Rok 2006 bol veľmi významným rokom nielen tým, že sa konali parlamentné a komunálne voľby, ale aj tou skutočnosťou, že dňa 31.1.2006 sme oslávili 15. výročie existencie Mestskej polície Prievidza ( ďalej len MsP ) ako neodmysliteľnej súčasti Mesta Prievidza pri zabezpečovaní verejného poriadku v meste, ochrane jeho obyvateľov a iných osôb pred ohrozením ich života, zdravia i majetku, ochrany životného prostredia a plnení úloh vyplývajúcich zo všeobecne záväzných nariadení, z uznesení mestského zastupiteľstva a z rozhodnutí primátora mesta.
        MsP Prievidza bola zriadená mestským zastupiteľstvom v zmysle § 19 zák. č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení uznesením č. 5/1991 dňa 31.1.1991 ako poriadkový útvar mesta. Po celú dobu od svojho vzniku MsP úspešne čelila a zápasila s prichádzajúcimi problémami, pričom takto za svoje 15 ročné pôsobenie preukázala svoju opodstatnenosť a nezastupiteľnosť v štruktúre orgánov mesta Prievidza.
        V priebehu roka sme zaznamenali aj ďalšie zmeny v živote MsP, kedy bol prostredníctvom MsZ novelizovaný celý rad interných právnych aktov vplývajúcich a nevyhnutných pre činnosť a poslanie MsP ako je : Štatút MsP, Organizačný a prevádzkový poriadok MsP, Poriadok odmeňovania, Pracovný poriadok MsP, Výstrojný a Výzbrojný poriadok MsP.
        Správa o činnosti MsP Prievidza za rok 2005 bola prerokovaná MsZ na jeho zasadnutí dňa 21.2.2006, kde bola komplexne hodnotená činnosť za celkové obdobie roka 2005 a prvý krát bola na základe zák. č. 333/2003 , ktorým sa mení a dopĺňa zákon SNR č. 564/1991 Zb. o obecnej polícií v znení neskorších predpisov predložená na Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, oddelenie pre dohľad nad mestskými a obecnými políciami v Slovenskej republike.
1. ÚSEK PERSONALISTIKY
        Na úseku personálnej práce sme v roku 2006, tak ako aj po iné roky, zaznamenali značnú fluktuáciu príslušníkov, ktorá vyplýva predovšetkým z tej skutočnosti, že činnosť MsP je založená z práce na úseku poriadkovej služby, ktorý je začiatočným, resp. výchovným pracoviskom pre ďalšie policajné činnosti. K obdobnej fluktuácii na úseku poriadkovej polície dochádza aj u obvodných oddelení policajného zboru, kde policajti po zapracovaní odchádzajú pracovať na iné úseky, ako je dopravný, kriminálka, organizovaný zločin, organizovaná kriminalita a pod.
        V priebehu roka 2006 bolo na MsP Prievidza prijatých celkom 14 príslušníkov, z čoho 2 boli bývalí príslušníci PZ. Na druhej strane treba ale uviesť, že z MsP odišlo celkom počas roka 8 príslušníkov a to :
- 1 príslušník na MsP Zvolen – zmena trvalého bydliska,
- 1 príslušník k Železničnej polícií,
- 1 príslušník k Policajnému zboru SR,
- 2 príslušníci – na vlastnú žiadosť,
- 2 príslušníci - v rámci skúšobnej doby,
- 1 príslušník – zrušený pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny.
        Personálny úsek nerieši len fluktuáciu príslušníkov a zamestnancov MsP, ale sleduje i efektívnosť práce. Treba poznamenať, že operačné stredisko svojim počtom 5 príslušníkov pracuje „na hrane“. V prípade čerpania riadnych dovoleniek, práceneschopnosti príslušníkov a pod. je potrebné každý mesiac zabezpečiť zastupiteľnosť inými príslušníkmi MsP, či už z hliadkovej činnosti, z priestupkového referátu alebo z úseku prevencie. Takto boli operační MsP v roku 2006 zastupovaní 74 krát. Z hľadiska efektívnosti práce MsP je takáto situácia nerentabilná a neprípustná pre ďalšiu prácu MsP. V roku 2007 bude MsP rozširovať stavy príslušníkov mestskej polície v zmysle projektu „Bezpečné mesto Prievidza“ ( projekt odsúhlasilo MsZ v roku 2003 s ohľadom na finančné možnosti v zmysle kľúča „1“ hliadkový príslušník na 1000 obyvateľov ) o 3 nových príslušníkov a z dôvodu zabezpečenia efektívnosti riadiacej práce operačného strediska prisystematizuje 1 pracovné miesto na operačné stredisko MsP.
        K 31.12.2006 pracovalo na MsP 48 príslušníkov, z čoho je 35 hliadkujúcich , čím bol plánovaný stav naplnený na 100%. Okrem toho pracovalo 8 operátorov kamerového systému a 7 civilných pracovníkov. Celkovo ku koncu roka pracovalo na MsP 63 ľudí.
2. ÚSEK VZDELÁVANIA
        Veľký význam sme prikladali zvyšovaniu právneho vedomia príslušníkov MsP prostredníctvom ich vzdelávania, či už išlo o oboznamovanie sa s novoprijatými VZN mesta vykonávanými pravidelnými preškoleniami v rámci odborno – bezpečnostnej prípravy, vykonanými testami odborných vedomostí z oblasti priestupkového a trestného zákona, ako aj iných zákonov a právnych predpisov súvisiacich s výkonom služby príslušníka MsP. Dôraz bol kladený hlavne na vzdelávanie príslušníkov priestupkového referátu, ktorý takto získané vedomosti a poznatky, či nové informácie následne prenášali na ostatných príslušníkov MsP. Stretávame sa však aj s takými skutočnosťami, že sa odborné semináre nekonali z dôvodu malého záujmu, čo môžeme posúdiť ako negatívny vplyv na prácu mestskej polície. Akékoľvek nové vedomosti a poznatky sú pre prácu MsP vítané, dôležité a predovšetkým potrebné.
        I budúcnosti sa plánuje pokračovať vo vzdelávacích programoch, v absolvovaní rôznych seminárov a kurzov. Príslušníci MsP majú záujem zdokonaľovať sa i v cudzích jazykoch ( hlavne anglický a nemecký jazyk ), nakoľko sa v uliciach stretávajú i s prípadmi, kedy ich pomoc využívajú zahraniční turisti.
3. ÚSEK EKONOMICKÝ
        Ekonomický úsek MsP Prievidza vychádzal z rozpočtu MsP odsúhlasený mestským zastupiteľstvom na rok 2006. Stanovili ho osobitné normy, na základe ktorých MsP vykonávala a samostatne hospodárila so svojím majetkom a finančnými zdrojmi, zostavovala rozpočet a hospodárila aj s inými hospodárskymi prostriedkami, ktoré jej boli prideľované na krytie jednotlivých činností. Zostavovanie, schvaľovanie rozpočtu a hospodárenie s finančnými prostriedkami mesta v zmysle schváleného rozpočtu sa riadilo platnými zákonmi Slovenskej republiky a všeobecne záväznými nariadeniami mesta Prievidza.
        Rozpočet ako základ finančného hospodárenia zostavený na obdobie roka 2006 vyjadroval ekonomickú samostatnosť MsP. Rozsah príjmov a výdavkov závisel od mnohých faktorov a často odrážal samotné ciele hospodárskej a finančnej politiky MsP.
        Hospodárenie MsP bolo rozdelené do dvoch oblastí – oblasť príjmov, ktoré plynuli do rozpočtu mesta z vlastných príjmových zdrojov – blokových pokút a oblasť výdavkov, ktoré sa vynakladali na financovanie konkrétnych činností MsP. Na výšku výdavkov mali vplyv nielen samotné potreby MsP, ale aj rozsah zodpovednosti a právomocí MsP na zabezpečenie činnosti vyplývajúcich z jej povinností.
        Tvorba rozpočtu MsP ako základného prvku ekonomického úseku v rámci procesu plánovania si vyžadovala prístup k mnohým informáciám, poznať neustále sa meniacu rozpočtovú klasifikáciu, sledovať metodické usmernenia, správne určovať priority a kritéria pri plnení cieľov. Základnou a neodmysliteľnou súčasťou rozpočtu boli bežné výdavky zabezpečujúce predovšetkým plynulý chod MsP - mzdy a platy, poistné a príspevky do poisťovní, plyn, tepelná energia, elektrická energia, vodné, stočné, poplatky za telekomunikačné služby, výstroj a výzbroj príslušníkov, pohonné hmoty, zákonné a havarijné poistenie služobných vozidiel, poistenie príslušníkov a pod.. Ak v priebehu roka vznikla potreba úhrady, ktorá nebola v rozpočte rozpočtovej kapitoly zabezpečená, úhrada sa realizovala zmenou rozpočtu, t.z. presunmi rozpočtových prostriedkov. Spracovávanie, sledovanie čerpania, realizácia rozpočtu v praxi, rozpočtové presuny – to sú základné prvky ekonomického úseku MsP. Takto bol v priebehu roka 2006 v zmysle Zákona o rozpočtových pravidlách a verejnej správy č. 523/2004 Z.z. a internej smernice IS – 06 – Rozpočtové pravidlá mesta Prievidza na základe požiadaviek jednotlivých správcov vykonaný v 3 prípadoch presun finančných prostriedkov v rozpočte MsP na rok 2006 a v 4 prípadoch išlo o úpravu rozpočtu z dôvodu požiadaviek mesta a MsP.
        Podrobná správa o hospodárskej činnosti MsP Prievidza býva jedným z materiálov pripravovaných na rokovanie a schvaľovanie MsZ ako neodmysliteľná súčasť ročnej závierky hospodárenia mesta.
4. ÚSEK MATERIÁLNEHO A TECHNICKÉHO ZABEZPEČENIA
        Materiálne a technické zabezpečenie MsP bolo realizované na základe požiadaviek a potrieb odsúhlasených v rozpočte pre rok 2006. Prioritou bolo dokončenie prestrojenia príslušníkov MsP do jednotných uniforiem mestských a obecných polícií Slovenskej republiky. Úlohu sa nám podarilo splniť a k 31.12.2006 bola 100 percentná prestrojenosť do novej rovnošaty.
        V roku 2006 boli priebežne zariadené kancelárskym nábytkom miestnosti priestupkového referátu, ktoré boli novovybudované v druhej polovici roka 2005. Postupne bol na počítačových zostavách vymenený nevyhovujúci operačný systém Windows 98 za Windows XP.
        V rámci projektu bezpečné mesto boli zakúpené 3 ks digitálnych kamier, čím sa celkový počet kamier zvýšil na 17 ks. Operátori teda majú v súčasnej dobe k dispozícií 11 ks digitálnych a 6 ks stacionárnych kamier.
        MsP ako prevádzkovateľ poplachových systémov ochrany budov v majetku mesta Prievidza zabezpečovala ich opravy a revízie. Na mestskom dome a mestskom úrade bolo v roku 2006 potrebné zabezpečiť aj kompletnú rekonštrukciu starého poplachového systému, ktorý bol po technickej stránke nevyhovujúci.
        Počas roka 2006 úsek materiálno-technického zabezpečenia vykonal úpravu na príjazdovej ceste k budove MsP, aby sa zamedzilo prejazdu automobilom po mestskej zeleni a opravu omietok v poškodených miestnostiach a ich vymaľovanie. Ďalej vykonával údržbu, opravu a nákup prostriedkov potrebných pre plnenie si služobných povinností. Príslušníci MsP s ohľadom na danú situáciu využívali pri plnení úloh nasledovné prostriedky:
- motorové vozidlá ( 3 ks ŠKODA Octávia, 1 ks ŠKODA Felícia, 1 ks SEAT Vario )
- rádiostanice MOTOROLA ( 1 ks základňová, 4 ks vozidlové, 17 ks prenosných )
- pištole ( 11 ks GLOCK, 31 ks ČZ, 2 ks MARGOLINA, 1 ks narkotizačná puška )
- prístroj na určenie alkoholu ( 2 ks ALKOTEST 7410 )
- prístroj na meranie hluku ( 1 ks HLUKOMER )
- prostriedok na zabránenie odjazdu motorových vozidiel (12 ks )
        A ďalšie prostriedky ako : ďalekohľad na nočné videnie (1 ks), cestný merač rýchlosti AD9T Ramer (1 ks), prídavný svetlomet (2 ks), videokamera (1 ks), digitálny fotoaparát (5 ks), reflexná vesta (16 ks), nepriestrelná vesta (5 ks), počítačové zostavy (24 ks-súčasť vybavenia kancelárií), videoprojektor s magnetickou tabulou využívaný pri školeniach a kurzoch.
