzky Pyramída Pub na Ul. Benedikta bolo vykonané meranie hlučnosti. Na základe získaných výsledkov merania sme dospeli k záveru, že v zariadení Pyramída Pub nedošlo k zisteniu nadmerného hluku nadmernou hudobnou produkciou – nedošlo k prekročeniu najvyššej prípustnej hodnoty ekvivalentnej hladiny A hluku pre kategóriu III. pre hluk z iných zdrojov pre večerný čas, zároveň nedošlo k rušeniu nočného pokoja nadmernou hudobnou produkciou – nedošlo k prekročeniu najvyššej prípustnej hodnoty ekvivalentnej hladiny A hluku pre kategóriu III. pre hluk z iných zdrojov pre nočný čas. Priebežne sa v okolí vybraných reštauračných zariadení vykonávajú merania hluku pozadia pre potreby budúcich možných meraní hlučnosti. Úspešná je spolupráca s RNDr. Waldeckerovou z RÚVZ so sídlom v Bojniciach, ktorá poskytuje metodickú pomoc.
        Dňa 1.4.2008 začala ostrá prevádzka GPS systému a informačného systému Memphis. Systém MEMPHIS uľahčuje vytváranie a správu vedených agend. Hlavným rysom systému MEMPHIS je, že sa na spracovaní údajov do IS podieľajú pracovníci na útvaroch MsP i priamo hliadkujúci policajti v teréne. Používané mobilné terminály umožňujú hliadkujúcim policajtom zaznamenať udalosti priamo v teréne a následne elektronicky previesť všetky údaje do IS na útvare MsP, kde sú k dispozícii pre ďalšie spracovanie (doriešenie, informovanosť, štatistiky). Systém MEMPHIS prináša predovšetkým zvýšenie úrovne a rýchlosti správy a riadenie činnosti policajných jednotiek. Mobilné terminály so zabudovaným on – line GPS systémom pre pešie hliadky sú schopné zaznamenávať a spracovať rôzne dáta a zaznamenávať pohyb peších hliadok. Výstupy z monitoringu pohybu hliadok sa online zaznamenávajú na monitore operačného MsP.
V priebehu roka boli vypracované a zaslané čiastkové pripomienky k pripravovanej novele zákona o obecnej polícii a ďalších zákonov majúcich súvislosť so zákonom o obecnej polícii na základe požiadavky Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska.
        Dňa 3.1.2008 došlo zo strany printového média – denníka PRAVDA k porušeniu objektívnosti a nestrannosti spravodajstva pri uverejňovaní príspevku o právomociach obecných a mestských polícií. Mestská polícia v Prievidzi preto adresovala dňa 8.1.2008 reakciu na článok „Mestá nemôžu pokutovať za rýchlosť“ autora Svjatoslava Dohoviča uverejnený dňa 3.1.2008 na 13. strane denníka PRAVDA šéfredaktorovi denníka PRAVDA. Zo strany tohto denníka však nebolo reagované v termíne podľa telefonického prísľubu, preto sme sa dňa 29.2.2008 obrátili na Tlačovú radu SR so sťažnosťou na porušenie zásad novinárskej etiky tohto média. Dňa 23.7.2008 nám bolo doručené rozhodnutie Tlačovej rady SR, že zo strany denníka PRAVDA došlo k porušeniu Kódexu novinárskej etiky Slovenského syndikátu novinárov v čl. I., pokiaľ ide o povinnosť novinára usilovať sa v štádiu prípravy alebo realizácie svojho diela dať slovo všetkým zainteresovaným. Zároveň vyslovila v súvislosti s uvedeným konaním denníka PRAVDA znepokojenie a vyzvala vydavateľa denníka, aby uverejnil rozhodnutie v najbližšom možnom vydaní po doručení rozhodnutia. Vydavateľ denníka PRAVDA rozhodnutie TR SR nezverejnil v najbližšom svojom vydaní, preto bolo rozhodnutie vykonané jeho zverejnením na internetovej stránke Rady a vo výročnej správe Rady.