5. ÚSEK PRAKTICKEJ ČINNOSTI
        Úsek praktickej činnosti MsP sa riadil zákonom č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov, zákonom č. 372/1990 Zb. o priestupkoch, trestným zákonom, uzneseniami MsZ, VZN mesta a inými predpismi a rozhodnutiami. Vzhľadom pre rozsiahlosť praktického úseku, bola jeho činnosť rozdelená do nasledovných oblastí :
5.1.    Operačné stredisko MsP
5.2.    Priestupkový referát MsP
5.3.    Operatívna skupina MsP
5.4.    Využívanie služobných psov
5.5.    Hliadková služba
5.6.    Dopravná hliadka
5.7.    Fyzická a strelecká príprava
5.8.    Spolupráca s inými útvarmi, orgánmi a organizáciami
5.9.    Spolupráca s poslancami MsZ
5.10.  Spolupráca s pracovníkmi mestského úradu
5.1. Operačné stredisko MsP
        Operačné stredisko MsP, tak ako po minulé roky, tvorilo aj v roku 2006 hlavný pilier MsP, či už pri riadení výkonu príslušníkov MsP, alebo ako kontaktné miesto pre občanov nepretržite počas 24. hodín. Stálu službu na operačnom stredisku zabezpečovalo 5 stálych príslušníkov MsP (ďalej OMsP), ktorí boli vybraní zo skúsenejších starších policajtov. Títo majú dlhoročné skúsenosti z výkonu služby priamo v uliciach mesta. V prípade čerpania RD, PN boli zastupovaní zaškolenými príslušníkmi spracovateľského oddelenia.
        Ich základná pracovná náplň je stanovená v Organizačnom a prevádzkovom poriadku MsP Prievidza, ale často sa stáva, že OMsP musí vykonávať aj činnosti nad ich stanovený rámec z dôvodu zabezpečenia mimoriadnych udalostí. Okrem riadenia, reagovania na rôzne situácie musí OMsP počas služby viesť rôzne evidencie ako sú napr. záznamová kniha zbraní a streliva, kniha výstroje, kniha vrakov, skládok, kniha úloh, kniha udalostí, kniha zablokovaných vozidiel, kniha použitia prístrojov Dräger a ďalších pomôcok potrebných pre výkon služby. Ďalej pre potreby hliadok pri riešení zákrokov vyhľadával údaje v evidenciách MsP, informačného systému samosprávy mesta, o : občanoch, majiteľoch domov, majiteľoch psov, majiteľoch parciel v katastrálnom území mesta Prievidza, majiteľov garáži. V evidencii priestupkov (WEMU) získaval informácie o už spáchaných priestupkoch občanov potrebných pre prejednávania nových.
        OMsP zodpovedal predovšetkým za výkon príslušníkov MsP vo výkone služby, za budovu MsP, vozový park a zverené materiálno-technické prostriedky potrebné pre výkon služby. Neoddeliteľnou súčasťou práce OMsP bola komunikácia s inými inštitúciami pri zisťovaní a zabezpečovaní požiadaviek potrebných k náprave protiprávnych konaní ako napríklad: oddelenia MsÚ, operačné strediská OR PZ SR, OO PZ, Železničnou políciou, TEZASom, dispečingom lekárskej prvej pomoci, Hasičským zborom, OSC, SPP, Slovak Telekom, útulkom pre opustené zvieratá, Okresnou veterinárnou správou a inými inštitúciami podľa požiadaviek vyplývajúcich s konkrétnej situácie.
        S ďalších činností operačného pracovníka na operačnom stredisku to bola obsluha rádiostaníc MsP, TEZASu a MHD. Zabezpečovalo sa dobíjanie a výmena zdrojov do rádiostaníc, ručných svietidiel, Dräger, fotoaparátov a vykonávalo sa sťahovanie fotodokumentácie z jednotlivých fotoaparátov do PC, pričom sa následne vyhotovovala fotodokumentáciu podľa požiadaviek hliadok MsP. Ďalej prijímal a spájal hovory na jednotlivé pracoviská MsP a dennodenne spisoval celodenný súhrn udalostí (Zvodku) a hlásenie o polohe hliadok počas výkonu služby.
        Prioritou v pracovnej náplni operačného pracovníka bolo okamžite reagovať na vzniknuté rôzne situácie vyplývajúce zo zákrokov hliadok a následne na to vyvodiť opatrenia smerujúce k náprave, ako aj byť nápomocný hliadke pri riešení zákrokov, riadiť ich činnosť v teréne a úzko spolupracovať s kontrolórom hliadkovej činnosti a ostatnými oddeleniami MsP. Vzhľadom k tomu, že dochádza k značnej migrácii príslušníkov MsP, tak dochádza aj k väčšiemu zaťaženiu operačných príslušníkov MsP z dôvodu nedostatočných skúseností novo prijatých príslušníkov, ktorým sa snažil poradiť pri zákrokoch, usmerňoval ich pri výkone služby, aby sa skvalitnila ich práca a získali cenné skúsenosti pre výkon svojho zamestnania. Zvýšené nároky na skvalitnenie riadiacej činnosti OMsP malo za následok zvýšenie výkonu hliadok o 90,4 percenta oproti roku 2005 pri riešení priestupkov dohováraním a v blokovom konaní príslušníkmi MsP vo výkone služby.
        Operačné stredisko od decembra 2003 disponuje kamerovým systémom. V súčasnej dobe sa využíva 17 kamier.
        Od 01.07. 2005 bolo na operačnom stredisku zriadené Chránené pracovisko, kde boli prijatí 4 zdravotne postihnutí občania, ktorí po zaučení začali aktívne plniť úlohy monitorovacieho kamerového systému (MKS). Vzhľadom k tomu, že sa zriadenie uvedeného pracoviska preukázalo ako opodstatnené, boli prijatí v priebehu rokov 2005 a 2006 ďalší 4 zdravotne postihnutí občania.
        Vzhľadom k tej skutočnosti, že aj pri počte 8 operátorov MKS nie je zabezpečené monitorovanie mesta kamerami MKS nepretržite počas 24 hod. stále chýbajúci priestor vykrývali pracovníci operačného strediska pokiaľ im to momentálny stav na pracovisku dovoľoval.
        Za rok 2006 operační pracovníci MsP zaevidovali 4850 oznámení od občanov mesta, na tiesňovú linku 159, pevnú linku 542 35 09, alebo osobne na útvare MsP, ktoré boli následne preverené hliadkami MsP.
        Porovnanie evidencie priestupkov zaevidovaných OMsP a prijatými oznámeniami s porovnaním z predchádzajúcimi rokmi sa nachádza v nasledujúcom štatistickom spracovaní:
|
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
Príjem oznámení : |
3 929 |
5 148 |
4 912 |
4 850 |
Priestupky doriešené dohováraním : |
1 050 |
1 317 |
859 |
1 293 |
Priestupky doriešené v blokovom konaní : |
1 925 |
2 862 |
3 106 |
6 258 |
Doriešených priestupkov spolu : |
2 975 |
4 179 |
3 965 |
7 551 |
Spolu (,- Sk / €) : |
484 000 /      16 065,86 |
762 000 /      25 293,77 |
1 040 400 /      34 534,95 |
1 860 900 /      61 770,56 |
Prehľad počtu priestupkov doriešených v blokovom konaní za jednotlivé mesiace v príslušných rokoch:
(Údaje sú uvedené mimo výsledkov RAMER)
        
|
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
Január |
114 / 28 400,- Sk     942,71 € |
117 / 25 600,- Sk     849,76 € |
174 / 66 500,- Sk  2 207,40 € |
301 / 83 500,- Sk  2 771,69 € |
Február |
144 / 36 500,- Sk  1 211,58 € |
188 / 47 300,- Sk  1 570,07 € |
220 / 77 800,- Sk  2 582,49 € |
398 / 117 200,- Sk  3 890,33 € |
Marec |
144 / 36 200,- Sk  1 201,62 € |
218 / 57 000,- Sk  1 892,05 € |
243 / 75 800,- Sk  2 516,10 € |
426 / 125 200,- Sk  4 155,88 € |
Apríl |
137 / 39 500,- Sk  1 311,16 € |
265 / 54 000,- Sk  1 792,47 € |
202 / 68 900,- Sk  2 287,06 € |
416 / 114 400,- Sk  3 797,38 € |
Máj |
196 / 49 500,- Sk  1 643,10 € |
266 / 60 400,- Sk  2 004,91 € |
212 / 72 400,- Sk  2 403,24 € |
499 / 136 600,- Sk  4 534,29 € |
Jún |
149 / 38 900,- Sk  1 291,24 € |
214 / 57 000,- Sk  1 892,05 € |
176 / 68 600,- Sk  2 277,10 € |
656 / 185 900,- Sk  6.170,75 € |
Júl |
141 / 37 600,- Sk  1 248,09 € |
275 / 70 600,- Sk  2 343,49 € |
241 / 93 900,- Sk  3 116,91 € |
814 / 212 800,- Sk  7 063,67 € |
August |
155 / 40 700,- Sk  1 350,99 € |
229 / 56 700,- Sk  1 882,10 € |
311 / 120 500,- Sk  3 999,87 € |
740 / 217 800,- Sk  7 229,64 € |
September |
182 / 43 700,- Sk  1 450,57 € |
222 / 55 300,- Sk  1 835,62 € |
354 / 90 200,- Sk  2 994,09 € |
618 / 190 800,- Sk  6 333,40 € |
Október |
193 / 39 900,- Sk  1 324,44 € |
238 / 53 700,- Sk  1 782,51 € |
222 / 100 500,- Sk  3 335,99 € |
549 / 169 600,- Sk  5 629,69 € |
November |
219 / 53 100,- Sk  1 762,60 € |
216 / 66 700,- Sk  2 214,03 € |
222 / 73 300,- Sk  2 433,11 € |
427 / 147 400,- Sk  4 892,78 € |
December |
151 / 40 000,- Sk  1 327,76 € |
414 / 157 800,- Sk  5 238,00 € |
441 / 132 000,- Sk  4 381,60 € |
414 / 159 700,- Sk  5 301,07 € |
Spolu |
1 925 / 484 000,- Sk 16 065,86 € |
2 862 / 762 100,- Sk 25 297,09 € |
3 106 / 1 040 400,- Sk 34 534,95 € |
6 258 / 1 860 900,- Sk 61 770,56 € |
Prehľad počtu priestupkov doriešených dohováraním za jednotlivé mesiace v príslušných rokoch:
(Údaje sú uvedené mimo výsledkov RAMER)
        
|
2003 |
2004 |
2005 |
2006 |
Január |
36 |
81 |
39 |
68 |
Február |
61 |
126 |
83 |
95 |
Marec |
76 |
106 |
70 |
110 |
Apríl |
134 |
136 |
65 |
108 |
Máj |
117 |
107 |
55 |
130 |
Jún |
107 |
141 |
54 |
107 |
Júl |
114 |
177 |
79 |
112 |
August |
102 |
124 |
67 |
129 |
September |
57 |
101 |
90 |
89 |
Október |
100 |
90 |
72 |
117 |
November |
79 |
55 |
102 |
113 |
December |
67 |
73 |
83 |
115 |
Spolu |
1 050 |
1 317 |
859 |
1 293 |
5.2. Priestupkový referát
        Neoddeliteľnou súčasťou štruktúry mestskej polície na úseku praktickej činnosti je priestupkový referát. Jeho základnou úlohou je získanie skutočností potrebných pre odhalenie priestupku a zistenie jeho páchateľa, resp. zadováženie podkladov potrebných pre rozhodnutie príslušného správneho orgánu. Jedná sa predovšetkým o priestupky, ktoré neboli doriešené na mieste, bezprostredne po ich zistení príslušníkmi mestskej polície zaradenými v hliadkovej činnosti alebo o priestupky, ktorých objasňovanie nespadá do právomoci mestskej polície. Priestupkový referát pri objasňovaní priestupkov úzko spolupracuje s policajným zborom, obvodným úradom a s jednotlivými oddeleniami Mestského úradu v Prievidzi, ako aj s inými orgánmi štátnej a verejnej správy.
        V roku 2006 bolo zaevidovaných celkovo 1 029 priestupkových spisov. Priestupkové spisy boli spracované a vybavené v zmysle Zákona SNR č. 372/90 Zb. o priestupkoch. Prehľad a spôsob ich vybavovania tvorí
príloha č. 1. Ďalej bolo spracovaných a ukončených aj 113 priestupkových spisov, ktoré neboli ukončené v roku 2005. Z roku 2006 zostalo nevybavených 127 priestupkových spisov. Táto rozpracovanosť je daná predovšetkým neochotou páchateľov priestupkov znášať sankciu za svoje konanie vo forme pokuty v blokovom konaní ako aj neochotou občanov spolupracovať pri objasňovaní priestupkov.
        Na priestupkovom referáte okrem príslušníkov mestskej polície sú zamestnaní aj administratívni pracovníci. Príslušný administratívny pracovník priestupkového referátu zabezpečuje:
- administratívne evidovanie blokov na pokutu nezaplatenú na mieste. Zabezpečenie vymáhania oprávnených pohľadávok mesta, ktoré vznikli nezaplatením týchto blokov po nadobudnutí ich právoplatnosti. V priebehu roku 2006 bolo vydaných 837 blokov na pokutu nezaplatenú na mieste v celkovej hodnote 508 500,- Sk / 16 879,11 € (v roku 2005 bolo vydaných 394 blokov v hodnote 268 900,- Sk / 8 925,84 €). Z tohto počtu bolo v stanovenom termíne uhradených 418 blokov v hodnote 283 450,- Sk / 9 408,82 €. Neuhradených zostalo 355 blokov na pokutu nezaplatenú na mieste v hodnote 225 050,- Sk / 7 470,29 €. Vymáhanie neuhradených blokov realizujeme cez inštitút exekútora, s ktorým na náš podnet v roku 2005 uzatvorilo mesto Zmluvu o vykonávaní exekúcií. Súdnemu exekútorovi sme na základe tejto zmluvy podali celkom 318 návrhov na vykonanie exekúcie (v roku 2005 bolo podaných 75 návrhov na vykonanie exekúcie).
- evidenciu a v zákonnej lehote písomné odpovede na požiadavky súdov a exekútorov. V roku 2006 nás 838 - krát požiadal súd o doručenie súdnych zásielok a 92 - krát exekútor,
- v súlade s VZN mesta Prievidza č. 85/2005 vydávanie a evidovanie parkovacích kariet a kariet vjazdu do historickej časti mesta. Bolo vydaných 148 ks (bezplatných) rezidenčných parkovacích kariet, 61 ks návštevníckych kariet za 6100,- Sk / 202,48 €, 181 prenosných parkovacích kariet za 173 300,- Sk / 5 752,51 € a 157 ks abonentských parkovacích kariet za 97 800,- Sk / 3 246,37 €. Ďalej bolo vydaných 29 ks kariet vjazdu do historickej časti mesta za 49 500,- Sk / 1 643,10 €. Celkovo boli vydané parkovacie karty a karty vjazdu do historickej časti mesta (aj s duplikátmi) v hodnote 328 500,- Sk / 10 904,20 €. V rámci hliadkovej služby bolo príslušníkmi mestskej polície kontrolované používanie parkovacích kariet v parkovacích zónach. Bolo zistených 2001 priestupkov z ktorých bolo 262 priestupkov riešených dohováraním a 1739 priestupkov bolo riešených blokovou pokutou v celkovej hodnote 407 800,- Sk / 13 536,48 €.
5.3. Operatívna skupina MsP
        Operatívna skupina MsP Prievidza vznikla zmenou Organizačnej štruktúry MsP v Prievidzi schválenou MsZ Prievidza č. 18/04 zo dňa 24.2.2004.
        V hodnotenom období sa plne potvrdila a osvedčila ako dobrá forma odhaľovania a dokumentovania latentných priestupkov a ich páchateľov. Ide hlavne o priestupky v zmysle zákona č. 372 / 1990 Zb. o priestupkoch na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami a zákona č. 377 / 2004 Z.z. o ochrane nefajčiarov, v prevažnej miere v prípade ochrany mládeže a maloletých osôb. Ďalej boli zistené priestupky na úseku podnikania, nepovoleného predaja a obchodnej činnosti, priestupok proti verejnému poriadku a priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území mesta Prievidza.
        Úlohou operatívnej hliadky MsP bola aj kontrola dodržiavania VZN mesta Prievidza, hlavne o zdravom životnom prostredí a udržiavaní čistoty a poriadku v meste Prievidza, používanie vôd, kde dochádza k znečisťovaniu prostredia vymieňaním motorových náplní a umývaním vozidiel na verejných priestranstvách ako aj verejnej zeleni, pri nakladaní s odpadmi, pri držaní psov a pri používaní zábavnej pyrotechniky v období vianočných a novoročných sviatkov. V uvedených oblastiach činnosti bolo operatívnou hliadkou zistených a doriešených celkom 211 priestupkov.
        Vytvorená databáza potencionálnych páchateľov priestupkov na MsP sa stále dopĺňala, aktualizovala, pričom priestupky týchto osôb boli zadokumentované alebo postúpené na iné súčasti. Išlo hlavne o ťažšie odhaliteľné a dokumentovateľné priestupky, ako aj skryté formy páchania priestupkov, čo hovorí o opodstatnenosti existencie a činnosti operatívnej hliadky MsP.
        Operatívna hliadka MsP v priebehu roku 2006 spolupracovala s príslušníkmi OO PZ a OR PZ Prievidza. V dôsledku vzájomnej informovanosti a na základe získaných poznatkov operatívnej hliadky MsP, boli OR PZ Prievidza realizované trestné činy, hlavne predaj a užívanie drog a psychotropných látok, trestných činov majetkového a násilného charakteru, ktoré získala hliadka počas služobnej činnosti pri kontakte s občanmi mesta, ako aj dobrej miestnej a osobnej znalosti.
5.4. Využívanie služobných psov
        Na úseku služobnej kynológie v Mestskej polícii Prievidza pôsobil práp. Roman Feješ. Práca psovoda sa v roku 2006 opierala o prevenciu pri dodržiavaní verejného poriadku v reštauračných zariadeniach, okolí diskoték, chránených objektov, uliciach a na rôznych iných miestach mesta. Služobný pes pomáhal hliadkam pri zabezpečovaní bezpečnosti príslušníka MsP pri rôznych zákrokoch či už bytových, v pohostinstvách, kontrole osôb, bezpečnostných prehliadkach a dodržiavaní verejného poriadku. V čase od 1.1.2006 do 31.12.2006 odslúžil psovod MsP 64 služieb so svojim psom, kde zasahoval v 52 prípadoch. Za asistencie služobného psa bolo skontrolovaných 181 osôb pri rôznych zákrokoch a akciách, z ktorých sa v 2 prípadoch zasahovalo na zabránenie alebo ukončenie výtržnosti. V 3 prípadoch boli zadržaní páchatelia trestných činov a osôb, po ktorých bolo vyhlásené pátranie a v 13 prípadoch boli zadržané osoby páchateľov priestupkov. Priame zadržanie páchateľov priestupkov alebo trestných činov služobným psom nebolo potrebné. Nedošlo k fyzickému kontaktu psa s páchateľom. Služobný pes pri zákrokoch zabezpečoval ochranu psovoda a bol pripravený na možné zadržanie páchateľov, ktorí by napadli príslušníka MsP, ako aj pri možnom úteku z miesta činu alebo zneškodnenia výtržníka. Služobného psa sme využívali ďalej pri vykonávaní preventívno bezpečnostných akcií, pri kontrole bezdomovcov a požívaní alkoholu mladistvých v pohostinských zariadeniach. Okrem toho sa zúčastňovali aj pri zabezpečovaní verejného poriadku na športových akciách ako futbalové a hokejové zápasy, mestské jarmoky a rôzne iné akcie.
        Psovod v priebehu roku 2006 aktívne reprezentoval mestskú políciu a mesto Prievidza na rôznych obranárskych pretekoch. Najvýznamnejšie výsledky sme zaznamenali v máji na krajských majstrovstvách policajného zboru, kde sa zúčastnili len psy polície SR a jediný pes mestskej polície a to naša suka Ira, ktorá obsadila celkové tretie miesto. V septembri sa konal obranársky pretek - memoriál Milana Valachoviča v Bojniciach, kde sme už po 3 krát obsadili prvé miesto. Ďalej sme sa v decembri po 1 krát zúčastnili na obranárskej súťaži Oravský obranár v Trstenej, kde sme v silnej konkurencií psovodov polície a armády obsadili druhé miesto. Činnosť psovoda sa zameriavala aj na preventívno bezpečnostné a spoločenské akcie - ako boli rôzne besedy a ukážky výcviku nášho služobného psa v materských a základných školách. Počas roka sme sa stretávali so psovodmi oddelenia služobnej kynológie OR PZ Prievidza na pokračovacích výcvikoch, kde sme spolu nacvičovali rôzne situácie pre potreby výkonu služby. Výcvik bol uskutočňovaný aj vo svojom osobnom voľne a to v Kynologickom klube Prievidza, v Bojniciach a v Lazanoch.
        Veľkým negatívom na úseku služobnej kynológie bol ten fakt, že máme jediného psovoda. No i napriek tejto skutočnosti máme záujem využívať psovodov na MsP Prievidza a z toho titulu budeme hľadať vo svojich radoch v priebehu nasledujúceho roku nových psovodov, aby praktický výkon hliadkovej služby bol plnohodnotne zabezpečený služobnými psami tak, ako to bolo doposiaľ.
        Činnosť služobnej kynológie MsP tvorí
príloha č. 2.
5.5. Hliadková služba
        Hliadkoví policajti predstavovali počtom 35 príslušníkov najpočetnejšie zloženie z celkového 48 členného kolektívu, ktorí tvoria jadro celkovej činnosti MsP pri zabezpečovaní verejného poriadku. Hliadková služba sa vykonáva nepretržite v priebehu 24 hodín v pondelok až štvrtok v 8 hodinových a piatok až nedeľa v 12 hodinových cykloch. Títo sú priamo riadení operačným pracovníkom MsP, pričom službu vykonávajú striedavo pešo alebo motorovými vozidlami. V priebehu služby sú v neustálom kontakte s operačným pracovníkom prostredníctvom služobných rádiostaníc z dôvodu operatívneho presúvania a zabezpečovania plnenia úloh na úseku verejného poriadku hlavne, keď je potrebné okamžite reagovať na požiadavky občanov, ktorí žiadali o pomoc prostredníctvom núdzového volania na linku č. 159. Hliadkoví policajti svoju činnosť z celého priebehu výkonu služby zaznamenávajú na konci smeny v úradnom zázname, ktorý je následne vyhodnocovaný a využitý pri ďalšom plnení úloh z toho vyplývajúcich, či už ide o priestupkový referát a pod.