        V priebehu roka sme odpovedali na niekoľko dožiadaní prokuratúry k podnetom a na protesty prokurátora. Jednalo sa o tieto:
        Odpoveď na upozornenie prokurátora Pd 201/07-7 na dodržiavanie zákonnosti pri ukladaní a vyberaní pokút v blokovom konaní za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a ich objasňovaní. Na návrh prejednať upozornenie prokurátora na pracovnej porade s príslušníkmi mestskej polície na prijatie opatrenia, aby v blokovom konaní boli vybavované iba tie dopravné priestupky, ktoré boli spáchané porušením zákazu vyplývajúceho zo zákazovej dopravnej značky alebo vodorovnej dopravnej značky – vzhľadom k tomu, že § 3 ods. 1 písm. f) zákona o obecnej polícii pojednáva o oprávnení MsP ukladať a vyberať v blokovom konaní pokuty za priestupky ustanovené osobitným predpisom (zákon o priestupkoch) a tiež za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané neuposlúchnutím zákazu, ktorý vyplýva z úpravy cestnej premávky vykonanej dopravnými značkami alebo dopravnými zariadeniami, objasňovať priestupky, ak tak ustanovuje zákon nebolo možné prijať opatrenie navrhované prokurátorom (nebola porušená zákonnosť pri ukladaní a vyberaní pokút v blokovom konaní za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a ich objasňovaní Mestskou políciou v Prievidzi), uvedené upozornenie prokurátora bolo prejednané na pracovnej porade s príslušníkmi MsP. Zároveň sme podali žiadosť o podanie protestu prokurátora proti rozhodnutiu správneho orgánu, ktorým bol porušený zákon podľa ustanovenia § 22 ods. 1 písm. c) zákona NR SR č. 253/2001 Z.z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov (prokurátor vydal protest na ODI OR PZ Prievidza).
        Odpoveď na dožiadanie k podnetu T. Beláka k údajnej nezákonnosti nariadenia č. 11/2004 náčelníka MsP Prievidza pre ukladanie pokút pri prejednávaní priestupku v zmysle ustanovenia § 22 ods. 1 písm. a) zákona SNR č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov - prekročenia rýchlosti ustanovenej dopravnou značkou B 27a) – podľa názoru MsP nie je nezákonné. Zároveň bolo toto nariadenie doručené prokuratúre.
Odpoveď na dožiadanie na podnet T. Beláka č. Pd 59/08-3 k údajnej nezákonnosti internú smernicu „Nariadenie náčelníka MsP Prievidza č. 1/2003 pre používanie zvláštneho výstražného znamenia“- MsP Prievidza pri výkone služby služobnými motorovými vozidlami používa uvedené zariadenie v súlade s ustanovením § 37 ods. 2 písm. c) zákona NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov. Nákup a montáž zvláštneho výstražného znamenia schvaľuje primátor mesta a mestské zastupiteľstvo pri schvaľovaní rozpočtu MsP a nie je nezákonné. Nariadenie bolo doručené aj prokuratúre.
        Odpoveď na dožiadanie na podnet T. Beláka č. Pd 60/08-3 k údajnej nezákonnosti internej smernice „Nariadenie náčelníka Mestskej polície Prievidza č. 9/2007 pre obsluhu a prevádzku monitorovacieho kamerového systému“- MsP spracováva za účelom upresnenia postupu pri plnení úloh rôzne interné predpisy, nariadenia a smernice. Tieto nariadenia a smernice schvaľuje náčelník MsP v súlade s Druhou hlavou, článkom 5, ods. 3 Štatútu MsP Prievidza, v súlade s § 8 ods. 1 písm. h) Organizačného a prevádzkového poriadku MsP Prievidza. Vyššie uvedená smernica bola schvaľovaná mestským zastupiteľstvom. Žiadnou zákonnou normou (ani zákonom o ochrane osobných údajov) nie je stanovená povinnosť prevádzkovateľom kamerových systémov uviesť v interných predpisoch umiestnenie kamier a spôsob označenia priestoru snímaného kamerou. Prevádzkovateľ kamerového systému je povinný označiť priestor monitorovaný kamerou v súlade s § 10 ods. 7 zákona o obecnej polícii, čo MsP plní, o čom svedčí aj záznam z kontroly Úradu na ochranu osobných údajov – Protokol o vykonaní kontroly zo dňa 7.4.2005. Zároveň MsP Prievidza oboznamuje verejnosť s miestami osadenia kamier spôsobom umožňujúcim hromadný prístup, t.j. na internetovej stránke MsP Prievidza : www.msp-prievidza.sk a v regionálnych médiách. Umiestnenie kamier je uvedené v prílohe č. 1 k Nariadeniu náčelníka Mestskej polície Prievidza č. 9/2007 pre obsluhu a prevádzku monitorovacieho kamerového systému (sťažnosť je bezpredmetná) . Toto nariadenie bolo doručené aj prokuratúre.