        Hliadkoví policajti majú mesto Prievidza rozdelené do l2 sektorov, pričom na každý sektor je zvlášť založená zložka, ktorá sa priebežne s ohľadom na vývoj bezpečnostnej situácie v tom ktorom sektore doplňuje a je využívaná v praktickej dennodennej činnosti ako príslušníkmi z prideleného sektoru, tak aj ostatnými príslušníkmi MsP pri plnení úloh.
Rozdelenie hliadok MsP do jednotlivých sektorov sa v priebehu roka priebežne upravuje v súvislosti s odchodmi a s nimi súvisiacimi príchodmi nových príslušníkov MsP.
        Okrem dennej hliadkovej služby sa vykonávali aj kontroly zamerané na najčastejšie porušované ustanovenia VZN ako sú nedostatky v držaní psov na území mesta, jazda cyklistov v pešej zóne, v miestach, kde to zakazuje dopravná značka, prechádzanie chodcov cez cestu v úseku zákazu prechádzania, meranie rýchlosti motorových vozidiel, kontroly podávania alkoholu osobám mladším ako 18 rokov, čistota mesta v okolí prevádzok a zariadení, účasť na akciách „Jastrab“ spoločne s ODI OR PZ Prievidza a pod.
        Ďalej hliadkoví policajti, v rámci rozširovania si miestnej a osobnej znalosti, priebežne budujú a rozširujú dôvernícku sieť, ktorú využívajú v prvom rade pri odhaľovaní a zisťovaní páchateľov protiprávneho konania, ako i zisťovania požiadaviek zo strany občanov na otázky zabezpečovania verejného poriadku. Na druhej strane však treba podotknúť, že nie všetci občania sú spokojní s činnosťou mestských policajtov, resp. niektorých jej jednotlivcov a tak v priebehu roka podali občania na ich činnosť sťažnosť v 9 prípadoch, z ktorých po prešetrení sme konštatovali v 8 prípadoch ich neopodstatnenosť a v 1 prípade sa jednalo o opodstatnenú sťažnosť. Týkalo sa to postupu príslušníka MsP voči posádke vozidla autoškoly. V uvedenom prípade bol príslušník MsP písomne upozornený na porušenie pracovnej disciplíny.
        Okrem plnenia úloh v zmysle zákona o obecnej polícii dvaja príslušníci MsP Prievidza vykonávajú štátny odborný dozor v cestnej doprave na území mesta na základe vydaných preukazov – Poverenia na výkon štátneho odborného dozoru v cestnej doprave na území mesta v zmysle § 29 b písm. d) zákona NR SR č. 416/2001 Z.z. a § 16 ods. 1 písm. d) a § 17 vyhlášky Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií č. 311/1996 Z.z. v znení neskorších predpisov, ktorou sa vykonáva zákon NR SR č. 168/1996 Z.z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácii SR. Na základe zistených nedostatkov boli v 3 prípadoch orgánu oprávnenému ukladať pokuty až do výšky 200 000,- Sk / 6 638,78 € ( Krajský úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Trenčíne) zaslané oznámenia o zistení priestupkov s priloženými kontrolnými listami na prerokovanie a v 4 prípadoch zaslané oznámenia o zistení priestupkov v plynulosti a bezpečnosti premávky na ODI OR PZ Prievidza za účelom ich prerokovania. Do konca roka 2006 sme neobdržali od správneho orgánu upovedomenie o urobených opatreniach.
        Podrobná správa hliadkovej činnosti príslušníkov MsP, operatívnej skupiny, dopravnej hliadky (počet riešených priestupkov, uložených blokových pokút, porušení VZN mesta a pod.) je zobrazená tabuľkovo i graficky a tvoria ju
prílohy č. 3 až 6 , prílohy č. 7,8 , prílohy č. 9,10.
5.6. Dopravná hliadka
        Dopravná hliadka pôsobila pri zisťovaní a riešení priestupkov na úseku dopravy so zameraním na dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti a iných zákazov vyplývajúcich z dopravných značiek i zariadení a spolupodieľala sa na plnení ďalších úloh v zmysle zákona o obecnej polícii. V rámci zabezpečenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky v pracovných dňoch medzi 7.00 h. a 8.00 h. pred začiatkom školského vyučovania zabezpečovala bezpečný prechod žiakov cez prechody pre chodcov v blízkosti škôl.
        Dopravnou hliadkou bolo v roku 2006 zmeraných 33198 motorových vozidiel, ktoré išli priemernou rýchlosťou 37,35 km/hod., pričom rýchlosť prekročilo 1766 vozidiel s priemernou rýchlosťou 55,76 km/hod., čo je každé 18,80 vozidlo, čím sa znížil počet nameraných motorových vozidiel od počiatku merania, kedy bolo namerané každé 10. vozidlo. Z celkového počtu zistených priestupkov bolo odstúpených na OR PZ 56 priestupkov, kde výška uložených pokút v spísanej zápisnici bola 71.800,-Sk / 2 383,32 €.
        Ďalej v rámci spolupráce s Obecnou políciou Kanianka boli v ich obci vykonané merania rýchlosti na základe zmluvy o meraní medzi Mestom Prievidza a Obecným úradom Kanianka. Príslušník MsP Prievidza, oprávnený obsluhovať ramer – cestný merač rýchlosti, dokumentoval zistené priestupky a príslušníci Obecnej polície Kanianka ich riešili. Celkom boli počas roka vykonané štyri merania.
        Dňa 30.08.2006 bolo uskutočnené preventívno- bezpečnostné meranie rýchlosti na Ulici olympionikov, kedy si vodiči mohli overiť presnosť rýchlomeru na svojom vozidle podľa Rameru . Celkom bolo vykonaných 69 skúšobných porovnaní rýchlostí .
        Dňa 22.12.2006 dopravná hliadka uskutočnila vianočnú preventívno-bezpečnostnú akciu, kedy páchatelia priestupkov prekročenia rýchlosti boli upozorňovaní na prekročenie rýchlosti.
Spolu bolo zmeraných 258 vozidiel s priemernou rýchlosťou 36,79 km/hod., rýchlosť prekročilo 12 vozidiel priemernou rýchlosťou 56,83 km/hod. čo je každé 21,52 vozidlo.
        
Príloha č. 11 tvorí celkovú činnosť v meraní v roku 2006, ako aj dosiahnuté výsledky dopravnej hliadky MsP v roku 2006.
5.7. Fyzická a strelecká príprava
        S ohľadom na praktické skúsenosti z výkonu služby sme v roku 2006 venovali výraznú pozornosť fyzickej a telesnej zdatnosti príslušníkov MsP. To, ako sa nám podarila táto úloha plniť, sme sa presvedčili na previerkach telesnej zdatnosti, kde na základe dosiahnutých výsledkov všetci preskúšaní príslušníci mestskej polície boli za rok 2006 ohodnotení ako vyhovujúci.
        Po analýze dosiahnutých výsledkov previerky telesnej spôsobilosti boli prijaté opatrenia pre vykonávanie telesnej prípravy na rok 2007. Opatrenia sú nasmerované na zlepšenie celkového fyzického fondu a výkonu v disciplínach, ktoré sú predmetom preskúšania.
        Mestská polícia každoročne organizuje turnaj v minifutbale o Pohár primátora mesta Prievidza, ktorého sa zúčastňujú kolektívy verejnej a štátnej správy miest a obcí, organizácie a firmy, ktoré počas roka spolupracujú s mestskou políciou, pričom na turnaji upevňujú vzťahy na spoločenskej a športovej úrovni. Mestská polícia usporiadala dňa 16.05 2006 turnaj v minifutbale za účasti družstiev Policajného zboru v Prievidzi, Mestských polícií Bojnice, Handlová, Nováky, Obecnej polície Kanianka, Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi, Súkromnej bezpečnostnej služby Group Falck 4 a firmy Sigal, ako aj poslancov a zástupcov mesta Prievidza. Cieľom turnaja bolo upevnenie spolupráce medzi jednotlivými účastníkmi, výmena skúseností, upevňovanie priateľského a športového ducha medzi kolektívmi a jednotlivcami. Priebeh turnaja sa niesol v priateľskom duchu aj napriek športovému zápoleniu o čo najlepší výsledok.
        V priebehu roka, na základe nariadení náčelníka mestskej polície, boli v 5. cykloch vykonané streľby zo služobných zbraní a to : pištolí zn. ČZ vz. 83 cal. 9 mm Browning, zn. Glock l7, cal. 9 mm a Margolin cal. 22, pričom sa prísne riadili zásadami bezpečnosti pri výcviku streľby, ktorá bola vykonávaná spôsobom Combat a streľba na vzdialenosť 25 m na medzinárodný terč stojacej figúry. Tento výcvik bol realizovaný podľa najnovších požiadaviek na výcvik bezpečnostných zložiek v Európe a vo svete. Pri preskúšaní streleckej prípravy, ktorá sa vykonávala na športovej strelnici v Bojniciach boli hodnotení vyhovujúco všetci príslušníci mestskej polície.
        Dňa 19.5.2006 sa Mestská polícia Prievidza zúčastnila 8. ročníka medzinárodnej streleckej súťaže mestských polícií o Pohár primátora mesta Komárno. Družstvo v zložení Ján Buchel, Vít Zajac, Maroš Lakatoš a Ivan Mikula sa umiestnilo v silnej konkurencii družstiev SR, ČR na druhom mieste. V jednotlivcoch sa umiestnil na druhom mieste Maroš Lakatoš.
        Dňa 14.9.2006 sa Mestská polícia Prievidza zúčastnila memoriálu Milana Straku v Piešťanoch. Družstvo v zložení Vít Zajac, Maroš Lakatoš a Jozef Halaška sa umiestnilo na treťom mieste. V jednotlivcoch sa umiestnil na prvom mieste Maroš Lakatoš.
        Dňa 27.9.2006 Mestská polícia Prievidza usporiadala súťaž o pohár primátora mesta Prievidza na strelnici v Bojniciach - časť Dubnica, za účasti družstiev Policajného zboru Prievidza, Mestských polícií Bojnice, Handlová, Piešťany, Dolný Kubín, Obecnej polície Kanianka, Unipa s.r.o, VEP s.r.o. Bojnice, Hasičského a záchranného zboru v Prievidzi, Súkromnej bezpečnostnej služby Group 4 Falck Bratislava, poisťovne Uniqa, televízie TA3 Bratislava a 3TV Handlová, Slovenského rozhlasu, poslancov Mestského zastupiteľstva Prievidza a zástupcov mesta Prievidza. V súťaži družstiev sa MsP Prievidza umiestnila na prvom mieste a treťom mieste (druhé družstvo). V súťaži jednotlivcov sa na prvom mieste umiestnil Ivan Mikula, na treťom mieste Maroš Lakatoš.
        Z uvedených výsledkov streleckej prípravy a účasti na súťažiach vyplýva, že neklesá úroveň výkonnosti v streleckej pripravenosti príslušníkov. Úroveň pripravenosti však najlepšie preverí prax a tak mestská polícia bude i naďalej zvyšovať nároky výcviku príslušníkov, k čomu by mala prispieť aj plánovaná výstavba mestskej strelnice.
        V druhom štvrťroku 2006 bol vypracovaný nový Výzbrojný poriadok Mestskej polície Prievidza v oblasti držania a nosenia zbraní a streliva, ich nadobúdania a v ostatných súvisiacich činnostiach bol vydaný v súlade s § 35, ods. 1, písm. d ) zákona SNR č. 190/2003 Z.z. o strelných zbraniach a strelive v znení neskorších predpisov. Pri zaobchádzaní so zbraňami a strelivom v podmienkach mestskej polície sa postupuje podľa zákona SNR č. 564/1991 Zb.o obecnej polícii v znení neskorších predpisov a v zmysle schváleného poriadku. Výzbrojný poriadok ustanovuje postup pri nadobúdaní zbrojnej licencie, zbrojného preukazu, držaní , nosení, výdaja a príjmu zbraní a streliva, nadobúdaní, evidovaní, úschove, ukladaní a používaní zbraní a streliva, spôsob bezpečnej manipulácie so zbraňami a strelivom, úhrade nákladov správneho konania pri nadobúdaní zbrojnej licencie, zbrojného preukazu. Výzbrojný poriadok bol schválený MsZ dňa 23.5.2006 . Týmto dňom nadobudol i právoplatnosť.
        V hodnotenom období bola výzbroj MsP doplnená nákupom troch nových zbraní zn. Glock 17 cal. 9 mnm.
5.8. Spolupráca s inými útvarmi, orgánmi a organizáciami
        Mestská polícia, z hľadiska svojho zamerania, orientovala spoluprácu v prevažnej miere na Policajný zbor a z jeho zložky hlavne na Obvodné oddelenie PZ v Prievidzi, kde vychádzala z „Dohody o vzájomnej spolupráci pri zabezpečovaní verejného poriadku v meste Prievidza“, ktorá bola uzatvorená a podpísaná medzi oboma zložkami dňa 12.1.2004.
        Okrem OO PZ Prievidza bola spolupráca rozvíjaná aj s inými zložkami OR PZ, ako je ODI PZ, kde sme popri vzájomnom vybavovaní si administratívnych dožiadaní spolupracovali aj pri vykonávaní dopravno – bezpečnostných akcií v meste Prievidza. V priebehu roka to boli hlavne akcie „Jastrab“ vyhlásené Prezídiom PZ SR a Ministerstvom vnútra, ktoré boli zamerané na meranie rýchlosti, technický stav, požívanie alkoholických nápojov a pod.
        Ďalej sme spolupracovali s kriminálnou políciou, hlavne v oblasti krádeží a vykrádania motorových vozidiel, krádeží vlámaním do pivníc, rodinných domov, reštauračných zariadení a pod., pričom sme v niektorých prípadoch zadržali i páchateľov uvedených trestných činov. Vo väčšine prípadov sme však vzhľadom na zameranie činnosti MsP odstupovali poznatky kriminálnej polícii k trestnej činnosti a jej páchateľom písomnou formou, pričom sme boli nápomocní pri jej dokumentácii.
        Spolupráca sa rozvíjala aj s pracovníkmi Železničnej polície Prievidza, avšak táto bola v prevažnej miere len jednostranná, hlavne zo strany MsP, či už pri vykonávaní zákrokov voči výtržníkom, podnapitým osobám, pri pátraní po totožnosti osôb a pod. Dobrá je i spolupráca s MsP v Handlovej, Bojniciach, Novákoch a Kanianke, ktorá sa prejavovala hlavne vo vzájomnom odovzdávaní si poznatkov, výmene skúseností, vybavovaní dožiadaní a pod.
        Ďalej sme boli v zmysle zmlúv uzatvorených medzi Mestom Bojnice a Obecným úradom Kanianka nápomocný formou poskytnutia rameru i s obsluhou pri meraní rýchlosti v štyroch prípadoch.
        V našej práci úzko spolupracujeme i s pracovníkmi prokuratúry a súdu, pričom spolupráca s prokuratúrou je na úrovni priestupkového referátu, hlavne v oblasti konzultácie postupov pri dokumentácii spisov. Pokiaľ ide o okresný súd, tak tu musíme konštatovať, že tu nejde ani o spoluprácu, ale len o doručovanie poštou nedoručených súdnych zásielok, s ktorou požiadavkou sa na nás obracajú. Takto nás v priebehu roka 2006 požiadali o doručenie 838 zásielok. Okrem toho sme zintenzívnili spoluprácu s exekútorskými úradmi, ktorým sme v roku 2006 doručili 92 zásielok.
        Naďalej spolupracujeme i s ďalšími inštitúciami ako SAD, OSC, Červený kríž a iné.
5.9. Spolupráca s poslancami MsZ
        Spoluprácu s poslancami MsZ bola v priebehu roka 2006 na veľmi dobrej úrovni. Vytvorením policajných okrskov v minulosti sa upevnili vzájomné vzťahy medzi poslancami a príslušníkmi MsP. Príslušníci MsP sa snažili v rámci legislatívnych možností vybavovať požiadavky poslancov a občanov mesta, pokiaľ to bolo možné, k ich spokojnosti. Za účelom naplnenia požiadavky, že policajt MsP je tu pre občana sa príslušníci MsP zúčastňovali zasadnutí výborov volebných obvodov, ako aj zasadnutí primátora mesta s občanmi po jednotlivých volebných úsekoch, aby sa tak bližšie mohli oboznámiť nielen s problematikou na úseku verejného poriadku, ktorá občanov najviac trápi, ale aj so samotnými občanmi, čo značnou mierou prispelo k zlepšeniu osobnej a miestnej znalosti policajtov vo vyčlenených sektoroch.
        Požiadavky, ktoré boli vznesené na MsP sa po preverení písomne odosielali do jednotlivých volebných výborov, ako aj samotným poslancom, pokiaľ boli takto adresované.
        Príslušníci MsP spolupracovali pri zabezpečovaní verejného poriadku so všetkými komisiami, najviac ale s poslancami a členmi komisie na ochranu verejného poriadku a dopravnej komisie, s ktorou sme spolupracovali , resp. boli v neustálom kontakte, nakoľko sme riešili spoločne rôzne podnety a požiadavky občanov, ktoré sa odvíjali od premávky v meste v súvislosti s výstavbou mimoúrovňovej križovatky. Na požiadanie poslancov alebo MsP sa vykonávali spoločné kontroly v jednotlivých volebných obvodoch, či už na diskotékach, v reštauračných zariadeniach zameraných hlavne na požívanie alkoholických nápojov, užívania drog a omamných látok, ako aj na tržniciach, trhoviskách, jarmokoch a pri konaní rôznych mestských podujatí.
5.10. Spolupráca s pracovníkmi mestského úradu
        ríslušníci MsP pri zabezpečovaní úloh vyplývajúcich so zákona o obecnej polícii dennodenne spolupracujú s pracovníkmi mestského úradu a to hlavne na úseku sťažností s odborom hlavného kontrolóra, ekonomickým odborom, s oddelením daní a poplatkov, odbornej starostlivosti o občana, pokiaľ išlo o osoby obývajúce sociálne zariadenia Mesta Prievidza, odborom vnútornej správy – predovšetkým na úseku právneho oddelenia, odboru výstavby a regionálneho rozvoja, hlavne však s oddelením výstavby a verejných prác.
        Veľmi dôležitou je aj spolupráca na úseku odboru školstva, ktorá sa prejavuje v prvom rade v preventívno – výchovnej činnosti, hlavne zo strany preventistu MsP, ktorého práca má neustále vzostupný trend. Dennodenne sa zabezpečuje bezpečnosť pokladníčok MsÚ pri preberaní a odvádzaní peňažných hotovostí vo VÚB, a.s., Banky Dexia a v neposlednom rade je to hlavne zabezpečovanie verejného poriadku pri rôznych zdvorilostných a významných návštevách a akciách usporiadaných mestom Prievidza.
6. ÚSEK KRIMINÁLNO-PREVENČNEJ A OSVETOVEJ ČINNOSTI
        Na MsP v Prievidzi sa v roku 2006 venovala významná pozornosť práci v oblasti prevencie, kde ako kordinátor prevencie pôsobil por. Vít Zajac. Preventívna činnosť bola vykonávaná v súlade so Stratégiou prevencie kriminality v Slovenskej republike, zameranou na roky 2003-2006 a schválenou uznesením vlády SR č. 286 z 23. apríla 2003. Prostredníctvom osobitných preventívnych činností v situačnej prevencii a prevencii viktimácie bola činnosť zameraná na zvýšenie bezpečnosti obyvateľov mesta, zabezpečenia podmienok dodržiavania verejného poriadku v meste, ako aj na prezentovanie práce a informovanie občanov mesta o práci MsP.
        Osvetová a prednášková činnosť bola nasmerovaná podľa potrieb, ktoré vyplynuli z vyhodnotenia aktuálneho stavu v oblasti dodržiavania verejného poriadku. Bol vypracovaný koncept prednášok a besied na ZŠ a SŠ, ktorý bol ponúknutý materským, základným a stredným školám v meste. Besedy boli zamerané na oblasť popularizácie práce MsP, prevencie kriminality a sociálno-patologických javov, prevencie drogových závislostí, dopravnej výchovy a významnou súčasťou bolo aj oboznamovanie mládeže s takými VZN mesta, s dodržiavaním ktorých sa vyskytli najväčšie problémy. Téma besied sa aktuálne prispôsobovala požiadavkám jednotlivých škôl. Súčasťou práce s deťmi a mládežou boli ukážky z výcviku služobných psov a policajnej kynológie na ZŠ a MŠ.
        V priebehu roku 2006 bolo vykonaných celkom 43 besied, ktorých sa zúčastnilo približne 1 500 detí, žiakov a pedagogických pracovníkov. Časť prednášok pre žiakov základných aj stredných škôl bola realizovaná v spolupráci s preventistkou OR PZ. K tomu výrazne prispieval aj aktívny prístup preventistky KR PZ SR v Trenčíne. Preventista MsP tak má možnosť zúčastňovať sa na školeniach a akciách realizovaných Policajným zborom, pričom zámerom je koordinácia práce a vzájomná výmena skúseností preventistov mestských polícií a Policajného zboru SR z Trenčianskeho kraja. V problematike dopravnej výchovy detí MŠ, pri ktorej MsP Prievidza spolupracuje s MŠ na Ul. Gorkého v Prievidzi sa využilo detské dopravné ihrisko v areáli MŠ, vybudované pre tento účel. Zámer do budúcnosti je realizovať tu dopravnú výchovu detí pre všetky MŠ v meste. Tradíciou sa stala účasť preventistu MsP na podujatí „Malý dopraváčik“, ktorého sa zúčastňujú deti zo všetkých MŠ v meste.
        Príkladom spolupráce MsP a PZ v oblasti prevencie bola účasť preventistu MsP na školení pre lektorov k projektu pre žiakov 5. ročníkov ZŠ-„Správaj sa normálne“. Projekt je financovaný a materiálne zabezpečovaný zo strany Policajného zboru a preventista MsP sa na ňom zúčastňuje po absolvovaní školenia a získaní osvedčenia o spôsobilosti ako lektor. Začiatkom nového školského roka 2006/2007 bola nadviazaná spolupráca s ZŠ na Ul. Energetikov, kde projekt prebieha vo vybranej triede 5. ročníka. V SR prebieha projekt už niekoľko rokov a stretol sa s pozitívnym ohlasom detí aj ich rodičov.
        V priebehu roka pokračovali besedy s témou „Prevencia obchodovania s ľuďmi“ hlavne na Združenej strednej škole hotelových služieb na Nábreží Kalinčiaka. Boli zrealizované tri besedy, ktorých za zúčastnilo 78 dievčat zo študijných odborov, ktoré vykonávajú prax aj v zahraničí, kde sme prihliadli na tú skutočnosť, že ženy sú v tomto smere najviac ohrozenou skupinou. Prednášky boli realizované v spolupráci s preventistkou OR PZ formou zážitkového a skupinového učenia podľa podkladov a skúseností, prezentovaných na seminári IOM - Medzinárodnej organizácie pre migráciu. Besedy budú plynule nadväzovať aj v budúcom roku. Naďalej pokračovala spolupráca v tejto oblasti so Slovenským krízovým centrom „Dotyk“ v Beckove, MsP pokračovala aj v projekte „Krízová intervencia a sociálna inklúzia obetí obchodu s ľuďmi“ pričom v rámci projektu dostávala aktuálne informácie a návrhy opatrení k danej problematike z dôvodu štatisticky vysokého počtu dievčat z okresu Prievidza, ktoré sa stali obeťami obchodovania s ľuďmi.