        Odpoveď na dožiadanie na podnet T. Beláka č. Pd 61/08-3 k údajnej nezákonnosti internej smernice č 16 : „Výstrojný poriadok MsP Prievidza“ z dôvodu neriešenia používania rameru. Ramer používa MsP Prievidza v súlade s § 4 zákona o obecnej polícii. V súlade so štvrtou hlavou, čl. 9, ods. 6 Štatútu MsP (pri plnení úloh MsP používa materiál – technické prostriedky, výstroj, výzbroj v súlade s platnými zákonnými normami), v súlade s § 3 ods. 2 písm. e), 2. odrážka, § 3 ods. 9 Organizačného a prevádzkového poriadku MsP. MsP spracováva za účelom spresnenia postupu pri plnení úloh rôzne interné predpisy, nariadenia a smernice. Jej nariadenia a smernice schvaľuje náčelník MsP v súlade s Druhou hlavou, článkom 5, ods. 3 Štatútu MsP Prievidza, v súlade s § 8 ods. 1 písm. h) Organizačného a prevádzkového poriadku MsP Prievidza. Vyššie uvedená smernica bola schvaľovaná mestským zastupiteľstvom. VZN č. 87/2006 len spresňuje interné smernice (sžažnosť je bezpredmetná), zároveň uvedené smernice a VZN boli doručené prokuratúre.
        Odpoveď na dožiadanie na doplnenie spisového materiálu k podnetu T. Beláka č. Pd 61/08-7 – zaslaná požadovaná fotokópia časti Štatútu MsP Prievidza, kde je upravené schvaľovanie nariadení a smerníc náčelníkom MsP, výpis z uznesenia MsZ, ktorým bol Štatút MsP schválený a fotokópia časti Organizačného a prevádzkového poriadku MsP Prievidza, kde je upravené vydávanie príkazných listov a nariadení náčelníka MsP. MsZ v Prievidzi schvaľuje Štatút MsP Prievidza, Organizačný a prevádzkový poriadok MsP Prievidza. Výstrojný poriadok MsP Prievidza a Výzbrojný poriadok MsP Prievidza schvaľuje primátor mesta bez schvaľovania MsZ (sťažnosť je bezpredmetná).
        Stanovisko MsP Prievidza k protestu prokurátora Pd 104/08-4 proti Všeobecne záväznému nariadeniu číslo 87/2006 o používaní cestných meračov rýchlosti Mestskou políciou v Prievidzi. Mesto Prievidza prijatím VZN umožnilo MsP v Prievidzi používanie cestných meračov rýchlosti. Nekonalo nad rámec jemu zverenej pôsobnosti a právomoci, preto MsP neodporučilo MsZ v Prievidzi rešpektovať protest prokurátora PD 104/08-4. Zároveň navrhlo, aby VZN č. 87/2006 o používaní cestných meračov rýchlosti MsP v Prievidzi zostalo naďalej v platnosti.
        Stanovisko Mestskej polície Prievidza k upozorneniu prokurátora Pd 124/08-4 na odstránenie nezákonnosti postupu pri objasňovaní, prejednávaní a vybavovaní priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky spáchané prekročením rýchlosti vozidla na komunikácii, na ktorej je rýchlosť upravená dopravnou značkou B 27a – Najvyššia dovolená rýchlosť. K návrhu prijať účinné opatrenia, aby MsP v Prievidzi nepoužívala cestný merač rýchlosti za účelom zabezpečenia dôkazov pre vybavenie priestupku a tiež neprejednávať v blokovom konaní priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 ods. 1 písm. a) zákona o priestupkoch v platnom znení spáchaný prekročením rýchlosti upravenej dopravnou značkou B 27a – bolo upozornenie prokurátora prejednané na poradách MsP s príslušníkmi MsP oprávnenými vybavovať priestupky v blokovom konan., MsP skonštatovala, že k porušeniu zákona nedochádza, preto nesúhlasí s upozornením prokurátora.