        V oblasti boja proti drogovým závislostiam vychádzala preventívna aktivita v tejto oblasti z Národného programu boja proti drogám na roky 2005-2008, prijatého vládou SR, v podmienkach prevencie MsP Prievidza. V spolupráci s KR PZ Trenčín sa preventista MsP Prievidza zúčastnil školení v rámci projektu „Maj sa rád“, kde po absolvovaní získal osvedčenie o zručnosti v oblasti prevencie drogových závislostí.
        V tejto oblasti sa snaží MsP pôsobiť novými, netradičnými metódami. V spolupráci s Hornonitrianskym osvetovým strediskom Prievidza sa uskutočnili besedy so žiakmi stredných škôl formou skupinového učenia a interaktívnych hier, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom.
        Používanie a rozmiestňovanie makiet policajtov MsP pokračovalo aj v roku 2006. V priebehu roka došlo postupne k zvýšeniu počtu miest, kde sú rozmiestňované, až na súčasný stav šiestich stanovísk. Na základe skúseností bolo vyhotovených 6 kusov makiet z odolného kovového materiálu. Makety sú počas školského vyučovania rozmiestňované na vybrané lokality výhradne v blízkosti škôl. Zatiaľ sú rozmiestňované po dve makety policajtov na Ul. S. Chalupku a na Mariánskej ulici a po jednej makete na Nábreží J. Kalinčiaka a Nábreží sv. Metoda. V rámci dohôd so školami ich v piatich prípadoch rozmiestňujú zamestnanci škôl, v jednom prípade je maketa uschovaná v objekte súkromnej firmy, v dôsledku čoho už nie je potrebný každodenný rozvoz a zvoz makiet na útvar MsP. Tým je dosiahnutá aj značná úspora na PHM a nedochádza ani k poškodzovaniu interiéru vozidiel MsP.
        Ohlasy na umiestňovanie makiet sú vo väčšine pozitívne a tieto plnia účel v rámci prevencie v cestnej premávke - znižovanie rýchlosti vozidiel, používanie bezpečnostných pásov, osvetlenie vozidla a pod. Negatívnym javom je ich občasné poškodzovanie, čo je spôsobené vandalizmom a postojom časti občanov k polícii.
        Aj napriek rozmiestneniu makiet boli príslušníkmi MsP denne počas školskej dochádzky zabezpečované vybrané priechody pre chodcov v blízkosti základných škôl a táto činnosť je občanmi mesta kladne hodnotená. Táto preventívna aktivita MsP má v jej činnosti už takmer 15-ročnú tradíciu. V prvý deň školského roka 2006/2007 príslušníci MsP distribuovali rodičom detí materiály s názvom „Rady rodičom prváčikov pred prvou cestou do školy“, v ktorom boli obsiahnuté informácie preventívneho charakteru.
        V rámci určených policajných okrskov sa príslušníci MsP zúčastňujú na stretnutiach primátora mesta s občanmi jednotlivých volebných obvodov a zasadnutiach výborov volebných obvodov. MsP takto môže okamžite reagovať na podnety poslancov, poprípade zúčastnených obyvateľov mesta. Predovšetkým členovia hliadok získavajú prehľad o problémoch vo svojich sektoroch.
        Príslušníci MsP si vytvárajú kontakty na domových dôverníkov. V prípade ich požiadaviek na dodanie materiálov týkajúcich sa problematiky VZN mesta či iných zákonných noriem je preventista MsP pripravený zabezpečiť požadovaný materiál. V mnohých prípadoch bol tento materiál distribuovaný prostredníctvom hliadok MsP.
        Činnosť na úseku prevencie je zameraná aj na informovanie občanov a verejnosti o práci MsP a budovanie pozitívneho vzťahu k polícii vôbec. Pravidelne v týždňových cykloch sú zasielané príspevky do regionálnych médií: 3TV, Prieboj, RN Prievidzsko, Beta rádio o najzaujímavejších prípadoch a najčastejších priestupkoch riešených MsP. Rozšíril sa okruh médií i s celoštátnou pôsobnosťou, prostredníctvom ktorých prezentujeme prácu MsP. V súčasnosti poskytujeme informácie z činnosti MsP Prievidza až 18 médiám na území SR vrátane Obecných novín. Prebiehali pravidelné týždňové (utorkové) telefonické vstupy do vysielania Rádia Beta, ktoré boli od novembra nahradené vstupmi priamu v štúdiu rádia. V nich koordinátor prevencie informuje širokú poslucháčsku verejnosť o činnosti príslušníkov MsP, o zaujímavých zákrokoch a nových zákonných normách a nariadeniach mesta. Zároveň upozorňuje verejnosť na rôzne prípady protiprávneho konania, kde sa obraciame so žiadosťou o spoluprácu. O príspevky z činnosti MsP Prievidza je zo strany médií záujem, o čom svedčí pravidelné ich zverejňovanie nielen v lokálnych periodikách, ale aj v tlači s celoslovenskou pôsobnosťou.
        V roku 2006 sme zdokumentovali 3 prípady, kedy sa využila smernica schválená MsZ mesta Prievidza „Zásady posilnenia motivácie občanov mesta Prievidza k spolupráci s Mestskou políciou v Prievidzi na úseku ochrany majetku“. Občanom za poskytnuté informácie, vedúce k zadržaniu, zisteniu totožnosti a usvedčeniu páchateľov priestupkov proti majetku boli vyplatené prostriedky vo výške 1 600,-Sk / 53,11 €.
        Význam na úseku prevencie plní aj vlastná internetová stránka MsP Prievidza-www.msp-prievidza.sk. Na nej môžu občania získať prehľad o činnosti a aktivitách MsP a najmä o činnosti na úseku prevencie. Pre získanie prehľadu o názoroch občanov na prácu MsP sa stránku prispôsobuje aktuálnym potrebám a z názorov občanov na prácu MsP vychádzame aj pri činnosti v oblasti prevencie. Príkladom je vytvorenie fotogalérie najčastejších priestupkov.
        Pokračujeme v napĺňaní projektu „Bezpečné mesto Prievidza“, ktorý je zároveň nosným pilierom preventívnej činnosti MsP. Cieľom uvedeného projektu je zabezpečiť občanom a návštevníkom mesta pocit bezpečia v uliciach mesta, a to ako v denných, tak i v nočných hodinách. Má byť prostriedkom účinného boja proti kriminalite predovšetkým jej presunom do okrajových častí mesta.
        Dňa 31.1.2006 sa pri príležitosti 15. výročia vzniku MsP Prievidza uskutočnil „Deň otvorených dverí MsP“. Zaujímavej prehliadky priestorov polície v sprievode príslušníkov MsP a ukážok výstroja, výzbroje a výcviku sa zúčastnilo viac ako 600 žiakov z prievidzských škôl.
        Mestská polícia Prievidza, v spolupráci s Aeroklubom Prievidza, usporiadala pri príležitosti Medzinárodného dňa detí pre žiakov škôl, mládež aj občanov okresu Prievidza v poradí už III. ročník obľúbeného podujatia pod názvom „Deň polície, záchranných zložiek a zabezpečovacích systémov“, ktoré sa uskutočnilo dňa 26. mája 2006 na letisku Prievidza za účasti policajných, záchranných a zabezpečovacích zložiek a ASR. Na podujatí prebiehali rôzne súťaže pre prítomné deti, pre ktoré boli k dispozícii vyhliadkové lety, súťaže, ceny a sladkosti od sponzorov podujatia. Podujatie navštívilo 3 500 detí z okresu Prievidza vrátane detí z detských domovov a stretlo sa s veľkým ohlasom.
        Dňa 6.9. 2006 využilo pozvanie na návštevu MsP 40 seniorov, členov klubu dôchodcov Bôbar, ktorí prejavili záujem o zoznámenie sa s prácou mestskej polície. Návštevu doplnili atraktívne ukážky bojového umenia aikido.
        V priebehu roka boli vykonané tri spoločné akcie na úseku sociálnej prevencie, zamerané na odhaľovanie maloletých a mladistvých osôb, prejavujúcich znaky zanedbávania povinnej školskej dochádzky, páchania trestnej činnosti a iných sociálno-patologických javov. Pokračovala tiež spolupráca MsP s pracovníkmi oddelenia sociálno - právnej ochrany detí a prevencie Obvodného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prievidzi pri vykonávaní kontrol v problémových rodinách a riešení situácie takýchto osôb zistených pri hliadkovej činnosti MsP. Kontroly reštauračných zariadení, diskoték boli vykonávané priebežne počas hliadkovej činnosti.
        Počas plnenia služobných úloh, kontrol reštauračných zariadení a pri kontrolách dodržiavania VZN mesta boli v zisťované ich porušovanie zo strany osôb mladších ako 18 rokov. V uvedených prípadoch boli oznamované konania týchto osôb listom rodičom a školám, ktoré delikventi navštevujú. V prípade podozrenia zo zanedbávania výchovy detí zo strany rodičov boli zasielané listy aj na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Na základné alebo stredné školy bolo v roku 2006 zaslaných celkom 56 listov, rodičom bolo zaslaných celkom 18 listov. Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny bolo zaslaných celkom 11 listov. V mnohých prípadoch boli rodičia o konaní svojich maloletých detí upozorňovaní priamo hliadkami MsP v mieste trvalého bydliska.
        Z uvedeného je zrejmý široký záber koordinátora preventívnych činností MsP. Rozšírenie nových priestorov pre MsP na Ul. Novackého výrazne pomohlo k skvalitneniu činnosti MsP a aj činnosťou na úseku prevencie sa v roku 2006 darilo pozitívne informovať občanov o našej každodennej náročnej práci na úseku ochrany verejného poriadku.
7. MONITOROVACÍ KAMEROVÝ SYSTÉM MsP
        V priebehu celého roka sme pokračovali v napĺňaní projektu „Bezpečné mesto Prievidza“, ktorý je zároveň nosným pilierom preventívnej činnosti MsP. Cieľom uvedeného projektu je zabezpečiť občanom a návštevníkom mesta pocit bezpečia v uliciach mesta, a to ako v denných, tak i v nočných hodinách. Má byť prostriedkom účinného boja proti kriminalite predovšetkým jej presunom do okrajových častí mesta. Zároveň má slúžiť k zvýšeniu efektívnosti zásahov mestskej polície. Budovanie MKS je značne finančne náročné, preto je snahou MsP financovanie ďalších etáp tohto projektu zabezpečiť i z mimorozpočtových prostriedkov mesta, predovšetkým každoročným žiadaním prostriedkov z fondu prevencie kriminality vlády SR už od roku 2002. V tomto roku bolo mestu poskytnutých 200 tisíc korún, no i napriek tomu je mesto odkázané predovšetkým na svoje rozpočtové prostriedky. V priebehu roka sa v značnej miere vyskytovali rôzne závady na jednotlivých kamerách, ktorých odstraňovanie, ich minimalizáciu sme priebežne riešili. Niektoré súviseli čiastočne so zmenami v spoločnosti dodávajúcej otočné kamery. Táto spoločnosť začala inštalovať do kamier nekvalitné komponenty, čo malo za následok vyšší počet porúch. Uvedené nedostatky boli priebežne riešené výmenou poruchových kamier za nový typ kamier alebo výmenou ich komponentov v rámci záručnej lehoty. Vzhľadom k tomu, že naďalej dochádzalo k poruchám na kamerách dňa 17.7.2006 došlo k zámene digitálnych kamier typu VCL za kamery typu Vision (kamera č. 1 – Ul. H. Gavloviča č.4, kamera č. 3 – Priemstav, kamera č. 5 – Námestie slobody č. 33, kamera č. 6 – Ul. Cíglianska cesta č. 8A), k zámene klávesnice, k odstráneniu matice, čím sa dosiahol stav, že všetky digitálne kamery sú jedného typu. Ďalšie závady súviseli s tým, že kamerový systém je vybudovaný na báze rádiového prenosu vo voľnom prenosovom pásme 2,4 GHz, ktoré je voľne dostupné pre akéhokoľvek užívateľa. Nedostatky so zasekávaním life obrazu, oneskorenia riadenia kamery spôsobujú rôzne príčiny zahltenia pásma, ktoré s narastajúcim počtom iných prowiderov prinášajú rôzne úskalia. Došlo k poškodeniu jednej kamery vplyvom živelnej pohromy (kamera č. 3 – zasiahnutie bleskom). Vzhľadom k tomu, že kamery sú poistené proti vplyvom živelnej pohromy, uvedené poškodenie bolo riešené ako poistná udalosť. Dňa 18.7.2005 bola v rámci ďalšej etapy MKS nainštalovaná digitálna kamera č. 15 na objekte „Elektriku“ na Ul. Matice slovenskej. Na realizáciu tejto etapy bolo vyčlenených celkovo 252.763,- Sk. V mesiaci október firma INŠTAL – Jana Revická realizovala montáž optických káblov v častiach, kde dosiaľ neexistovali, ale ich existencia bola potrebná v záujme zriadenia optickej siete pre kamerový systém a umožnenia prenosu dát na vnútornej počítačovej sieti MsP optickým vláknom. Všetky digitálne kamery okrem kamery č. 6 sú napojené na optickú sieť. Dňa 28.11.2006 boli nainštalované 2 digitálne kamery (kamera č. 16 – Ul. Ľ. Ondrejova č. 42 a kamera č. 17 – Ul. Makovického č. 28. Na realizáciu montáže kamery č. 16 bolo vyčlenených 288.674,-Sk / 9.582,22 € a na kameru č. 17 bolo vyčlenených 222.591,-Sk / 7.388,67 €. Zároveň prebiehali práce na modernizácii a zväčšení kapacity zálohovacieho zariadenia Win Tera 2000 2 Tb vo výške 137.203,-Sk / 4.554,31 € vzhľadom k tomu, že zvýšením počtu kamier pôvodný softvér už nezabezpečil automatické zálohovanie dát na všetkých kamerách po dobu 7 dní. rov a zrýchlenia riadenia jednotlivých kamier na dispečingu MKS. V prvej polovici mesiaca január sa uskutočnila modernizácia dispečingu MKS. Vzhľadom k tomu, že celý systém je konštruovaný na báze analógového prepojenia najvhodnejším riešením bolo prenášanie obrazu jednotlivých kamier prostredníctvom videoprojektoru na stenu (plátno) bez potreby ďalších počítačov. Pôvodný videoprojektor používaný na účely prednášok technickými parametrami nevyhovoval tomuto účelu. Z tohto dôvodu bol zakúpený profesionálny dataprojektor PANASONIC vo výške 332.604,-Sk / 11.040,43 € s dvomi projekčnými úspornými lampami a kvalitnejším vetraním. Zároveň zostáva k dispozícii plazmová obrazovka na účely detailnejšieho monitoringu záberov z konkrétnej kamery. Toto riešenie umožňuje kvalitnejšie sledovanie diania na jednotlivých záberoch kamier z dôvodu ich väčšieho rozmeru a zábery sú sledované operátormi MKS z väčšej vzdialenosti, čím sa tak nenamáha ich zrak ako predtým. K tomuto riešeniu sme dospeli na základe neustáleho rastu počtu kamier na území mesta. Zároveň sa riešila otázka zabezpečenia kvalitnejšieho záložného zdroja na dispečingu MKS, čím sme zaistili ochranu proti viacnásobným opakovaným niekoľkominútovým výpadkom prúdu na dispečingu. Na záložný zdroj bolo vynaložených celkom 77.650,-Sk / 2.577,51 €.
        V súčasnosti je funkčných 11 digitálnych kamier a 6 stacionárnych kamier. Na optickú sieť je napojených 10 digitálnych kamier a 2 stacionárne kamery (digitálna kamera č. 6 na Ul. Cíglianska cesta č. 8A a štyri stacionárne kamery na Ul. Cíglianska cesta č. 9, č. 9A fungujú na rádiový prenos).
        Pred každou montážou kamier sa zabezpečuje písomný súhlas správcov (majiteľov) objektov s inštaláciou kamier na ich objekte, zároveň zmluva o nájme časti objektu s jednotlivými správcami objektov, na ktorých sú nainštalované jednotlivé kamery na účely inštalácie kamery s dojednanou výškou ročného nájmu. Len na základe týchto zmlúv bola umožnená správcami (majiteľmi) týchto objektov inštalácia uvedených kamier. Z dôvodu odberu prúdu kamerovým systémom sa dojednávajú medzi správcom objektu, dodávateľom elektrickej energie a mestom zmluvy o dodávke elektriny, dohoda o platbách za odobraté elektrickú energiu a spisuje sa žiadosť o zriadenie odberného miesta a inštalácii elektrických hodín. Uvedené je možné realizovať až po vypracovaní revíznej správy. V prípade vedenia optických káblov sa vykonáva ohlásenie drobnej stavby a žiada sa o súhlas s vedením optického kábla všetky dotknuté subjekty. Na miesta inštalácie uvedených kamier upozorňuje žltá informačná tabuľa s logom kamery. Na dispečingu MKS je k dispozícii „Prehľad umiestnenia info tabúľ s logom kamery“. Výhodou tohto systému je, že v prípade digitálnych kamier sa jedná demontovateľné kamery, ktoré bude možné kedykoľvek presunúť do miest zvýšeného výskytu priestupkov a kriminality.
        Priebežne sa aktualizuje „Nariadenie náčelníka MsP Prievidza č. 9/2004 o obsluhe MKS. V roku 2006 bolo na základe 26 žiadostí OR PZ Prievidza a OO PZ Prievidza vydaných 25 záberov na nosičoch dát. V 3 prípadoch bola žiadosť dodaná po uplynutí 7 dňovej lehoty stanovenej na vymazanie záberov z disku alebo bez patričných CD-DVD nosičov, preto nemohlo byť žiadosti vyhovené. V 1 prípade sme nevyhoveli žiadosti fyzickej osoby, pretože to zákon o ochrane osobných údajov neumožňuje.
        V priebehu roka sa realizovalo poistenie nových kamier proti krádežiam, poškodeniam a vplyvom živelnej pohromy. V súčasnej dobe je poistených celkom 15 kamier. Poplatky za poistenie kamier činia sumu 22.572,-Sk / 749,25 €. Faktúry za realizovanú montáž kamier, zálohovacieho zariadenia boli uhradené koncom roka 2006.
        Intenzívnemu využívaniu kamier napomáhalo rozšírenie chráneného pracoviska o ďalších 2 operátorov MsP pre zabezpečenie prevádzky dispečingu so záznamovým zariadením, monitormi a ovládacou jednotkou v súlade s projektom „Bezpečné mesto Prievidza“. Jedná sa o projekt, ktorý financuje Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na základe ustanovenia § 54 ods. 2 písm. a) platného zákona NR SR č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Výzvy č. 1/2006 - § 54 ods. 2 písm. a) v rámci projektu podpory zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím zriadením chráneného pracoviska formou nenávratných paušálnych príspevkov. Príspevok vo výške 389 376,-Sk / 12.924,92 € bol poskytnutý hneď po schválení projektu, preukázanie nákladov na zriadenie pracovného miesta je nutné uskutočniť až po 2 rokoch. V súčasnej dobe je k na chránenom pracovisku 8 operátorov.
        Priebežným sledovaním záberov z jednotlivých kamier operátormi MKS sa dosiahlo efektívnejšie využívanie kamier pre potreby zisťovania prípadov protiprávneho konania v lokalitách umiestnenia jednotlivých kamier.
        S prevádzkou chráneného pracoviska súvisí značná agenda, nakoľko sa jedná o projekt Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a Európskeho sociálneho fondu. Priebežne sú operátori MKS školení k zaobchádzaniu s kamerovým systémom, všetci zvládajú prácu s monitorovaním jednotlivými kamerami, prepínanie kamier, tlač záberov z kamier, ukladanie potrebných záberov na stanovené miesto v počítači, vyhľadanie uložených záberov, ich napaľovanie na nosiče dát, nastavovanie automatických trás na jednotlivých kamerách. Z dôvodu zabezpečenia štatistiky je vedený „Záznam kamerových udalostí“.
        Všetci príslušníci MsP Prievidza boli poučení o novele zákona č. 428/2002 Z.z, o čom existuje hodnoverný záznam. Po zriadení chráneného pracoviska absolvovali školenie všetci operátori MKS vrátane stanoveného školenia v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. O skúsenosti so zriaďovaním chráneného pracoviska sme sa podelili s viacerými MsP (Prešov, Svidník, Bánovce nad Bebravou, Zlaté Moravce, Liptovský Mikuláš, Žiar nad Hronom, Nitra, Trenčín, Skalica, Levice, Sereď, Kysucké Nové Mesto, Turčianske Teplice, Vrútky, Krompachy, Spišská Nová Ves, Stará Turá, Dolný Kubín a pod.), z ktorých viaceré aj chránené pracovisko zriadili.
        V roku 2006 bolo zistených celkom 2178 udalostí, na základe ktorých bolo vykonaných 2063 výjazdov a zistených celkom 1546 protiprávnych konaní (priestupkov alebo podozrení z trestnej činnosti).
        V mesiaci november 2006 sa mesto Prievidza, v zastúpení primátorom mesta Ing. Jánom Bodnárom, prihlásilo do súťaže o „Oskar bez bariér 2006“ s projektom v kategórii : Rozvoj životných podmienok občanov so zdravotným postihnutím a umožnenie ich plnej integrácie do života spoločnosti – zriaďovanie, alebo pomoc pri vzniku a činnosti chránených dielní. Vyhodnotenie súťaže bude koncom januára alebo začiatkom februára 2007.
        Dňa 6.9.2006 sa náčelník MsP spolu so zástupcom zúčastnili konferencie NR OZP a SZTP v Bratislave, kde prezentovali príklad zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím na chránenom pracovisku, ktorý sa stretol so širokým ohlasom.
        V budúcnosti pri neustálom zvyšovaní počtu kamier sa javí potreba zvážiť zriadenie funkcie referenta MKS, ktorý by mal na starosti prevádzku, opravy, revízie, pravidelné odborné prehliadky, zmluvy, dohody o odbere elektrickej energie, žiadosti o zriadenie odberných miest, nájomné zmluvy a ostatnú agendu monitorovacieho kamerového systému. Napriek zvýšeniu počtu zdravotne postihnutých občanov na súčasných 8, naďalej nie sme schopní pokryť monitorovanie kamier po dobu 24 hodín. Vzhľadom k tomu, že dňom 31.12.2007 končí platnosť rámcovej zmluvy na obstarávanie kamerového systému MsP firmou G4S Security Systems (SK), s.r.o. Bratislava bude potrebné spracovať žiadosť na verejné obstarávanie dodávka a montáž monitorovacieho kamerového systému mesta Prievidza – jeho rozšírenie s vyvedením signálu na centrálny dispečing Mestskej polície na Ul. K. Novackého č. 14 v Prievidzi s platnosťou do 31.12.2011.
        V
prílohe č. 12 je prehľad zistených priestupkov a protiprávnych konaní v lokalitách s nainštalovanými kamerami za rok 2006.
8. POLITIKA (MANAŽÉRSTVO) KVALITY
        Mesto Prievidza má od konca roka 2004 zavedenú manažérsku normu kvality, ktorej súčasťou je aj MsP Prievidza. Udelila ju nezávislá certifikačná spoločnosť QSCert zo Zvolena na základe niekoľkomesačného konzultačného procesu. Ide o medzinárodne uznávaný certifikát manažérskej normy kvality ISO 9001:2000. Zavedenie manažérskej normy kvality je pozitívnym signálom, ktorý vysiela Mestská polícia Prievidza vo vzťahu k vlastným občanom, v ponímaní ktorých sa činnosť MsP maximálne zefektívni a zdynamizuje. Mestská polícia je zaradená do procesu ochrany verejného poriadku – Karty procesov 19 (KP 19 – Ochrana verejného poriadku). Každoročne vypracúva a plní „Ciele kvality“. Za rok 2006 boli splnené všetky úlohy okrem jednej. Ide o vytipovanie vhodnej lokality, riešenie financovania projektu výstavby kombinovanej strelnice z mimorozpočtových zdrojov. Bola vykonaná obhliadka miest pripadajúcich do úvahy na výstavbu strelnice, bola vytipovaná lokalita, je možné pristúpiť k spracovaniu projektu strelnice. Riešenie projektu výstavby z mimorozpočtových zdrojov zostáva naďalej v sledovaní v roku 2007. V súlade s plánom interných auditov bola kontrolou PhDr. Laufom skonštatované plnenie úloh z karty procesov 19 na 100 %. Priebežne sa vykonáva zodpovednou osobou Ing. Botkom aktualizácia údajov v INFO ISO a v karte procesov 19.