9. ÚSEK KONTROLNEJ ČINNOSTI
        Pri plnení úloh MsP Prievidza má dôležité miesto kontrolná činnosť, ktorá bola vykonávaná nepravidelne kontrolou činnosti hliadok MsP a operačných MsP. Kontrolná činnosť sa zameriavala na plnenie úloh vyplývajúcich zo zák. č. 564/91 Zb. o obecnej polícii, uplatňovanie Štatútu MsP, pracovného, výstrojného, výzbrojného, organizačného a prevádzkového poriadku MsP, VZN, príkazných listov a nariadení náčelníka MsP Prievidza.
        Pri kontrolách, ktoré boli zamerané na dodržiavanie fondu pracovného času, ustrojenosť a výzbroj hliadok MsP, požívanie návykových látok a alkoholu pred a počas výkonu služby, nebolo v hodnotenom období zistené porušenie. Ďalej bola kontrola zameraná na činnosť hliadok v pridelených sektoroch mesta, pridelených úloh pri zabezpečovaní verejného poriadku, čistoty, zakladania nelegálnych skládok, riešenia vrakov vozidiel, ochrany verejnej zelene a životného prostredia. Na zistené nedostatky boli upozorňovaní príslušníci MsP na rannom rozdelení a poradách hliadok s termínom ich odstránenia, resp. zjednania nápravy.
        Okrem toho bola činnosť hliadok kontrolovaná aj prostredníctvom kamerového systému a systémom GPS.
Za zistené nedostatky závažnejšieho charakteru boli v troch prípadoch príslušníci MsP riešení písomným upozornením.
ZÁVER
        Mestská polícia Prievidza aj v roku 2008 v plnom rozsahu zabezpečovala základné úlohy vymedzené zákonom o obecnej polícii č. 564/91 Zb., pričom prioritou bolo zabezpečovanie verejného poriadku v meste, ochrana jeho obyvateľov a iných osôb pred ohrozením ich života a zdravia. V týchto intenciách a službách pre obyvateľov mesta a v boji s protiprávnym konaním budeme pokračovať aj v roku 2009.Osobitnú pozornosť bude MsP venovať:
- realizácii a uplatneniu novelizovaného zákona o premávke na pozemných komunikáciách v praxi, ktorý nadobúda účinnosť dňom 1.2.2009;
- v prípade procesu novelizácie zákona o obecnej polícii zapojeniu sa do jeho pripomienkovacieho konania a podobne postupovať aj pri novelizácii iných zákonov súvisiacich s činnosťou obecných a mestských polícií;
- prostredníctvom poslancov NR SR z okresu Prievidza zabezpečeniu podpory Návrhu zákona o sociálnom zabezpečení príslušníkov obecných polícií pri jeho prejednávaní v pléne NR SR;
- v spolupráci s oddelením pre strategický rozvoj mesta uchádzaniu sa o finančnú podporu z európskych fondov na výstavbu strelnice európskych parametrov;
- podľa možností zabezpečeniu naplnenia plánovaného stavu príslušníkov MsP a hľadaniu spôsobov na jeho stabilizáciu;
- postupnej modernizácii MKS za účelom zníženia a predchádzania častým výpadkom kamier;
- realizácii nákupu kvalitnejšieho záložného zdroja na dispečingu MKS na zaistenie ochrany proti viacnásobným opakovaným niekoľkominútovým výpadkom prúdu na dispečingu;
- po preškolení príslušníkov MsP s návodom na obsluhu informačného systému Memphis po jeho upgrade zabezpečeniu využitia kompletnej funkcionality systému v hliadkovej činnosti MsP za účelom odbremenenia administratívy na operačnom stredisku a zaistenia efektívnejšieho plnenia úloh MsP v hliadkovej činnosti;
- úspešnému absolvovaniu dozorného auditu za účelom obhájenia certifikátu manažérstva kvality podľa STN EN ISO 9001/EN ISO 9001:2000, ako dôkaz zamerania MsP na zvyšovanie kvality činnosti, ktorá je podmienená aj potrebnou kvalitou jednotlivých manažérskych procesov.
/späť na správy o činnosti/