        Vykonaná novelizácia smerníc a poriadkov MsP v roku 2006 :
- Štatút MsP
- Výstrojný poriadok MsP
- Výzbrojný poriadok MsP
- Pracovný poriadok MsP
- Organizačný a prevádzkový poriadok MsP
- Doplnok k Poriadku odmeňovania mesta týkajúci sa zamestnancov a príslušníkov MsP
        V priebehu roka, v snahe skvalitniť činnosť MsP v prospech občanov mesta, sme podnikli potrebné kroky k získaniu osvedčenia na meranie hluku. Mestská polícia Prievidza ako prvá na Slovensku má dňom 25.07.2006 vo svojich radoch príslušníka, ktorý získal osvedčenie o odbornej spôsobilosti na meranie hluku v životnom prostredí vykonaním skúšky na Úrade verejného zdravotníctva SR podľa § 9 ods. 4 písm. a) zákona NR SR č. 126/2006 Z.z. o verejnom zdravotníctve v znení neskorších predpisov. Uvedené osvedčenie má platnosť po dobu 5 rokov. V roku 2006 sme vykonali meranie hluku z hudobnej produkcii z reštauračného zariadenia Roxy klub na Ul. Mišíka a Kabinet Pubu a Jantáru na Ul. Bajzu. Tieto merania nepotvrdili prekročenie stanovenej hladiny hluku 45 dB v nočnej dobe. Úspešne prebieha spolupráca s RNDr. Waldeckerovou z RÚVZ so sídlom v Bojniciach, ktorá poskytuje metodickú pomoc.
        V mesiaci november bol vypracovaný a zaslaný návrh novely zákona o obecnej polícii a ďalších zákonov majúcich súvislosť so zákonom o obecnej polícii na základe požiadavky Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií Slovenska.
        Vzhľadom k tomu, že v priebehu roka 2006 došlo zo strany niektorých elektronických a printových médií (TA3, TV Markíza, denník PLUS JEDEN DEŇ) k porušeniu objektívnosti a nestrannosti spravodajstva pri uverejňovaní príspevkov o právomociach obecných a mestských polícií, Mestská polícia v Prievidzi sa obrátila na kompetentné orgány so sťažnosťami na vyššie uvedené konania niektorých médií. Dňa 20.11.2006 sme obdržali stanovisko Rady pre vysielanie a retransmisiu, v ktorom je konštatované porušenie zákona zo strany TV Markíza. Dňa 11.12.2006 sme obdržali oznámenie rady o začatí konania pre podozrenie na porušenie zákona zo strany TV TA3.
        Tlačová rada Slovenskej republiky na zasadnutí dňa 12. decembra 2006 o sťažnosti MsP Prievidza zo dňa 14. 1l. 2006 smerujúcej proti denníku PLUS JEDEN DEŇ rozhodla, že k porušeniu Kódexu novinárskej etiky Slovenského syndikátu novinárov v čl. I, pokiaľ ide o povinnosť novinára urobiť všetko potrebné, aby verejnosti podával informácie pravdivé a odborne fundované, došlo. Tlačová rada Slovenskej republiky vyslovila v súvislosti s konaním denníka PLUS JEDEN DEN znepokojenie. Vyzvala odporcu, aby publikoval toto rozhodnutie v najbližšom možnom vydaní svojho periodika po doručení tohto rozhodnutia.
V priebehu roka sme podali niekoľko podnetov a sťažností na iné inštitúcie. Jednalo sa o tieto:
- Žiadosť o urýchlené riešenie prípadov porušovania ustanovení zákona č.147/2001 Z.z. o reklame v znení neskorších predpisov týkajúcich sa reklamy tabakových výrobkov zaslaná ústrednej riaditeľke SOI – reklama tabakových výrobkov na stánkoch PNS dňa 15.3.2006
- Žiadosť o vysvetlenie postupu pri riešení dopravných priestupkov vodičov, ktorí využívajú právo odmietnuť podať vysvetlenie v zmysle § 10 ods. 4 zákona o obecnej polícii, § 56 ods. 2 zákona o priestupkoch zaslaná riaditeľovi odboru dopravnej polície PPZ SR dňa 14.7.2006 s návrhom iniciovania legislatívnej zmeny na odstránenie rozporov tak, aby ich nebolo možné v budúcnosti zneužívať páchateľmi priestupkov, aby sa uľahčilo orgánom oprávneným prejednávať a objasňovať tieto priestupky.
- Žiadosť o výklad významu dopravnej značky B 31 „Zákaz zastavenia, V 12c „Žltá prerušovaná čiara“ a V 12b „Žltá súvislá čiara“ zaslaná riaditeľovi odboru dopravnej polície PPZ SR v mesiaci júl 2006
- Podnet na prešetrenie postupu ÚJKP OR PZ Prievidza zaslania „Plánu spoločného postupu vo veci skráteného vyšetrovania prečinu krádeže“ zo dňa 29.3.2006 zaslaný na Úrad inšpekčnej služby PZ SR - odstúpil na Okresnú prokuratúru v Prievidzi, ktorá listom konštatovala pochybenie povereného príslušníka oddelenia skráteného vyšetrovania OR PZ Prievidza
- Podnet na prešetrenie odstúpených priestupkov na správne konanie ODI Prievidza zaslaný na Úrad inšpekčnej služby PZ SR zo dňa 23.3.2006 (jednalo sa o prešetrenie rozhodnutia ODI OR PZ Prievidza o zastavení konania o priestupku podľa ustanovenia § 76 ods. 1 písm. c) zákona o priestupkoch v platnom znení, zo spáchania ktorého bol obvinený Dušan Šmida – ten uvedený podnet odstúpil na Úrad kontroly MV SR, ktorý zistil, že dňa 12.5.2006 bol ODI OR PZ Prievidza doručený protest prokurátora, ktorý podala prokurátorka OP v Prievidzi podľa ustanovení § 21 ods. 1 bode 3, § 22 ods. 1 písm. c) a § 27 zákona č. 153/2001 o prokuratúre.
- Žiadosť ministrovi vnútra SR zo dňa 2.8.2006 o udelenie výnimky z § 51 ods. 3 písm. b) vyhlášky MV SR č. 227/2006 Z.z. v znení neskorších predpisov a iniciovanie legislatívnej zmeny na odstránenie povinnosti používať trvalé označenie n a osobných motorových vozidlách obecnej polície obdobne ako vozidlám PZ SR - žiadosti nebolo vyhovené.
- Žiadosť prezidentovi PZ SR o zaujatie stanoviska k opodstatnenosti postupu ODI OR PZ Prievidza v súvislosti so žiadosťou o doručenie zásielky, resp. o vykonanie šetrenia v mieste pobytu adresáta príslušníkmi MsP – listom Č.p.: PPZ-1036/ODP-2006 z 28.12.2006 poskytol informáciu, že dospel k záveru, že ODI nesprávne aplikoval inštitút doručovania a zabezpečil prijatie nevyhnutných opatrení v postupe ODI pri aplikácii inštitútu doručovania, resp. vykonávania šetrenia v mieste trvalého alebo prechodného pobytu adresáta.
9. ÚSEK KONTROLNEJ ČINNOSTI
        Veľký význam pri zabezpečovaní úloh príslušníkmi Mestskej polície plní kontrolná činnosť. Táto bola v priebehu roka 2006 zabezpečovaná náčelníkom mestskej polície, jeho zástupcom a v neposlednom rade referentom pre výkon kontroly mestskej polície, mjr. Jánom Šimkom. Kontroly sa vykonávali priebežne v priebehu celého roka a to v dobe dennej i nočnej, ako i v dňoch pracovného pokoja. Takto bolo vykonaných celkom 92 kontrol zameraných na činnosť príslušníkov a 33 kontrol na prítomnosť požívania alkoholických nápojov. Z každej kontroly sú vyhotovené písomné záznamy. Výkon kontrol bol zameriavaný na plnenie si služobných úloh príslušníkmi na pracovisku. Hlavný dôraz bol položený na výkon v teréne, pri výkone na priechodoch pre chodcov pri základných školách v ranných hodinách, počas dňa a v nočných hodinách na plnenie výkonu služby, na stav a situáciu riešenia v pridelených sektoroch na úseku verejného poriadku, či nedochádza k nedostatkom pri riešení vrakov, skládok, parkovania vozidiel na verejnej zeleni, kontroly prevádzok a ďalších porušovaní verejného poriadku v meste. Vykonávané boli kontroly nástupov a ukončenia služieb, kompletnosť výstroje a výzbroje, ich funkčnosť, celkový vzhľad, estetika a ustrojenosť. Veľkým prínosom pre výkon služby sa stali kontroly realizované počas víkendu pri plnení služobných povinností, ich vyhodnocovanie a prijímanie opatrení k ďalšiemu postupu.
        Za hodnotené obdobie bolo u dvoch pracovníkov pri kontrolnej činnosti zistené hrubé porušenie pracovnej disciplíny, na základe čoho bolo pristúpené k rozviazaniu pracovného pomeru v zmysle zákonných predpisov.
ZÁVER
        V závere predloženej „Správy o činnosti Mestskej polície Prievidza za rok 2006“ môžeme plne konštatovať, že na úseku verejného poriadku, ochrany života a zdravia občanov, ako aj ich majetku bol vykonaný veľký kus práce, čím sme napĺňali predsavzatie MsP pre rok 2006 –
„V službách občanov mesta“.
        V nastúpenom trende a predsavzatí budeme pokračovať i v nastávajúcom roku 2007 ako poriadkový útvar mesta Prievidza , ktorého prioritou bude naďalej zabezpečovať „bezpečnosť a ochranu“ obyvateľov mesta. Na základe toho, aby sa úlohy kladené na MsP mohli plniť stále kvalitnejšie a efektívnejšie, musíme v priebehu roka 2007 venovať pozornosť nasledovným skutočnostiam:
- v priebehu 1. polroka 2007 rozšíriť stavy mestských policajtov o 3 príslušníkov v zmysle projektu „ Bezpečné mesto“ schváleného MsZ v roku 2003,
- v rámci pripomienkovaného konania podieľať sa na novelizácií zákona o obecnej polícii č. 564/1991 Zb.,
- úlohou uloženou na zasadnutí MsR, spoločne s oddelením výstavby a právnym oddelením MsÚ hľadať riešenie za účelom uskutočnenia výstavby mestskej strelnice, ktorá by okrem príslušníkov MsP slúžila i obyvateľom mesta,
- v súvislosti od finančných možností pristúpiť k realizácií ďalších etáp MKS v lokalitách ako sú železničná a autobusová stanica , sídlisko Sever, Necpaly a pod.,
- za účelom nepretržitého monitorovania mesta MKS, podľa finančných možností, rozšíriť stavy operátorov kamerového systému o 2 zdravotne postihnutých občanov,
- spoločne s komisiou ochrany verejného poriadku pristupovať v rámci prevencie k rozšíreniu miest rozloženia makiet policajtov,
- dovybaviť MsP motorovým vozidlom s možnosťou pohybu v členitom teréne, ako aj prevozom makiet policajtov a obdobného, technického materiálu v zmysle uznesenia MsZ.
/späť na správy o činnosti/